پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت: مدیران کلان و میانی صداوسیما بر این مسئله توجه کنند که عملکرد جناحی نداشته و در برنامه‌ها بی‌طرفی این نهاد محفوظ باشد.

آیت‌الله‌ العظمی ناصر مکارم شیرازی غروب سه‌شنبه در دیدار جمعی از مدیران پژوهشی سازمان صداوسیما ضمن اشاره به اهمیت جایگاه این نهاد در کشور و توصیف آن به‌ عنوان یک دانشگاه گفت: صدا و سیما از یک منظر مانند دانشگاهی است که می‌تواند دانشمندانی را پرورش داد.

به گزارش مهر، وی در ادامه بابیان اینکه صدا و سیما می‌تواند مانند طبیب نیز عمل کند، ادامه داد: این نهاد می‌تواند افراد بیمار را درمان کرده و مانند یک عالم غذا شناس غذای سالم را از ناسالم شناخته و در اختیار نیازمندان قرار دهد.

استاد برجسته حوزه در ادامه ضمن سنگین توصیف کردن مسئولیت و رسالت سازمان صدا و سیما در جامعه به‌خصوص در زمینه فرهنگی، گفت: دشمنان دست‌ به‌دست هم داده‌اند تا تهاجم سنگینی علیه کشور اعمال کنند و با توجه به شکست آنها در تهاجم نظامی و اقتصادی در حال حاضر تهاجم فرهنگی را در اولویت قرار داده‌اند و وظیفه صدا و سیما ایستادگی تهاجمی نسبت به نقاط ضعف دشمنان است.

وی ضمن حساس برشمردن شرایط کنونی ایران و جهان بر مشخص شدن نقاط ضعف دشمنان اشاره و افزود: اخیرا در اخبار مصاحبه‌ای از داعشی‌های اسیر شده پخش شد که آنها اعتراف کردند که از کشورهای آمریکا و عربستان کمک‌های بسیار زیاد مالی دریافت می‌کرده‌اند و این نشان می‌دهد که سخنان این کشورها در زمینه مقابله با داعش دروغ بوده و خود اینها مهم‌ترین حامیان مالی داعش هستند و بی‌اعتباری سخنان آنها کاملاً نمایان شده است.

حادثه منا در تاریخ اسلام بی سابقه بود

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به حادثه منا و سکوت کشورهای اسلامی در این حادثه گفت: حادثه منا در تاریخ اسلام بی سابقه بود اما کشورهای اسلامی که در این حادثه متحمل تلفات شده بودند سکوت کردند و عربستان از طریق وابستگی‌های مالی که ایجاد کرد باعث سکوت این کشورها شد.

وی ادامه داد: سکوت در مقابل حادثه منا در حالی بود که اگر در یک حادثه مربوط به غرب یک نفر کشته می‌شد چه اتفاقاتی که رخ نمی‌داد اما در حادثه منا هزاران نفر کشته شدند و در مقابل مجامع جهانی و علما و کشورهای حادثه‌دیده سکوت کردند.

این مفسر قرآن کریم از نوشتن نامه برای علمای جهان اسلام و بخصوص علمایی که در کنگره تکفیری‌ها حضور داشتند خبر داد و بیان کرد: می‌خواهم در این نامه متذکر شوم که چطور در مقابل حادثه منا سکوت کردید و اگر آن را قضا و قدر می‌دانید باید به این موضوع توجه کنید که این قضاوت قدر در سال‌های آینده نیز رخ خواهد داد باید برای سالهای آینده فکری کرد.

وی در ادامه افزود: صدا و سیما باید به دنبال یافت خلأها باشد و با ریشه‌یابی مسائل به این مسئله بپردازد که ریشه این سکوت‌ها از کجا نشأت‌گرفته و درنهایت نتیجه پژوهش خود در این زمینه را منتشر کند.

تولیدات صدا و سیما باید دارای غنای فرهنگی باشد

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به برنامه‌های صدا و سیما برای اقشار و گروه‌های مختلف جامعه، گفت: ساخت برنامه‌های فرهنگی نیز باید به همین شکل و با در نظر گرفتن گروه‌ها و سنین مختلف باشد و باید با انجام پژوهش‌های مختلف نیازها گروه‌ها را شناسایی و بر این اساس به ساخت برنامه اقدام کرد.

وی با اشاره به اینکه کلیه تولیدات صدا و سیما از طنز تا برنامه‌های ویژه کودکان باید دارای غنای فرهنگی و توجه به مسائل اخلاق و انقلابی باشد گفت: نباید تنها سرگرمی و خنداندن مردم را در نظر گرفت بلکه در ذیل تمامی برنامه‌ها باید اهداف فرهنگی را دنبال کرد.

مرجع تقلید شیعیان به تأثیرگذاری صدا و سیما در جامعه اشاره کرد و گفت: تجربه نشان داده که اگر صدا و سیما به‌موقع وارد میدان شود تأثیرگذار در اجتماع خواهد بود که ما این تأثیرات را در زمان انتخابات و راهپیمایی‌ها مشاهده کرده‌ایم و دیدیم که مردم گوش شنوا به صدا و سیما دارند.

وی همچنین بر پرهیز صدا و سیما از جناح‌گرایی تأکید کرد و ادامه داد: اخیراً در سخنانی که در زمینه بر جام در صدا و سیما انجام می‌شد عبور از خط اعتدال وجود داشت، شاید این عبور بدون غرض بوده اما باید مدیران کلان و میانی بر این مسئله توجه کنند که عملکرد جناحی نداشته و در برنامه‌ها بی‌طرفی این نهاد محفوظ باشد و در میان جناح‌ها به‌اعتدال رفتار کنند.

وی در ادامه به سخنانی که پیرامون افزایش سرعت اینترنت در کشور صورت می‌گیرد اشاره و بیان کرد: این تفکرات برای اهداف تجاری و درآمد بیشتر است و افرادی که این سخنان را می‌گفتند شاهد آثار سوء این اتفاق هستند که کاهش ازدواج و افزایش انحرافات از جمله این آثار است.

وجود ۱۱۷ ماهواره در اسمان ایران

رئیس مرکز پژوهش و سنجش صدا و سیما نیز در این جلسه طی سخنانی با اشاره به تهاجم رسانه‌های بیگانه علیه کشور، گفت: دشمن از ابزار رسانه‌ای خود بخصوص رسانه‌های نوپدید و نوظهور برای تهاجم استفاده می‌کند و در حال حاضر نزدیک به ۱۱۷ ماهواره در آسمان ایران وجود دارد.

جعفر عبدالملکی در ادامه به عضویت تعداد زیادی از جوانان در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: ایجاد انحراف، شبه افکنی، ایجاد تفرقه و ترویج افکار افراطی گری از جمله مسائلی است که استکبار در این شبکه‌ها دنبال می‌کند.

وی به اولویت صدا و سیما در انجام پژوهش‌ها اشاره کرد و گفت: انجام پژوهش در حوزه دین به منظور تبیین و ارتقاء ظرفیت‌های دینی از جمله این اولویت‌ها است تا به توان بر غنای تولیدات صدا و سیما تأثیرگذار باشد.

رئیس مرکز پژوهش و سنجش صدا و سیما هدف رسانه ملی را روشنگری و هدایت افکار عمومی به سوی نور الهی دانست و افزود: این در حالی است که دشمن به دنبال خاموش کردن این نور و دور کردن جوانان از اهداف انقلاب است.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :