پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس : استاندارد جهانی ۱۳ درصد استاندارد جهانی ۱۳ درصد است
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیش از ۶۰ درصد مردم ایران اضافه وزن دارند در حالی که استاندارد جهانی این عدد نسبت به جمعیت کشور، حدود ۱۳ درصد است. ساسان شرقی افزود: در سال ۲۰۰۵ پیش‌بینی می‌شد تا سال ۲۰۲۵ تعداد بیماران دیابتی ۲ برابر شوند، اما متاسفانه این اتفاق در سال ۲۰۱۱ رخ داد که یکی از دلایل آن چاقی و اضافه وزن است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیش از ۶۰ درصد مردم ایران اضافه وزن دارند در حالی که استاندارد جهانی این عدد نسبت به جمعیت کشور، حدود ۱۳ درصد است.

به گزارش ایرنا ساسان شرقی روز دوشنبه در اولین همایش چاقی افزود: در سال ۲۰۰۵ پیش‌بینی می‌شد تا سال ۲۰۲۵ تعداد بیماران دیابتی ۲ برابر شوند، اما متاسفانه این اتفاق در سال ۲۰۱۱ رخ داد که یکی از دلایل آن چاقی و اضافه وزن است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: افزایش چاقی در همه جای دنیا رو به افزایش است و ایران نیز از این امر مستثنی نیست. در ایران شیوع دیابت در سال ۲۰۰۵ زیر پنج درصد بود و حالا آمار مبتلایان به این بیماری در کشور حدود ۱۰ درصد است.
این فوق تخصص غدد اظهار داشت: دیابت هزینه زیادی به جامعه و خانواده‌ها تحمیل می‌کند و عمده علت آن نیز افزایش غربی شدن شیوه زندگی، بی تحرکی، استفاده غیرمعقول از ابزار‌های تمدن و رفتار اشتباه تغذیه‌ای است.

* چاقی از مهمترین عوامل ابتلا به دیابت نوع ۲
دبیر همایش چاقی نیز با بیان اینکه چاقی یکی از مهمترین عوامل ابتلا به دیابت نوع ۲ است، اظهار داشت: بیش از ۲۳ تا ۲۵ درصد مردم ایران چاق هستند؛ اگر شاخص توده بدنی مساوی یا بالاتر از ۳۰ باشد، فرد چاق است.
علی ناصر مستوفی گفت: در مطالعاتی که در کشور انجام شده چاقی در کودکان و نوجوانان نیز به شدت رو به افزایش است که علت آن نحوه زندگی و تغذیه نامناسب است.
وی با تاکید بر اینکه چاقی می‌توانند سبب بیماری‌های قلبی عروقی، افزایش فشار خون، چربی خون و برخی سرطان‌ها باشد، افزود: اگر کسی با تغییر شیوه زندگی و تغذیه صحیح، ورزش و تحرک نتواند وزن خود را متعادل کند، باید به پزشک مراجعه کند تا با دارو‌های استاندارد کاهش وزن داشته باشد.
مستوفی با گلایه از کسانی که از دارو‌های تبلیغی در ماهواره‌ها و مجلات زرد برای کم کردن وزن استفاده می‌کنند، اظهار داشت: این افراد بدانند دارویی که مورد تایید سازمان غذا و داروی کشور نباشد، بیش از فایده می‌تواند ضرر داشته باشد؛ بنابراین بهتر است تنها از دارو‌هایی که پزشک معتبر تجویز می‌کند، استفاده شود

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :