این سوال با ۸۰ امضاء در دستور کار مجلس قرار گرفت.

بعد از انتشار اسامی نمایندگان امضاء کننده طرح سوال از رئیس جمهور، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس در مصاحبه ای اعلام کرد که هیچ یک از ۳۰ نماینده تهران این طرح سوال را امضاء نکردند.

نمایندگان تهران اصلاح طلب و از اعضای فراکسیون امید مجلس هستند.

خبرنگار الف به سراغ چهار نماینده تهران رفت و نظر آنها را در این زمینه جویا شد.

متن زیر حاصل این گفتگوست؛

دیر متوجه سوال شدم وگرنه به موقع امضا می کردم

محمدرضا نجفی به خبرنگار الف گفت: بنده به موقع در جریان تهیه سوال قرار نگرفتم، در صورت اطلاع امضاء می کردم کما اینکه در گذشته سوالات قبلی را امضاء کردم.

وی افزود: زمانی که از موضوع سوال از رئیس جمهور مطلع شدم خدمت  آقای ذالنور طراح اصلی سوال رفتم و آمادگی خود را برای امضاء اعلام نمودم لیکن ایشان فرمودند چون اعلام وصول شده، امکان  اضافه کردن امضا وجود ندارد.

عضو فراکسیون امید مجلس افزود: بنده پرسش از مسئولین و پاسخگویی ایشان را حتی اگر شائبه هایی در مورد عقبه سوال مطرح باشد، به شرط رعایت موازین قانونی و اخلاقی از طرفی و تعهد در ارائه پاسخهای دقیق و جامع از طرف دیگر، در مجموع اقدامی سازنده، پیش برنده و مفید به حال همه از جمله مسئولین محترم می دانم.

نجفی تاکید کرد: مطمئنم در صورت برخورد مسئولانه و ملی با موضوعات، نتیجه دراز مدت آن به نفع کشور، مردم و نظام خواهد بود.

همه ۳۰ نماینده تهران جواب را می دانند

طیبه سیاوشی شاه عنایتی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف در خصوص دلایل امضاء نکردن طرح سوال از رئیس جمهور از سوی ۳۰ نماینده اصلاح طلب تهران گفت: چون همه ۳۰ نماینده تهران جواب را می دانند قاعدتا نباید سوال را امضا می کردند.

وی افزود: سوال را کسی می پرسد که جاهل است و می خواهد جواب را بداند.

عضو فراکسیون امید مجلس تاکید کرد: وقتی پرچم کشورى را در محل قانونگذارى آتش مى زنند، وقتی زمان تصویب الحاق به مهمترین قرارداد مالى بین المللی طومار در کف مجلس پهن مى کنند و آشوب به راه مى اندازند، تبعات سخت آن را هم باید بپذیرند.

سیاوشی با بیان اینکه مسلما دولت در عدم شفاف سازى و فساد زدایی مقصر است، تصریح کرد: ولى تنها عامل در تمام بدبختیهاى چهل ساله ای که در زیر فرش زده بودیم و امروز بیرون ریخته، نیست.

وی گفت: امیدوارم رییس جمهور زمانی که به مجلس مى آید محافظه کارى را کنار بگذارد و به وضوح براى مردم دلایل مشکلات کشور را بیان کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: طبعا به اصطلاح دولتمردان در سایه ، سهم خودشان را در مشکلات به عهده نمى گیرند.

سیاوشی گفت:گرچه حامى دولت هستیم اما استقبال مى کنیم از شفافیت در پاسخگویى رییس دولت . ولى سهم شان در مشکلات امروزى را نادیده نمى گیریم ولى تنها مقصر دولت نیست.

وی افزود: اگر به وزارت امور خارجه اجازه دهند وظیفه ذاتى خود را انجام دهد و چندین اظهار نظر متفاوت در این عرصه نباشد، مسلما نظام جمهورى اسلامى مقتدرانه تر در عرصه جهانى اقدام مى کند.

عضو فراکسیون امید مجلس اضافه کرد: علاوه بر این، انسجام ملى و اعتماد ملى که دچار خدشه شده بازسازى خواهد شد.

سیاوشی تاکید کرد: ما به بن بست سیاسى رسیده ایم حاضر به گفتکو نه تنها در این عرصه که در عرصه هاى خردتر هم نیستیم. بیایید باب گفتکو را باز کنیم و برای مردم توضیح دهیم.

وی با اشاره به دعوت محمدعلی وکیلی نماینده تهران از مجتبی ذوالنور نماینده قم و حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر بعنوان طراحان اصلی سوال از رئیس جمهور برای مناظره تلویزیونی گفت: دعوت آقای وکیلی افتتاح باب درستی است.

سوالات قبلی را امضاء کردم

حجت الاسلام و المسلمین احمد مازنی دیر نماینده تهران هم به خبرنگار الف گفت: سوال اول از رئیس جمهور که در خصوص موسسات مالی – اعتباری بود را امضاء کردم.

وی افزود:علاوه بر اینجانب برخی دیگر از نمایندگان همچون علی مطهری و محمود صادقی دیگر نمایندگان تهران آن طرح سوال را کردند که همچنان بر امضای خود باقی هستیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: اما اینجانب این سوال اخیر از رئیس جمهور را امضا نکردم.

پروانه مافی دیگر نماینده تهران هم در خصوص دلیل امضا نکردن سوال از رئیس جمهور به خبرنگار الف گفت: چو دانی بپرسی سوالت خطاست.