پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

خبرگزاری فارس: حمایت ایران و روسیه از سوریه را دست کم گرفته بودیم/اوباما سقوط اسد را حتمی می‌دانست

کیاپرس:یک مقام سابق دولت اوباما می‌گوید کاخ سفید تصور نمی‌کرد ایران و روسیه تا این حد از سوریه حمایت کنند و «بشار اسد» بتواند تا این اندازه در قدرت بماند.

 یک مقام سابق دولت آمریکا می‌گوید «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در ابتدای بحران تصور نمی‌کرد که ایران و روسیه تا این حد از سوریه حمایت کنند.

این مقام سابق دولت اوباما که خواسته نامش فاش نشود، به «گرت پورتر» تحلیلگر آمریکایی گفته است که واشنگتن در ابتدای شکل‌گیری درگیری‌ها در سوریه، تصور می‌کرد که سقوط دولت «بشار اسد» امری اجتناب‌ناپذیر است و به زودی اتفاق می‌افتد.

در این مطلب که در پایگاه «میدل ایست آی» منتشر شده، ادعا شده است که اوباما از ابتدا مایل به دخالت مستقیم آمریکا نبود و بعدها هم تحت فشار عربستان، ترکیه و قطر حاضر به صدور مجوز ارسال تسلیحات سبک از لیبی به سوریه شد.

بنا بر این گزارش، زمانی که کاخ سفید در حال تدوین سیاست در قبال سوریه بود، نقش ایران را نادیده گرفته بود.

پورتر نوشته است: «مشاوران اوباما تصور می‌کردند که ایران و روسیه تنها به ارائه کمک‌هایی مختصر برای نگه داشتن اسد در قدرت، اکتفا می‌کنند.»

به گفته مقام آمریکایی، اوباما فکر نمی‌کرد که ایران و روسیه مستقیما در سوریه نقش نظامی ایفا کنند و همین «اشتباه بزرگ» به مرور خود را در جنگ نشان داد.

نویسنده این گزارش می‌گوید با وجود آنکه بعد از بازپس‌گیری شهر «القصیر» توسط حزب‌الله لبنان، اشتباه دولت اوباما روشن شد، اما کاخ سفید به جای تجدید نظر در این اشتباه، به تجهیز بیشتر گروه‌های مسلح در سوریه پرداخت و به مرور بیش از پیش در بحران درگیر شد./فارس

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :