پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس – خط انتقال گاز دامغان – کیاسر – ساری – نکا با حضور وزیر نفت در ساری افتتاح شد.

مراسم افتتاح خط انتقال گاز دامغان – کیاسر – ساری – نکا بعدازظهر سه شنبه با حضور وزیر نفت در هتل بادله ساری برگزار شد.

این خط لوله در حوالی دامعغان از خط انتقال گاز ۴۸ اینچ پارچین – سنگ بست در حنوب رشته کوه البرز منشعب شده و پس از عبور از مناطق مختلف کوهسانی جنگلی و شهرهای کیاسر و ساری در منطقه پنبه چوله در شمال شهر ساری به خط انتقال گاز ۳۰ اینچ قدیم شمال و شمال شرق کشور متصل شده است و پس از آن به طول ۲۰ کیلومتر به موازات خط تا نکا ادامه می یابد.

این خط انتقال گاز در طول مسیر خود از آبروها، رودخانه های فصلی و دائمی، مناطق جنگلی، باتلاقی، مناطق کوهستانی و صعب العبور، جاده و اراضی زراعی و مناطق مسکونی عبور کرده و حداقل ۵۵ بار با رودخانه تجن تلاقی داشته است.

این خط انتقال گاز دارای ۱۲ ایستگاه شیر بین راهی، ۸ ایستگاه انشعاب، ۳ ایستگاه حفاظت کاتدیک، یک ایستگاه ارسال توپک دریافت توپک و یک ایستگاه CGS است.

حجم عملیات خاکی در مسیر سازی این پروژه بیش از شش میلیون متر مکعب بوده و در احداث این خط انتقال گاز حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ شاحه لوله ۴۲ اینچ به وزن ۸۴ هزار تن استفاده شده است که از کارخانجات داخلی تامین و به همراه سایر اقلام مورد نیاز توسط پنج هزار دستگاه تریلر به محل کارگاه های پروژه حمل شده است.

ارزش کل این پروژه بیش از ۸۲۰ میلیارد تومان بوده و بطور کامل توسط پیمانکاران و مشاوران داخلی به انجام رسیده است.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با بهره برداری از این خط گاز استان مازندران علاوه بر مسیرهای دقبلی بطور مستقیم از شبکه سراسری و خطوط لوله و از گاز تولیدی عسلویه تامین شده و پایداری و تقویت شبکه گاز استان های شمالی کشور را به دنبال خواهد داشت.

محمد ابراهیم اسماعیل زاده اظهار داشت: علاوه بر این می تواند به عنوان زیرساختی برای توسعه تجارت گاز با ترکمنستان در جهت افزایش واردات ترانزیت و مبادله گاز مورد استفاده قرار گیرد.

وی گفت: طراحی و اجرای این پروژه توسط شرکت گاز مهندسی و توسعه گاز ایران با استفاده از توانمندی های پیمانکاران، مشاوران و سازندگان داخلی انجام شده است.مهر

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :