پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیا پرس :   رئیس مرکز بهداشت استان مازندران ، با توجه به برودت هوا نسبت به خطر گاز گرفتگی وخطرات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن هشدار داد.
دکتر حامد روحانی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در همین زمینه گفت: با توجه به اینکه مرگ های ناشی از مسمومیت با گاز مونواکسید کربن عمدتا در نیمه دوم سال به دلیل سرما ، استفاده از وسایل گرمایشی افزایش می یابد لذا به هموطنان توصیه می شود هنگام استفاده از وسایل گرمازا ، به توصیه های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایش و مسیر خروجی گاز مونواکسید کربن اطمینان حاصل نمایند .
دکتر روحانی زاده به دلایل شایع گازگرفتگی افراد پرداخت و گفت: نقص فنی وسایل گازسوز، مسدود بودن دوکش های این وسایل( به دلایل مختلفی همچون لانه سازی پرندگان، مسدود شدن با نخاله های ساختمانی و …) استفاده از لوله های خرطومی یا آکاردئونی، به کاربردن لوله های فاقد کلاهک استاندارد، کم ارتفاع و معیوب که به علتی مانع خروج گازهای خطرناک به فضای بیرون می گردد، می باشد.
رئیس مرکز بهداشت مازندران گفت: استفاده از وسایل خوراک پزی و گاز پیک نیکی جهت ایجاد گرما در چادر، وسایل نقلیه و فضاهای دربسته یا قرار دادن آبگرمکن در حمام، قرار دادن دوکش بخاری در ظرف آب و مسدود کردن کلیه های منافذ و راه های تهویه اتاق، از دیگر رفتارهای پرخطری هستند که توسط ایشان به عنوان دیگر دلایل شایع بروز گازگرفتگی مطرح شدند.
ایشان با اعلام اینکه کارکنان بهداشتی و درمانی در سطح مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت آماده پاسخگویی به سئوالات هم استانی های عزیز در خصوص نکات ایمنی و پیشگیرانه هستند، از مردم استان خواستند تا به هشدارهای بازرسین بهداشتی و بهورزان در هنگام بازدید از منازل و صنوف در جهت رعایت نکات ایمنی توجه نمایند.
توضیح اینکه گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است. عمده ترین منبع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولی اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود. از آن جا که تمایل این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون ما ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن می باشد لذا با بالا رفتن درصد آن در هوای اتاق، به سرعت باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می نماید که در نهایت منجر به مرگ افراد گردد.
علایم مسمومیت حاد با این گاز شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما می باشد.
از سایر علایم مسمومیت می توان به سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگی مردمک ها اشاره کرد. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونو کسید کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز شود. مسمومیت شدید با این گاز می تواند کشنده باشد.
افراد دچار مسمومیت با گاز باید به سرعت به فضای باز منتقل شوند و از نیروهای امدادی و پزشکی درخواست کمک شود.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :