پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

به گزارش کیاپرس : بیمار خانمی ۴۴ ساله که در روز یکشنبه ۲۶ فروردین ۹۷ در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) ساری بستری وکاندیدای جراحی فیوژن ستون فقرات بوده است.

روز ۲۹ فروردین‌ماه ۹۷، این خانم اهل ساری مورد جراحی فیوژن ستون فقرات قرار گرفت اما در حین جراحی، پزشکان با واکنش منفی بیمار به خون تزریق‌شده مواجه شدند و تلاش آنها برای نرمال‌شدن وضعیت بیمار بی‌فایده بود و در نهایت منجر به مرگ او شد.

به‌طور طبیعی پس از فوت بیمار، جلسه فوری در بیمارستان تشکیل و در واقع یک کمیته حقیقت‌یاب در این مجموعه و پس از آن در دانشگاه علوم پزشکی مازندران پیگیر ماجرا شد و علاوه بر آن پزشکی قانونی نیز به‌عنوان مرجع اصلی اعلام علت نهایی مرگ بیمار، باید گزارش خود را اعلام کند.

معاون درمان بیمارستان امام خمینی(ره) ساری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پس از طرح تحول سلامت میزان مراجعات به بیمارستان‌های دولتی افزایش یافته است، گفت: روزانه ۳۰۰ بیمار در این بیمارستان که یک مرکز خدمات درمانی و آموزشی مرکزی در مازندران است، مراجعه می‌کنند.

ذکریا ذکریایی افزود: تمام تلاش کادر پزشکی و پرستاری در این است که مراجعه‌کنندگان به پرسنل بیمارستان اعتماد و نسبت به خدمات آنها رضایت خاطر داشته باشند.

وی بیان کرد: به‌دلیل حجم بالای مراجعه‌کنندگان ممکن است خطاهایی رخ بدهد که وظیفه داریم آنها را مورد رسیدگی قرار بدهیم.

معاون درمان بیمارستان امام ساری با اشاره به مرگ زن ۴۴ ساله در این مرکز که گفته می‌شود بر اثر تزریق اشتباه خون جان خود را از دست داده است، اظهار کرد: دو بیمار با یک فامیلی و تشابه اسمی پزشکان در بیمارستان بستری بودند که باید تحت عمل جراحی قرار می‌گرفتند، ممکن است در این زمینه اشتباهی پیش بیاید!

ذکریایی با بیان اینکه علت مرگ در دست بررسی است، گفت: ظاهراً خون ارسال‌شده به اتاق عمل برای تزریق به بیمار سبب شد تا بیمار به آن واکنش نشان بدهد.

ذکریایی ادامه داد: ممکن است بیمار دارای بیماری زمینه‌ای ناشناخته‌ای بوده باشد و یا بیماری خونی داشته است و یا تزریق خون اشتباه بوده است که همه اینها نیاز به بررسی دارد.

وی در پاسخ به اینکه آیا شکایتی از سوی خانواده بیمار صورت گرفته است یا خیر، پاسخ داد: آنها شکایتی از روند درمان نداشتند اما جویای علت فوت شدند که حق طبیعی آنها است لذا کمیته مرگ و میر در حال بررسی پرونده و نوشتن اطلاعات تکمیلی است.

، به‌نظر می‌رسد بیمارستان امام ساری و دانشگاه علوم پزشکی مازندران نسبت به اینکه علت مرگ را باید در تزریق واحد خونی به بیمار جست‌وجو کنند را پذیرفته‌اند و  می‌توان استنباط کرد که به این موضوع معترف‌اند که بیمار پس از تزریق خون و واکنش منفی به آن جان خود را از دست داده است، بنابراین نیمی از حقیقت روشن شده است و نیمی دیگر پس از رأی نهایی کمیته حقیقت‌یاب و نظر پزشکی قانونی مشخص می‌شود.

در سال گذشته نیز مواردی از اشتباهات پزشکی ازجمله مرگ یک مادر باردار و یک کودک را در مازندران داشتیم که رأی صادرشده به نفع خانواده‌های متوفی صادر شد، امیدواریم حجم بالای بیماران در بیمارستان‌های دولتی دلیلی برای اشتباهات پزشکی نباشد چه اینکه در هر کاری دقت اصل نخست است و به‌ویژه در امر سلامت که با جان انسان‌ها سرو کار دارد و خانواده‌های بیمار پس از توکل به خدا جان بیمارشان را به‎دست پزشک می‌سپارند، باید دقت چندبرابری صورت بگیرد. فارس

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :