پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

تحرکات انقلابی به روایت اسناد ساواک

اعتصابات سیاسی کارمندان و کارگران مازندران/ تعطیلی بازار و مغازه‌های ساری در ۳۰ آبان ۵۷

تعطیلی مغازه‌های خیابان‌های نادرشاه٬ شاه‌عباس و فرح‌آباد ساری توسط کسبه این شهر در روز ۳۰ آبان ماه ۱۳۵۷ انجام شد.

اعتصابات سیاسی کارمندان و کارگران مازندران/ تعطیلی بازار و مغازه‌های ساری در ۳۰ آبان ۵۷

به ‎مناسبت ایام‎الله دهه‌فجر، گوشه‎ای از تحرکات انقلابی مردم شهرستان ساری در راستای نهضت امام خمینی(ره) در آبان ماه ۱۳۵۷ را به روایت اسناد ساواک، تقدیم به مخاطبان می‎کنیم.Abdollahad-sokhanrani2

سخنرانی‌ها و تظاهرات

۱- ۵۷/۸/۴؛ اجتماع حدود ۵۰۰ نفر از معلمان ساری در خانه معلم و مذاکره و سخنرانی در زمینه خواسته‎های خود.

۲- ۵۷/۸/۵؛ تظاهرات حدود ۴۰۰ نفر از مردم ساری، صبح این روز در خیابان‎های این شهر با شعارهایی در تأیید نهضت امام خمینی و سخنرانی شیخ عبدالوهاب قاسمی و شیخ عبدالحمید عبدالاحد در این تظاهرات و نیز تظاهرات حدود ۳۰۰ نفر از مردم ساری و دادن شعار به نفع امام خمینی در بعد از ظهر این روز.

۳- ۵۷/۸/۶؛ سخنرانی آیت‌الله عبدالله نظری در مسجد جامع ساری و راهپیمایی حدود دو هزار نفر از مردم ساری.

۴- ۵۷/۸/۶؛ راهپیمایی حدود ۲۰۰ نفر از معلمان و دانش‎آموزان ساری در خیابان‎های این شهر و شکستن محل حزب رستاخیز صبح این روز، راهپیمایی حدود ۴۰۰ نفر از فرهنگیان و دانش‎آموزان و عده‌ای از مردم ساری در خیابان‌های این شهر با حمل پلاکاردهایی از امام خمینی و مجلات مذهبی در بعد از ظهر این روز، سخنرانی آیت‎الله شیخ عبدالله نظری برای حاضران و محکوم کردن کشتار مردم در شهرهای مختلف و همچنین راهپیمایی ۳۰۰ نفر از دانش‎آموزان هنرستان روستایی ساری در خیابان‎های این شهر که مبادرت به دادن شعارهای مذهبی و سیاسی می‎کردند.

۵- ۵۷/۸/۶؛ راهپیمایی حدود دو هزار نفر از دانشجویان و دانش‎آموزان دختر و پسر مراکز آموزش استان مازندران در خیابان‎های این شهر با شعارهایی در تأیید نهضت حضرت امام خمینی.

۶- ۵۷/۸/۷؛ راهپیمایی حدود پنج هزار نفر از آموزگاران٬ محصلان دبیرستان‎ها و اهالی ساری در خیابان‎های این شهر صبح این روز و نیز راهپیمایی حدود چهار هزار نفر از دانشجویان، دانش‎آموزان و روحانیون ساری در خیابان‎های این شهر در بعد از ظهر این روز در تأیید نهضت امام خمینی (ره).

۷- ۵۷/۸/۹؛ اجتماع حدود ۳۰۰ نفر از فرهنگیان ساری، به‎منظور همبستگی با قضات این شهر در دادگستری، همراه با سخنرانی و دادن شعارهای ضد رژیم و راهپیمایی حدود ۵۰۰ نفر از دانشجویان در خیابان‎های اصلی شهر با در دست داشتن پلاکارد‎هایی حاوی شعارهای مذهبی و ضد رژیم.

۸- ۵۷/۸/۱۲؛ راهپیمایی حدود ۲۵۰ نفر از جوانان ساری و دادن شعارهایی به نفع امام خمینی.

۹- ۵۷/۸/۱۳؛ اجتماع حدود ۴۰۰ نفر از دانش‌آموزان دبیرستان پسرانه شش بهمن ساری و دانشجویان انستیتو تکنولوژی و دانشجویان مدرسه عالی کشاورزی ساری در سالن این مدرسه و نصب اعلامیه‌های امام خمینی٬ اعلامیه دانشجویان علم و صنعت و اعلامیه دانشجویان مدرسه عالی کشاورزی به دیوار این مدرسه که خواستار محاکمه شاه شده بودند.

۱۰- ۵۷/۸/۱۴؛ تجمع دانش‎آموزان دبیرستان پهلوی و ایران‎دخت ساری در سالن این دبیرستان و پرتاب عکس شاه و فرح پهلوی از طبقه فوقانی به حیاط دبیرستان و پاره کردن آنها و دادن شعارهای ضد رژیم.

۱۱- ۵۷/۸/۱۴؛ ترک کلاس‎های درس و راهپیمایی در خیابان‎های ساری توسط دانش‎آموزان دبیرستان‎های ایران‎دخت٬ شریف و چند مدرسه راهنمایی ساری به‌ خاطر هم‌دردی با دانشگاه‌های تهران در مورد حوادث دانشگاه تهران.

۱۲- ۵۷/۸/۱۴؛ راهپیمایی حدود ۳۰۰ نفر از دانش‎آموزان مدرسه غفاری و شش بهمن ساری در خیابان‎های این شهر و دادن شعارهایی به نفع امام خمینی و برعلیه رژیم و شکستن شیشه‎های شعب بانک‎های صادرات٬ بازرگانی٬ شهربانی٬ ملی و شیشه‎های سینماهای فردوسی، ایران و سپهر.

۱۳- ۵۷/۸/۱۵؛ شرکت بیش از ۱۵ هزار نفر از دانشجویان، دانش‎آموزان٬ بازاریان و اهالی ساری در مجلس ختم کشته‎شدگان وقایع دانشگاه تهران و بابل در مسجد جامع ساری و راهپیمایی آنان بعد از سخنرانی در خیابان‎های این شهر و حمل پلاکاردهای عکس امام خمینی و دادن شعارهای مذهبی و ضد رژیم و اجتماع در مقابل دادگستری مازندران و هم‌دردی با کارکنان، قضات و… .

۱۴- ۵۷/۸/۱۶؛ اعتصاب مجدد کارمندان برق منطقه‌ای ساری و راهپیمایی آنها در خیابان‎های این شهر و حمل پلاکاردهایی به مضمون انحلال ساواک٬ لغو حکومت نظامی، بازگشت امام خمینی٬ استقرار حکومت اسلامی و دستگیری مسببین کشتارهای اخیر.

۱۵- ۵۷/۸/۱۶؛ سخنرانی شیخ عبدالحمید عبدالاحد در جمع دبیران و معلمان در خانه فرهنگیان ساری مبنی بر بازگشت امام خمینی به ایران و رفتن شاه از کشور و برقراری حکومت اسلامی.

۱۶- ۵۸/۸/۱۷؛ راهپیمایی حدود ۱۵۰ نفر از کارگران نیروگاه حرارتی مازندران در ساری و حمل پلاکاردهایی متضمن مجازات مسببین کشتارهای اخیر٬ آزادی زندانیان سیاسی٬ لغو حکومت نظامی و بازگشت امام خمینی.

۱۷- ۵۷/۸/۱۹؛ سخنرانی فرهادی و آقای معتمدی در جمع فرهنگیان و طبقات مختلف مردم ساری و درخواست از معلمان، جهت خودداری از شرکت در کلاس‎های درس تا اطلاع بعدی.

۱۸- ۵۷/۸/۱۹؛ اجتماع مردم روستای ولوجا٬ مرگبه و جماس‌تپه در مسجد طبقده ساری و سخنرانی واعظی برعلیه دولت و رژیم شاه و دستگیری سه نفر در این مجلس ختم.

۱۹- ۵۷/۸/۲۰؛ سخنرانی سید مهدی پیشنمازی و عبدالحمید عبدالاحد در مسجد جامع ساری و ابراز انزجار و تنفر از هیأت حاکمه و تظاهرات تعداد زیادی از دانش‎آموزان و فرهنگیان بعد از این سخنرانی با دادن شعارهایی به نفع امام خمینی در خیابان‎های این شهر و توزیع اعلامیه در بین تظاهرکنندگان.

۲۰- ۵۷/۸/۲۱؛ مجلس ترحیم کشته‎شدگان بهشهر و آمل در مسجد جامع ساری و سخنرانی شیخ عبدالحمید عبدالاحد و تظاهرات مردم بعد از این سخنرانی و درگیری دو گروه موافقان و مخالفان رژیم شاه و دستگیری پنج نفر در پی این حادثه.

۲۱- ۵۷/۸/۲۱؛ راهپیمایی حدود ۱۰۰ نفر از کارکنان اداره‎کل کشاورزی مازندران با در دست داشتن پلاکاردهایی متضمن لغو حکومت نظامی، آزادی زندانیان سیاسی و بازگشت امام خمینی و … در خیابان‎های این شهر.

۲۲- ۵۷/۸/۲۲؛ اجتماع و تظاهرات حدود سه هزار نفر از مردم ساری در مسجد جامع و در خیابان‌های این شهر با دادن شعارهای انقلابی و سخنرانی شیخ مفید زمانی در این اجتماع و درخواست آزادی چند متهم دستگیرشده در روز ۵۷/۸/۲۱٫

۲۳- ۵۷/۸/۲۳؛ تظاهرات و راهپیمایی حدود هزار نفر از فرهنگیان و سایر اقشار مردم ساری در خیابان‎های این شهر و حمل پلاکاردهایی در طرفداری از نهضت امام خمینی.

۲۴- ۵۷/۸/۲۵؛ اجتماع عده‌ای از مردم ساری در مسجد جامع این شهر و سخنرانی آیت‎الله عبدالله نظری و راهپیمایی حدود ۵ هزار نفر از آنان به همراه روحانیان برجسته و مبارز ساری در خیابان‎های این شهر و دادن شعار به طرفداری از امام خمینی و تعطیلی مغازه‌ها توسط کسبه ساری برای شرکت در مجلس ترحیم شهدای وقایع بهشهر.

۲۵- ۵۷/۸/۲۵؛ سخنرانی دکتر دامغانیان برای معلمان و اقشار مختلف مردم ساری در خانه معلم این شهر.

۲۶- ۵۷/۸/۲۴؛ سخنرانی فرج‎پور، کارمند اداره‎کل دادگستری مازندران برای قضات و کارکنان از شکنجه‎هایی که زندان‎بانان به او داده‎اند.

۲۷- ۵۷/۸/۲۶؛ اجتماع حدود هزار و ۵۰۰ نفر در مسجد جامع ساری و راهپیمایی در خیابان‎های این شهر و حمل پلاکاردهایی به طرفداری از امام خمینی.

۲۸- ۵۷/۸/۲۷؛ اجتماع و راهپیمایی ۶۰۰ نفر در مسجد جامع ساری و در خیابان‎های شهر در صبح این روز به طرفداری از امام خمینی، راهپیمایی ۱۵۰ نفر از افراد موافق با رژیم شاه در خیابان‎های شهر در صبح این روز و راهپیمایی حدود ۴۰۰ نفر از مردم ساری در بعد از ظهر این روز با هدایت شیخ عبدالحمید عبدالاحد با دادن شعارهایی به طرفداری از امام خمینی و پیوستن به گروه دیگری از مبارزان که تعداد آنها ۱۰۰ نفر بود و به نفع شیخ غفاری، طلبه آزادشده ساروی شعار می‎دادند.

۲۹- ۵۷/۸/۲۸؛ سخنرانی شیخ عبدالحمید عبدالاحد در جمع تظاهرکنندگان ساری و حمله به رژیم شاه و دستگیری وی و اعزام به تهران.

۳۰- ۵۷/۸/۲۹؛ تظاهرات حدود دو هزار نفر از مردم ساری و دادن شعارهای ضد رژیم شاه و درگیری ۴۰۰ نفر از طرفداران رژیم با آنها و شهادت پنج نفر از مردم و مجروح شدن ۲۷ نفر از آنها.

اعتصاب‌ها و تحصن‎ها

۱- اعتصاب کارکنان شرکت سهامی زغال‌سنگ البرز مرکزی وابسته به شرکت ملی ذوب‌آهن ایران منطقه کیاسر ساری از ۵۷/۷/۶ تا ۵۷/۸/۲۳، به انگیزه عدم رسیدگی به خواسته‎های آنها.

۲- ۵۷/۸/۶؛ اعتصاب کارگران رفتگر و کارکنان آب شهرداری ساری، به انگیزه اعتراض به وضع استخدامی، حقوق و مزایای خود.

۳- ۵۷/۸/۷؛ اعتصاب کارمندان بانک ملی ایران شعب ساری، به انگیزه عدم رسیدگی به کلیه خواسته‎های آنها.

۴- ۵۸/۸/۷؛ تعطیلی ۹۰ درصد مغازه‎ها و بازار ساری در اعتراض به وقایع کرمان و تعطیلی مدرسه عالی کشاورزی ساری.

۵- ۵۷/۸/۸؛ ادامه تحصن کارکنان شرکت سهامی زغال‎سنگ البرز مرکزی در مقابل استانداری مازندران.

۶- ۵۷/۸/۸؛ اعتصاب کارکنان دارایی استان مازندران و درخواست تغییر رژیم٬ برقراری حکومت اسلامی٬ آزادی کلیه زندانیان سیاسی و لغو حکومت نظامی.

۷- ۵۷/۸/۹؛ اعتصاب کارکنان بیمارستان پهلوی ساری وابسته به جمعیت شیروخورشید سرخ، به انگیزه اعتراض به عدم تعویض مدیرعامل جمعیت و تعدادی از کارمندان.

۸- ۵۷/۸/۱۰؛ ادامه تحصن کارکنان شرکت سهامی زغال‎سنگ البرز مرکزی در مقابل استانداری مازندران که خواستار تعویض مدیرعامل شرکت بودند.

۹- ۵۷/۸/۱۴؛ تحصن قضات دادگستری مازندران در ساری به انگیزه اعتراض به وقایع روز ۵۷/۸/۱۳ دانشگاه تهران.

۱۰- ۵۷/۸/۲۰؛ تعطیلی ۹۰ درصد از مغازه‌های ساری به درخواست نمایندگان معلمان و بازاریان این شهر.

۱۱- اعتصاب کارکنان شورای ورزش مازندران از ۵۷/۷/۲۳ تا ۵۷/۸/۲۱ در رابطه با خواسته‌های صنفی خود.

۱۲- ۵۷/۸/۲۲ تا ۵۷/۸/۲۴؛ اعتصاب سیاسی کارمندان و کارکنان شرکت برق منطقه‌ای مازندران در ساری با انجام سخنرانی‌ها.

۱۳- ۵۷/۸/۲۷؛ اعتصاب کارمندان و قضات دادگستری مازندران در ساری و شهرستان‌های تابعه.

۱۴- ۵۷/۸/۲۹؛ تعطیلی بازار و مغازه‌های خیابان‌های شاه٬ شاه‌عباس و نادر شهر ساری.

۱۵- ۵۷/۸/۳۰؛ تعطیلی مغازه‌های خیابان‌های نادرشاه٬ شاه‌عباس و فرح‌آباد ساری توسط کسبه و تعطیلی ۵۰ درصد از مغازه‌های سایر خیابان‌های این شهر.

* شعارنویسی‌ها و پخش اعلامیه

۱- ۵۷/۸/۱؛ شعارنویسی تحت عنوان «مرگ بر شاه خائن و کارگران متحد شوید» روی دیوار کوچه پشت استانداری مازندران.

۲- ۵۷/۸/۲؛ پخش اعلامیه در مسجد جامع ساری تحت عنوان «متن جواب خمینی به نام یاسر عرفات و پیغام خمینی به ملت ایران به هنگام عزیمت به فرانسه.»

۳- ۵۷/۸/۶؛ پخش اعلامیه جامعه بازاریان تهران که ضمن آن جامعه بازار تهران٬ حمله و آتش‌سوزی مسجد جامع کرمان را به رژیم شاه نسبت داده و اعلام تعطیلی روز ۵۷/۸/۷ و درخواست از بازاریان ساری که با تعطیل مغازه‎ها، همبستگی خود را با جامعه بازاریان تهران اعلام کنند.

۴- ۵۷/۸/۷؛ نصب اعلامیه دست‌نویس به دیوار ساختمان مدرسه عالی کشاورزی و پخش اعلامیه فجر اسلام درباره حضرت امام خمینی (ره).

۵- ۵۷/۸/۸؛ تهیه و پخش اعلامیه از سوی دانشجویان مدرسه عالی کشاورزی ساری و اعتراض به وقایع اخیر و خودداری از شرکت در کلاس‌های درس، در حمایت از جنبش سایر دانشجویان.

۶- ۵۷/۸/۱۴؛ نصب اعلامیه از سوی تظاهرکنندگان در ساری به دیوار مسجد شاه قاضی مبنی بر برگزاری مراسم ختم در مسجد جامع ساری در ۵۷/۸/۱۵ که مصادف با سوم کشته‎شدگان تهران بود.

۷- ۵۷/۸/۱۵؛ تهیه و پخش بیانیه پلی‎کپی‎شده از سوی قضات و کارکنان دادگستری مازندران خطاب به مردم ایران در اعتراض به سانسور مطبوعات، رادیو و تلویزیون و تشکیل دولت نظامی و… .

۸- ۵۷/۸/۱۵؛ پخش تعدادی اعلامیه متضمن عملکرد و اظهارات امام خمینی و اعلامیه‌های مذهبی بین فرهنگیان در ساری.

۹- ۵۷/۸/۱۸؛ تهیه اعلامیه از سوی جامعه معلمان مازندران در ساری، متضمن ابراز انزجار از حکومت طاغوتی٬ کشتار بی‎رحمانه دولت نظامی و ایستادگی در راه تحقق بخشیدن خواسته‎های خود تا پای جان.

۱۰- ۵۷/۸/۱۸؛ تهیه اعلامیه دست‎نویس پلی‎کپی‎شده از سوی آیت‎الله عبدالله نظری، پیش‏نماز مسجد جامع ساری و دعوت مردم به انجام مراسمی تحت عنوان عزای عمومی در ۵۷/۸/۱۹ در این مسجد.

۱۱- ۵۷/۸/۲۰؛ تهیه اعلامیه از سوی جامعه معلمان ساری و اعتراض به حکومت، دولت نظامی و… و همچنین درخواست از مردم ساری جهت شرکت در مجلس تحریم شهدای راه آزادی بهشهر و آمل در مسجد جامع ساری در تاریخ ۵۷/۸/۲۱٫

۱۲- ۵۷/۸/۲۲؛ توزیع اعلامیه علیه شاه در بین تظاهرکنندگان مردم ساری.

۱۳- ۵۷/۸/۲۵؛ تهیه و پخش بیانیه قضات و کارکنان دادگستری مازندران در اعتراض به سانسور مطبوعات، رادیو و تلویزیون، تشکیل دولت نظامی و … .

۱۴- ۵۷/۸/۲۶؛ به آتش کشیدن منزل فرزند یکی از کارمندان سابق ساواک مازندران در ساری و شعارنویسی در داخل منزل تحت عنوان «مرگ به کسانی که با خون بی‎گناهان برای خود کاشانه می‎سازند.»

۱۵- ۵۷/۸/۲۷؛ نصب و آویزان کردن چند اعلامیه دست‎نویس با ماژیک قرمز و تعدادی اعلامیه چاپی به امضای بهاالدین محلاتی که در آنها مردم را به ادامه تظاهرات تشویق و خواستار حکومت اسلامی و آزادی زندانیان سیاسی به درخت‎های روستای کردخیل ساری جهت خواندن کشاورزان.

۱۶- ۵۷/۸/۲۷؛ الصاق چند برگ اعلامیه فتوکپی شده دست‌نویس از سوی جامعه دانش‌آموزان مسلمان، مجاهد و مبارز ساری و حومه که سوگند خورده‌اند تا آخرین قطره خون برای واژگون کردن رژیم شاه بجنگند و یک برگ اعلامیه دست‌نویس تحت عنوان «جمهوری اسلامی ایجاد باید گردد، این شاه خائن در پیش پای ملت، اعدام باید گردد» روی دیوارهای مسجد جامع ساری.

۱۷- ۵۷/۸/۲۹؛ شعارنویسی به دیوار سالن تریا و داخل ساختمان‌های مدرسه عالی کشاورزی ساری.

۱۸- ۵۷/۸/۲۹؛ صدور قطعنامه از سوی کارکنان صنایع چوب و کاغذ مازندران در ساری و اعلام همبستگی با کلیه مردم و خصوصاً کارمندان نفت، معلمان و … .

۱۹- ۵۷/۸/۲۹؛ پخش اعلامیه از سوی کارکنان امور آبیاری ناحیه مازندران در ساری و اعلام اعتصاب از ۵۷/۸/۳۰ لغایت ۵۷/۹/۴ در اعتراض مجروح شدن احمد هاشمی، کارمند ناحیه مزبور در وقایع این روز.

۲۰- ۵۷/۸/۳۰؛ دریافت یک برگ اعلامیه فداییان اسلام که مردم را به مبارزه با رژیم در اجرای دستور امام خمینی دعوت کرده توسط برخی از مقامات استان مازندران.

۲۱- ۵۷/۸/۳۰؛ انتشار بیانیه از طرف قضات، وکلا و کارمندان دادگستری مازندران و اعلام وقایع روز ۵۷/۸/۲۹ به عنوان فاجعه و ابراز هم‎دردی با مردم مبارز ساری و خواستار معرفی عاملان به دادگستری جهت تعقیب٬ محاکمه و مجازات. فارس

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :