پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس : هند یک جنگنده اف ۱۶ پاکستان را سرنگون کرد
رسانه‌های هند لحظاتی پیش گزارش دادند که هند یک جنگنده اف ۱۶ نیروی هوایی پاکستان را سرنگون کرده است. هند تمام پرواز‌های غیر نظامی را در ایالت جامو و کشمیر ممنوع کرده است. پاکستان نیز پرواز‌های داخلی و خارجی را در شهر‌های لاهور، اسلام آباد و سیال کوت را متوقف کرده است.

رسانه‌های هند لحظاتی پیش گزارش دادند که هند یک جنگنده اف ۱۶ نیروی هوایی پاکستان را سرنگون کرده است.

تارنمای ‘ تایمز او ایندیا’، به نقل از مقامات هندی اضافه کرد جنگنده‌های پاکستانی صبح امروز حریم هوایی هند در مناطق پونچ و نوشرا واقع در ایالت جامو و کشمیر را نقض کردند.
هند تمام پرواز‌های غیر نظامی را در ایالت جامو و کشمیر ممنوع کرده است.
پاکستان نیز پرواز‌های داخلی و خارجی را در شهر‌های لاهور، اسلام آباد و سیال کوت را متوقف کرده است.
با افزایش تنش‌ها میان هند و پاکستان، راجنات سینگ وزیر کشور هند نشستی اضطراری با مقامات امنیتی و سیاسی این کشور تشکیل داده است.
این درحالی است که پاکستان اعلام کرده است صبح امروز، دو جنگنده نیروی هوایی هند را سرنگون و یک خلبان هندی را که در خاک این کشور فرود آمده بود را بازداشت کرده است.
در حادثه‌ای جداگانه یک بالگرد نیروی هوایی هند صبح امروز در منطقه بودگم ایالت جامو و کشمیر سقوط کرد. در این حادثه دو خلبان این بالگرد کشته شدند.
مقامات هندی در هفته جاری اعلام کردند که ۱۲ جنگنده میراژ ۲۰۰۰ نیروی هوایی هند در ساعت ۴ صبح (به وقت محلی) روز سه شنبه، سه منطقه ‘بالاکوت’، ‘مظفرآباد’ و ‘چاکوتی’ در خاک پاکستان را بمباران کردند.
پس از این حمله سخنگوی وزارت امور خارجه هند در یک جلسه مطبوعاتی این حمله را تایید کرد.
مقامات هندی ادعا کردند که حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ شبه نظامی در حمله روز گذشته (سه شنبه) نیروی هوایی هند علیه پایگاه‌های شبه نظامیان در خاک پاکستان کشته شده اند.
این حمله چند روز پس از وقوع حادثه تروریستی پلواما واقع در ایالت جامو و کشمیر هند اتفاق می‌افتد.
در حمله روز پنجشنبه ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) به نیرو‌های نظامی هند در منطقه پلواما در کشمیر، یک عامل وابسته به گروه تروریستی جیش محمد خودرو خود را در کنار یک اتوبوس حامل نیرو‌های نظامی هند منفجر کرد.
در این حمله بیش از ۴۰ نیروی نظامی هند کشته شدند.
گروه تروریستی جیش محمد مسئولیت این حمله را پذیرفته است و عامل این حمله انتحاری را ‘عادل احمد دار’ معرفی کرده است.
در سال ۲۰۱۶، حمله شبه نظامیان به پایگاه نیروی هوایی هند در شهر ‘اوری’ به کشته شدن ۱۹ سرباز هندی منجر شد. این حمله دلیلی بود تا دولت نارندرا مودی نخست وزیر هند یک حمله محدود علیه پایگاه شبه نظامیان در خاک پاکستان ترتیب دهد.
به گفته مقامات دفاعی هند در این حمله بیش از ۳۵ شبه نظامی و ۹ نیروی نظامی پاکستان کشته شده اند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :