پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

فوق تخصص بیماری‌های عفونی در زمینه عوارض واکسن‌های ایرانی و وارداتی نیز توضیح داد: عمدتا هیچ واکسن بدون عارضه‌ای در دنیا وجود ندارد.
به گزارش کیاپرس، «مسعود مردانی» با حضور در برنامه «طبیب» با اشاره به شایعات مطرح شده در خصوص اینکه به دلیل نزدیکی به زمان انتخابات آمار را کم کردند و شهرها را سفید کردند، گفت: من چون در بطن این ماجرا هستم مشاهده می‌کنم که موارد بیماری کمتر شده و عمده بیماران برای معاینه مجدد مراجعه کرده و موارد جدید به شدت کاهش پیدا کرده است و انشاءالله که شهرهای نارنجی هم به زودی آبی شوند، اما یادمان نرود که کرونا هنوز تمام نشده است.

وی در خصوص مشاهده ویروس هندی در کشور نیز یادآور شد: من بیماری که ویروس هندی داشته باشد نداشتم اما در هر صورت وقتی با قطعیت می‌توان در این خصوص نظر داد که ویروس در همه بیماران مورد آزمایش قرار بگیرد و چون این آزمایش هزینه بالایی دارد در خصوص افرادی که مشکوک به آن باشند وزارت بهداشت به طور رایگان آن را انجام می‌دهد اما در خصوص عمده بیماران این کار انجام نمی‌شود، لذا نمی‌توان آمار دقیقی در خصوص آن ارائه کرد، اما نوع ویروس آفریقایی بیش از ۳۰ مورد گزارش شده و نوع هندی هم در استان هرمزگان چند مورد مشاهده شده ولی تا به امروز گونه بریتانیایی گونه غالب است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی در زمینه عوارض واکسن‌های ایرانی و وارداتی نیز توضیح داد: عمدتا هیچ واکسن بدون عارضه‌ای در دنیا وجود ندارد، همان واکسن آنفولانزا هم با درصدی از عوارض جانبی همراه بود، ولی عمده عوارض درد در محل تزریق است و گاهی هم افراد علائمی از خود بیماری را پیدا می‌کنند، در کشور ما چون موج شروع واکسیناسیون با پیک چهارم همراه شد، خیلی از همکاران خود ما که در مرحله نهفتگی بیماری بودند بیماری‌شان پس از تزریق واکسن بروز پیدا کرد و این را از عوارض واکسن می‌دانستند.

مردانی ادامه داد: در صورتی که وقتی بررسی کردیم دیدیم که آنها از قبل ویروس را گرفته بودند و ویروس در مرحله نهفتگی بوده، لذا پس از واکسن هم ممکن است علائم پیدا شود که این علائم بسیار خفیف است. همچنین لازم به توضیح است کسانی که واکسن زدند به احتمال زیاد خودشان بیماری را نمی‌گیرند و اگر رعایت نکنند ممکن است ناقل شوند اما میزان آن کم است.

وی همچنین در خصوص برگزاری امتحانات نهایی دانش‌آموزان نیز تصریح کرد: هرچه که وضعیت تراکم موارد جدید بیماری در یک منطقه رو به کاهش رود، امکان برگزاری امتحانات مقدورتر است، در واقع اگر سه هفته پیش بود خودم در مقابل برگزاری امتحانات موضع‌گیری می‌کردم، اما الان به شکر خدا در شرایط بهتری هستیم، افرادی که در ستاد اجرایی کمیته کشوری کرونا هستند هم حتما این موارد را لحاظ می‌کنند چون ما نمی‌خواهیم که مشکلی حتی برای یک نفر پیش بیاید.

عضو کمیته کشوری ستاد مقابله با کرونا در پایان عنوان کرد: در هر صورت به هیچ عنوان برای شرایط قرمز برگزاری اجتماعات و امتحانات توصیه نمی‌شود، اما خبر خوب این است که ما به سمتی می‌رویم که می‌توانیم ادعا کنیم تا چند وقت آینده شهر قرمزی نداریم، ولی از خانواده‌ها تقاضا دارم اگر فرزندتان دچار علائم و بیماری حاد دستگاه تنفسی است به هیچ عنوان سر جلسه حاضر نشود و حتما به مسؤلان مدارس اطلاع دهند و از پزشک مرخصی و یا مجوز بگیرند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : kiapresse@gmail.com
اینستاگرام : @kiapress
http://instagram.com/kiapress
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :