پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس:سرمازدگی و مشکلات باغداران مازندرانی موجب شد تا یکی از نخبگان استان که فارغ التحصیل رشته کشاورزی است، نسبت به ساخت و تولید تورهایی از جنس پلاستیک که قابلیت محافظت از درختان را دارد،اقدام کند.

بر اساس اعلام جهاد کشاورزی مازندران سالانه از یک‌ میلیون و ۸۰۰ هزار تا ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن تولید انواع مرکبات در استان مازندران برداشت می‌شود.

براساس این گزارش امسال برف و سرمای زود هنگام موجب آسیب بسیاری به باغداران مازندرانی شد تا آنجا که بسیاری از آنان میوه های یخ زده خود را به رودخانه ریختند تا اعتراضی نسبت به عملکرد مسئولان باشد.

سرمازدگی و مشکلات باغداران مازندرانی سبب شد تا یکی از نخبگان استان که فارغ التحصیل رشته کشاورزی است ،نسبت به ساخت و تولید تورهایی از جنس پلاستیک که قابلیت محافظت از درختان را دارد، اقدام کند.

مهدی پورمند با بیان اینکه دیدن مشکلات کشاورزان و باغداران هم استانی سخت و دشوار بود،گفت: به همین دلیل به فکر ساخت تورهایی برای محافظت از درختان در فصل سرما افتادیم.

وی با اشاره به اینکه این تورها از جنس پلاستیک و مواد وارداتی ساخته شده است، افزود: نمونه مشابه تورها در کشورهای دیگر استفاده شده است.

این فارغ التحصیل رشته کشاورزی با بیان اینکه از سال ۸۳ در مازندران از تور استفاده می کردیم، تصریح کرد: در طول این مدت با افزودن موادی جدید نسبت به ارتقای کیفیت و مقاومت آن اقدام کردیم.در حال حاضر ماندگاری تور نسبت به سرما و گرما بیشتر شده است، به طوری که روی درخت مرکبات ماندگاری بیشتر دارد.

وی با بیان اینکه اختلاف دمای بالا و پایین تور ۵ درجه است، افزود: با توجه به داشتن دو رنگ، سفید برای زمستان و سبز در تابستان توصیه می شود.

این نخبه با اشاره به اینکه این تورها حتی جلوی پرنده ها و حشرات را نیز می گیرد، اظهار کرد: افزایش تولید به میزان۱۰ تا ۱۵ درصد و کاهش یک سوم میزان آبیاری از قابلیت های دیگر این تورها است.

پورمند با بیان اینکه این تورها به چند صورت داربستی و سایه بانی استفاده می شوند، گفت: روش سایه بانی به دو طریق انجام می شود به طوری که در حالت نخست می توانیم تورها را تا پایین درخت بکشیم و در حالت دوم تنها برروی درختان به صورت سایه بان قرار دهیم.

این کارشناس رشته کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هزینه استفاده داربستی زیاد است، کشاورزها نمی توانند از عهده آن بر بیایند.

پورمند تصریح کرد: با استفاده از روش سایه بانی هزینه متراژ هم پایین می آید و کشاورز می تواند به راحتی از علف کش استفاده یا به چیدن میوه اقدام کند.

این نخبه با بیان اینکه برخی کارشناسان استفاده از بخاری باغی را توصیه می کنند، تصریح کرد:متأسفانه این بخاری برای جلوگیری از تگرگ نمی تواند کاری انجام دهد.این تورها برای درختانی که نسبت به سرما حساس تر هستند قابلیت استفاده بیشتری دارد.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال آن بودیم فعالیت خود را در مازندران از آذرماه شروع کنیم اما در ماه آبان با سرمای زودهنگام هوا روبه‌رو شدیم و مشکلات فراوانی را شاهد بودیم.

این کارشناس با بیان اینکه این تورها در جنوب کشور به کشاورزان و باغداران عرضه شده است، تصریح کرد: آزمون و خطای آن انجام شده است به طوری که در برابر نور آفتاب هم آسیب نمی بینند.

وی با اشاره به اینکه مهم ترین مشکل ما ترغیب کشاورزان مازندرانی برای استفاده از تور است، گفت: تهیه مخارج لازم برای تولید تور و از طرفی مشکلات مالی کشاورزان از معضلات استان است.

این تولیدکننده با بیان اینکه کشورها خارجی مانند چین تمایل به واردات این توری به داخل کشور دارند، گفت: اگر از این طرح حمایت شود با هزینه و قیمت پایین تری نسبت به تولید محصول اقدام می کنیم.

پورمند با اشاره به اینکه علاقمند به افزایش آگاهی کشاورزان نسبت به قابلیت این تورهاهستیم، گفت: نیاز به همکاری نهادی برای معرفی طرح هستیم.

این تولیدکننده با بیان اینکه کشاورزان در سال جاری برای هر هکتار استفاده از تور ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان هزینه باید بپردازد، اظهار کرد: این تورها تا ۵ سال قابل استفاده هستند و در طول این مدت کشاورزان به نوعی محصولات خود را در برابر سرما بیمه می کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به طور معمول خسارت بیمه پس از آسیب رسیدن به مرکبات تخصیص می یابد اما با استفاده از تورها می توانیم از آسیب به مرکبات پیشگیری کنیم.ایسنا

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :