پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

«الکس چینک» (Alex Chinneck) یک سازه ۳۵ متری فولادی شبیه دکل برق فشار قوی برعکس را در نمایشگاه امسال طراحی لندن به نمایش گذاشت. این مجسمه که با نام «گلوله‌ای از ستاره‌ها» به‌صورت نیمه دایمی در این محل نصب شده است با الهام از مجسمه‌ساز برجسته انگلیسی از ساختمان‌های صنعتی اطراف رودخانه «تیمز» لندن خلق شده است. این سازه عظیم به یک سمت کج بوده و به گونه‌ای طراحی شده است که گویا از فضا به زمین شلیک شده است.

چینک در زمینه معماری سازه‌هایی با توهم بصری تخصص دارد و پیش از این نیز طراحی ساختمانی با نمای آجرهای در حال سقوط در «کارگات» و نیز ساختمان شناور در «کاونت گاردن» را برعهده داشته است. جدیدترین اثر او با ارتفاع ۳۵ متر که در جنوب شرق لندن نصب شده است از بلندترین طراحی‌های امسال نمایشگاه لندن است.

طراح این اثر می‌گوید: «این منطقه زمینی خالی و بسیار صاف و مناسب بود که برای نصب یک مجسمه بلندپروازانه بهترین گزینه بود. نیاز به حفاری فونداسیون ۲۵ متری و ریختن ۴۲۰ تن بتن مانند کاونت گاردن نبود و همین مسئله خیال من را بسیار راحت می‌کرد اما از سوی دیگر آن شیطنت درونی من وادارام می‌کرد خودم را به چالش بکشم.» این مجمسمه با ۱ هزار و ۱۸۰ متر فولاد ساخته شده است و وزن آن به ۱۵ تن می‌رسد و روی فونداسیونی با عمق ۲۵ متر و وزن ۱۲۰ تن قرار گرفته است که می‌تواند وزن متوازن کننده را برای آن فراهم کند.

موقعیت آن در کنار رودخانه تیمز در «گرینویچ» به این معنی است که این مجسمه در پشت سد «میلنیوم» لندن و بقایای برج‌هایی قرار گرفته است که زمانی بزرگترین برج گاری اروپا بود. چینک می‌گوید: «همانند تمامی آثار من، این هم واکنشی است به محیط. بازخورد آن عالی است و در آن از زبان بصری فولاد استفاده شده است که البته با زبان کابل‌ها همراه است و همین زبان کابل و فولادهای کج در سد نیز استفاده شده است. تاریخ غنی تولید برق و فروش آن در این سد آن‌قدر غنی است که بر اساس همین غنی بودن تاریخی به سمت استفاده از دکل‌های برق رفتم.»

او درباره انتخاب مکان این سازه می‌گوید: «در اینجا آب هست اما ساختمان‌های زیادی نداریم که نمای این سازه را کور کنند و به این ترتیب با استفاده از نورهای زیبا، این سازه، زیبایی فوق‌العاده‌ای به هر چیزی می‌دهد که در مسیرش قرار گرفته است.» یک اثر دیگر از این مجموعه که یک دکل برق فشار قوی چرخنده است نیز در گالری «NOW» به نمایش گذاشته شده است.

مترجم: علی جعفری

مدآنلاین

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :