پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

بازگشت تعادل به بازار مرغ مازندران با عرضه انبوه صبحگاهی

کیاپرس بازار مرغ مازندران که چند روز گذشته پس از اجرای طرح اصلاح نرخ ارز ترجیحی و عادلانه سازی پرداخت یارانه نقدی به خاطر تقاضای زیاد دچار اندکی التهاب شده بود از صبح امروز شنبه با عرضه فراوان به تعادل رسید و فروشگاه‌های مختلف اعم زنجیره ای و کوچک مملو از مرغ گرم و منجمد شده است.

 اظهارات رسمی فروشندگان مرغ در مناطق مختلف شهری مازندران از جمله ساری مرکز استان نشان می دهد که از ساعت هشت صبح امروز هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم به قیمت ۵۹ هزار و۹۰۰ تومان عرضه می شود و در تمامی  فروشگاه‌ها هم به اندازه کافی وجود و شهروندانی که نیاز دارند اقدام به خرید می کنند.

البته به نظر می رسد قیمت جدید برای بخشی از شهروندان هنوز قابل هضم نیست و به همین دلیل هم گاهی با فروشندگان در این باره گفت و گو می کنند. بیشتر این افراد را شهروندانی تشکیل می دهند که ظاهرا از اعمال سیاست اصلاح ارز ترجیحی برای مرغ اطلاعی ندارند و فکر می کنند این سیاست عمدتا برای روغن ، شکر و نان و آرد اعمال شده است.

با این وصف عرضه کنندگان گوشت مرغ در مازندران امروز صبح را تا حدودی با خیال راحت تر شروع به کار کرده اند چرا که نگرانی بابت این نداشتند که شرکت پخش کننده مرغ از سهمیه آنان کم کند و نتوانند به همه مشتریان خود خدمات بدهند. این موضوع را یکی از فروشندگان گوشت مرغ در بازار نرگیسیه ساری به عنوان یک مزیت ندیده در طرح اصلاح قیمت ارز ترجیحی بیان می کند و می گوید : اگر چه برخی از مصرف کنندگان امروز با دیدن قیمت جدید مجبور شدند برای میزان خرید حساب و کتاب کنند ، ولی ما هر چقدر مرغ از شرکت پخش کننده تقاضا کردیم در اختیارمان گذاشتند در حالی که قبلا اینگونه نبود و حتی بعضی روزها سفارش روز قبلمان را هم کم می کردند و ما هم مجبور بودیم چند ساعت زودتر مغازه را ببندیم چون مرغ تمام می کردیم.

وی با اظهار این که تعدادی از مشتریانش به خاطر در جریان قرار نداشتن قیمت جدید امروز از خرید مرغ منصرف شدند ، افزود : البته بیشتر این مشتریان از مصرف کنندگان گوشت بسته بندی شده مرغ مانند سینه ، ران ، بال و کتف بودند که قیمتشان ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر از مرغ کامل است و به همین دلیل هم احساس می کردند قیمت مرغ خیلی افزایش یافته است.

این فروشنده در پاسخ به این پرسش که اصلاح قیمت مرغ از اواخر هفته گذشته کلید خورد و همان زمان هم  قیمت جدید اعلام شده بود ، پس چرا هنوز برخی از مشتریان در جریان قرار ندارند و تعجب می کنند ، توضیح داد : درست است قیمت جدید از سه روز پیش مطرح و اجرایی شد ، اما روز پنجشنبه و جمعه ما هر کیلو گرم مرغ گرم را ۴۵ تا ۴۷هزار تومان فروختیم که البته تقاضا نیز بسیار بالا بوده وحتی با کمبود مواجه شدیم و شاید به همین خاطر مردم فکر می کردند قیمت در همین حد و حدود باقی می ماند.

وی با اظهار این که میزان فروش امروزش در مقایسه با قبل کمتر شده است ، یکی از علت های آن را تامین گوشت مرغ خانوارها بیشتر از حد متعارف هفتگی در روزهای منتهی به اعلام اجرای طرح جدید دانست و گفت : معمولا مشتریان مصرف حداقل دو هفته مرغ خانوار خود را یکجا می خرند و با توجه به هجومی که برای خرید در هفته قبل وجود داشت خیلی از مشتری ها میزان ذخیره خانگیشان را افزایش دادند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : kiapresse@gmail.com
اینستاگرام : @kiapress
http://instagram.com/kiapress
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :