پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

دبیر شورای نگهبان گفت: سابقه کاری شورای نگهبان نشان می‌دهد که از هیچ حزب و گروه خاصی طرفداری نمی‌کند و هیچ شخصی نمی‌تواند شورای نگهبان را متهم به جناح‌گرایی کند.

به گزارش ایرنا، آیت‌الله احمد جنتی در همایش دفاتر نظارت استانی شورای نگهبان با اشاره به انتخابات آِینده مجلس شورای اسلامی افزود: در وهله اول باید از فضای موجود اطلاع داشته باشیم و بدانیم در وضعیت‌های مختلف چگونه به وظیفه قانونی خود عمل کنیم چراکه اگر فردی نتواند تشخیص دهد، یعنی الفبای سیاسی انقلاب را نمی‌داند.

وی خطاب به مسئولین دفاتر نظارتی استان‌ها تاکید کرد: شما باید بهترین و والاترین فرهنگ انقلابی را داشته باشید و آن را بین نزدیکان و خویشاوندان خود ترویج کنید.

آیت‌الله جنتی در مورد بررسی صلاحیت کاندیداها اظهار داشت: شورای نگهبان طرفدار هیچ حزب، شخص یا گروه خاصی نیست. ما نمی‌گوییم که فردی که اصولگرا یا اصلاح‌طلب است باید رد یا تأیید صلاحیت شود و سابقه کاری شورای نگهبان نشان می‌دهد که از هیچ حزب و گروه خاصی طرفداری نمی‌کند.

دبیر شورای نگهبان گفت: اگر امکان داشت، اسامی افرادی را مطرح می‌کردم که از اصولگرایان درجه یک هستند اما به دلایل قانونی در شورای نگهبان تأیید صلاحیت نشدند.

آیت‌الله جنتی افزود: یکی از کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری که بنده بسیار به ایشان ارادت و به شفاعت او در آخرت امید دارم، به دلیل اینکه شرط اصلی و قانونی اجتهاد را نداشتند، رد صلاحیت شدند بنابراین هیچ شخصی نمی‌تواند شورای نگهبان را متهم به جناح‌گرایی کند.

وی با تأکید بر لزوم کسب اطلاعات دقیق و کامل از کاندیداها در بررسی صلاحیت آن‌ها گفت: باید با تمسک به قانون و در حیطه وظایف قانونی خود، اطلاعات لازم را در مورد کاندیداها کسب کنیم تا در مواقع لازم بتوانیم استدلال محکمی داشته باشیم و از عملکرد خود دفاع کنیم.

دبیر شورای نگهبان تأکید کرد: نباید در مواجهه با افراد برخورد تندی صورت بگیرد؛ ما فقط مجری قانون هستیم و باید در رفتارمان معتدل و خوش اخلاق باشیم و وظیفه همه مسئولین در نظام جمهوری اسلامی این است که با حسن خلق با مردم رفتار کنند.

آیت‌الله جنتی افزود: باید خواسته‌ها استماع شود و با افراد با احترام و تکریم سخن گفت و از تحقیر آنها پرهیز کرد.

وی در ادامه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: بیانات معظم له بسیار ارزنده، هدفدار و اشاره به وضع موجود است اما عده‌ای بر خلاف نظرات ایشان کار می‌کنند. این افراد دل‌شان با آمریکا است و معتقدند اگر می‌خواهیم تحریم برداشته شده و مشکلات اقتصادی حل شود، باید با آمریکا ارتباط داشته باشیم.

دبیر شورای نگهبان گفت: رهبر معظم انقلاب تأکید دارند که این نظر اشتباه است، آمریکا به منافع خودش می‌اندیشد و حاضر نیست نفعی به ما برسد و این موضوع را تاریخ نیز نشان می‌دهد اما این افراد قبول نمی‌کنند و این درد و رنجی است برای رهبری که ما را نیز آزار می‌دهد.

آیت‌الله جنتی با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه اجازه ندهید کانون‌های چرکین فساد شکل بگیرند، تصریح کرد: این فرمایش ایشان یعنی اینکه این کانون‌ها در حال شکل‌گیری هستند و نباید شکل بگیرند؛ بیشتر مفاسد نیز اقتصادی و مانعی برای اقتصاد مقاومتی است و زندگی اشرافی، ثروت‌اندوزی و فاصله طبقاتی را بیشتر می‌کنند. در نتیجه این مفاسد، فقیرها فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند.

وی ادامه داد: تا زمانی که این کانون‌ها وجود دارند، زحمات افرادی که به فکر اقتصاد مقاومتی هستند، به ثمر نخواهد نشست.

دبیر شورای نگهبان گفت: بسیاری افراد از اقتصاد مقاومتی صحبت می‌کنند ولی فقط در حد حرف است و عمل نمی‌کنند؛ البته افرادی هم داریم که اهل حرف زدن نیستند و مرد کار و عمل هستند اما تا همه با هم نباشیم، امور به نتیجه مناسب نمی‌رسند. در بحث اقتصاد مقاومتی شاخص‌ها معلوم است؛ حضرت امام (ره)، صحیفه و وصیت‌نامه ایشان و رهبر معظم انقلاب هر کدام شاخص‌های مشخصی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

عضو فقهای شورای نگهبان با تأکید بر فرهنگ انقلابی گفت: زندگی متوسط، ساده و سالم مقام معظم رهبری، مبارزه با ظلم دشمنان و حفظ عزت و فرهنگ عاشورا جزو فرهنگ شناخته شده انقلابی است که باید در جامعه حاکم شود.

آیت‌الله جنتی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی باید از فرهنگ انقلابی حمایت کند، افزود: اکثریت مردم فرهنگ انقلابی را قبول دارند؛ مردم ولایی، انقلابی، مسلمان، خدا پرست، وطن‌دوست، در خط حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب هستند و این نوع فرهنگ را روی چشم خود می‌گذارند.

وی با تاکید بر اینکه لازم است تهاجم فرهنگی مورد بررسی قرار بگیرد، اظهار داشت: مجلس، دولت و سایر ارگان‌هایی که اداره کشور در دست آنهاست، باید تلاش کنند تا فرهنگ انقلابی در جامعه نهادینه شود و شورای نگهبان نیز باید در حد خود در این امر سهیم باشد.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1
00
#

اشتراک این خبر در :