پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس : مدیر کل دامپزشکی استان مازندران در واکنش به انتشار کلیپی از کشتارگاه دام ساری از تحت نظارت بودن کشتار دامها در کشتارگاه های استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی مازندران، چندی پیش فردی در کشتارگاه دام ساری بصورت مغرضانه ضمن اظهار نظر غیر کارشناسی ، اقدام به انتشار کلیپی از تلف شدن چند راس گوسفند نموده بود که دامپزشکی مازندران به محض انتشار این کلیپ ، فرد متخلف را شناسایی و به مراجع قضائی معرفی کرد.

دکتر سید حسین رضوانی مدیر کل دامپزشکی استان در این باره گفت، همانگونه که در جوابیه روابط عمومی که در همان مقطع زمانی منتشر شد، این گوسفندان با گواهی حمل بهداشتی از سبزوار به مقصد کشتارگاه دام ساری حمل شده بودند که با توجه به تراکم بالای دام در خودرو و مسافت طولانی شش راس گوسفند به موجب ازدحام بالا دچار آسیب جدی شده بودند .

وی ادامه داد ، به محض تخلیه دامها در کشتارگاه ، مسئول فنی – بهداشتی و روحانی ناظر شرعی با بررسی موضوع ، ۵ راس دام را میته تشخیص و از چرخه کشتار حذف و یک راس نیز با توجه به شکستگی کتف بصورت اضطراری کشتار و با حذف ناحیه آسیب دیده به بقیه لاشه اجازه مصرف داده شد.

ایشان تراکم بالای دام در خودروهای حمل دام زنده را جهت کشتار از اقصی نقاط کشور به مقصد کشتارگاه ها را با توجه به بعد مسافت غیر اصولی خواند و تاکید کرد مسئول فنی – بهداشتی و روحانی ناظر شرعی که در تمامی کشتارگاه های دام و طیور موارد بهداشتی و شرعی را رصد می کنند و برای تامین سلامت مصرف کنندگان اجازه نمی دهند دام و طیوری که مردار و یا دارای اندامهای آسیب دیده می باشند به مراکز عرضه منتقل شوند.

رضوانی تصریح کرد ، در کشتارگاه های تحت نظارت دامپزشکی کلیه مراحل کشتار اعم از قبل ، حین و بعد از کشتار ، دامها و لاشه استحصال شده تحت نظارت دامپزشکی بوده و ماموران دامپزشکی بخش دولتی و خصوصی مستقر به همراه روحانیون ناظر شرعی بر سلامت ، بهداشتی بودن و حلیت دام نظارت دقیق دارند.

وی به مردم اطمینان خاطر داد در صورت تهیه گوشت از قصابیهای مجاز ، با مشاهده برچسب تگ روی لاشه که اطلاعاتی همچون تاریخ کشتار، نوع دام ، نام کشتارگاه و انقضاء لاشه درج شده و مهر بهداشتی دامپزشکی که بر روی لاشه ضرب شده نگرانی نداشته باشند و با خیالت راحت این ماده غذائی مفید را با رعایت بهداشت فردی همچون استفاده از دستکش در زمان خرد کردن گوشت استفاده کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان مازندران گفت با شناسایی و معرفی قصاب متخلف به مراجع قضائی که با انتشار این کلیپ موجب تشویش اذهان عمومی گشته ، اقدام قانونی لازم بعمل آمد و در همان مقطع زمانی این فرد ضمن حذف آن از صفحه اینستاگرام به اشتباه خود پی برد و انتشار پیام متنی و کلیپی دیگر هدف از انتشار آن را مغرضانه و شخصی عنوان کرد.

وی در پایان تاکید کرد به محض انتشار کلیپ کذائی ، دیگر اقدامات لازم از سوی این اداره کل برای تنویر افکار عمومی از جمله مصاحبه در رسانه ملی ، انتشار جوابیه روابط عمومی در فضای مجازی و معرفی فرد خاطی به مراجع قضائی انجام شد که امیدوارم دیگر شاهد چنین اتفاقات نامبارکی که موجب تکدری خاطر شهروندان عزیز می گردد نباشیم.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :