پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

به گزارش پایگاه خبری کیا : دست این بیمار ۴۲ ساله با دستگاه کاه خرد کن قطع شده و با نایلون به بیمارستان امام ساری اورده شد که توسط دکتر سید مهران رضوی پور فوق تخصص جراحی دست پیوند زده شد و تا لحظه مخابره نتیجه پیوند رضایت بخش بوده و خونرسانی به دست انجام می شود.

دیدن این عکسها برای افراد زیر ۱۸سال توصیه نمی شود

 

دست قطع شده کشاورز مازندرانی به بدنش با موفقیت پیوند زده شد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان امام خمینی ره ساری دکتر سید مهران رضوی پور  در گفت و گو با خبرنگارکیا پرس  از پیوند دست قطع شده کشاورز مازندرانی در این مرکز آموزشی درمانی خبر داد.

وی تصریح کرد: بیمار از شهرستان بهشهر با قطع عضو از ناحیه کتف به این مرکز درمانی مراجعه کرد، بیمار ۴۲ ساله بود که در اثر اشتباه در حین کار با دستگاه خورد کن علف به شدت صدمه دید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطر نشان کرد: در این سانحه عضو فوقانی بیمار کاملا قطع شد و پزشک جراح در مرکز بهشهر به خوبی کارهای اولیه این بیمار را انجام داد و پس از آن به این مرکز درمانی منتقل شد.

وی با اعلام اینکه پیوند این عضو نیاز به یک کار تیمی منسجم دارد، یادآور شد: در این مرکز درمانی زمینه پیوند اعضا وجود داشت و با ۷ ساعت کار مداوم بر روی این بیمار پیوند انجام شد و در حال حاضر شرایط بیمار نیز مناسب است.

دکتر رضوی پور در ادامه خاطر نشان کرد: این پیوند از روز شنبه تاکنون انجام شده و در حال حاضر که سه روز از زمان پیوند گذشت دست کاملا زنده است، خون رسانی مناسب بوده و بیمار هوشیاری کامل دارد، شرایط بیمار در حال حاضر مناسب است و باید برای تکمیل درمان نیز چندین عمل دیگری بر روی این بیمار انجام شود.

وی در پاسخ به سئوالی که چند نفر از جراحان با شما در این عمل همکاری کردند، یادآور شد: جراحی کامل این عمل به تنهایی انجام شد، ولی همکاران اتاق عمل به خوبی همراهی کردند و بیمار را در طول ۶ ساعت بیهوشی به خوبی کنترل کردند.

فوق تخصص جراحی دست و عصب در بیمارستان امام خمینی در پاسخ به سئوالی درباره زمان مناسب برای انتقال اعضا قطع شده، اظهار کرد: قبلا افرادی که در این زمینه دچار سانحه می‌شدند مجبور بودند که فرد را به مراکز درمانی در تهران منتقل کنند، و زمان بسیار طولانی طی می‌شد و این در حالی است که اندام فوقانی حداکثر ۶ ساعت پروسه زمانی نیاز دارد که پیوند انجام شود.

وی درباره نحوه انتقال اعضا قطع شده و فرد به مرکز درمانی بیان داشت: یکی از شرایط سختی که برای این بیمار داشتیم، له شدگی شدید دست بود، عمل له شدگی اعضا بسیار سخت است، در این موارد باید ابتدا قسمت قطع شده را از آلودگی ظاهری پاک کرده و اگر سرم شستشو دارند تمیز کنند و بهتر است که لای پارچه مرطوب استریل پیچیده شود و به صورت مستقیم با یخ در تماس نباشد و در دمای حدود چهار درجه نگهداری شود و با یخ غیر مستقیم با لایه استریل شده تماس داشته باشد و اگر این موارد رعایت شود زمان زنده نگهداشتن عضو بیشتر شده و اعضا برای پیوند مناسب خواهد بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره احتمال موفقیت این عمل به صورت کامل افزود: در حال حاضر بیمار خوش شانس بوده در این موارد موفق بودیم، در برخی مواردی که پیوند پاسخ نده عروق لخته می‌شود و شاهد سیاه شدگی عضو هم هستیم ولی در این بیمار تاکنون این موارد شاهد نبودیم.

فوق تخصص جراحی دست در بیمارستان امام خمینی ساری درپاسخ به این سئوال که عضو به صورت کامل برگردد، بیان داشت: اعضای که قطع و له می‌شوند پس از پیوند تا زمانی که به حالت عادی برگردند طولانی خواهد بود، و بیماری که از قطع عضو نجات پیدا می‌کند بسیار با ارزش هست.

وی دلیل انتقال این بیمار از مرکز درمانی بهشهر به بیمارستان امام خمینی ره ساری را حضور پزشکان جراح عروق و جراح دست انجام می‌شود، میکرو سرجری و جراح دست دو تخصص جداگانه است که به دلیل عدم حضور متخصص میکروسرجی هر دو قسمت کار توسط خودم انجام شد.

دکتر رضوی پور با بیان اینکه ابزارهای لازم در این مرکز درمانی توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران تهیه شد، بیان داشت: ابزارهای لازم تا حدود ۷۰ درصد تامین شد و احتیاج داریم که بقیه ابزار نیز تهیه شود و رئیس دانشگاه نیز به دنبال تهیه این ابزار نیز هست و بتواند این مرکز به عنوان مرکز ارجاعی فوق تخصص جراحی دست در استان مازندران فعالیت کند.

 

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :