پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
 

۱۴۹ نماینده از دوره اول تا دهم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم حوزه‌های انتخابیه ۹ گانه استان مازندران در مجلس شورای اسلامی حاضر شدند.

149 نماینده مردم مازندران در 10 دوره مجلس شورای اسلامی + تصاویر

کیاپرس: انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۲ اسفند‌ماه ۱۳۹۸ به عنوان مهم‌ترین رویداد سیاسی و اجتماعی کنونی کشور مطرح است که ۲۹۰ نماینده بر صندلی‌های سبز مجلس شورای اسلامی تکیه خواهند شد.

*۹ حوزه انتخابیه با ۱۲ نماینده مجلس

استان مازندران از مجلس اول شورای اسلامی تا دوره پنجم به همراه گلستان دارای ۱۵ حوزه انتخابیه با ۱۷ نماینده بود که در از مجلس ششم با تغییر مهم جدایی استان گلستان از استان مازندران را به همراه داشت و استان مازندران دارای ۹ حوزه انتخابیه با ۱۱ نماینده مجلس شورای اسلامی شد و از دوره هفتم مجلس شورای اسلامی با افزوده‌شدن یک نماینده به حوزه انتخابیه شهرستان بابل تعداد نمایندگان مازندران به ۱۲ نماینده افزایش یافت.

*ویژه‌های انتخابات مازندران

استان مازندران تاکنون نماینده زن در مجلس شورای اسلامی نداشت و احمد ناطق‌نوری نماینده نور و محمود‌آباد با ۷ دوره نمایندگی رکورد‌دار حضور نماینده در مجلس شورای اسلامی به همراه محمد‌رضا باهنر است و سید‌حسن شجاعی از حوزه انتخابیه ساری، مقداد نجف‌نژاد از حوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار و عزت‌الله یوسفی از حوزه انتخابیه آمل با ۴ دوره حضور در مجلس شورای اسلامی در رده‌های بعدی حضور در مجلس شورای اسلامی هستند.

۱۴۹ نماینده از دوره اول تا دهم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم حوزه‌های انتخابیه ۹ گانه استان مازندران در مجلس شورای اسلامی حاضر شدند.

*مازندران؛ مشارکت بالاتر از میانگین کشوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی

حوزه‌ انتخابیه بابلسر و فریدونکنار، حوزه انتخابیه نور و محمود‌آباد، حوزه انتخابیه نوشهر و چالوس و کلاردشت، حوزه انتخابیه بهشهر و نکا و گلوگاه، حوزه انتخابیه تنکابن و رامسر و عباس‌آباد و حوزه انتخابیه آمل با یک نماینده و حوزه انتخابیه قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه‌شمالی، حوزه انتخابیه بابل و حوزه انتخابیه ساری و میان‌دورود با ۲ نماینده در مجلس دارند.

استان مازندران دارای مشارکت ۵۴، ۷۲، ۷۲، ۷۰، ۸۴، ۷۶، ۵۶، ۷۵، ۷۶ و ۷۲ درصد در ۱۰ انتخاب مجلس شورای اسلامی از ابتدای انقلاب اسلامی است که میانگین آن ۷۱ درصد است و میانگین کشوری مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی ۶۱ درصد است که مازندران مشارکتی بالاتر از میانگین کشوری دارد.

/فارس   انتهای پیام

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1
00
#

اشتراک این خبر در :