پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
فریدونکنار به قتلگاه پرندگان مهاجر تبدیل شده/محیط زیست به تنهایی نمیتواند جلوی تخلفات را بگیرد

کیاپرس :حجم بالایی از پرندگان که هر ساله برای حفظ بقا به مازندران و خوزستان مهاجرت می‌کنند، سفری بی بازگشت و به سوی انقراض دارند. یکی از کانون‌های نسل‌کشی پرندگان در فریدونکنار است که ابعاد شکار و دام‌گاه‌های شکارچیان برای پرندگان هر سال گسترده‌تر می‌شود.

به گزارش کیاپرس به نقل از روزنامه آرمان ملی ،پرندگانی که گوشت آنها حلال نیست، سر از باغ پرندگان «ایلیا» فریدونکنار در می‌آورند و امکان بازگشت ندارند. چند سال پیش نشریه معتبر ساینس از کشتار پرندگان مهاجر در تالاب‌های فریدونکنار آماری منتشر کرد که نشان می‌داد آبگیرهای فریدونکنار به قتلگاه پرندگان مهاجر تبدیل شده‌اند و سال‌هاست که بدنامی‌ این اتفاق از مرزهای ایران نیز فراتر رفته است.

در آمار این نشریه انگلیسی آمده بود: «یک میلیون پرنده مهاجر در فصل مهاجرت فقط در یک نقطه از ایران کشته می‌شوند؛ به عبارتی، افراد محلی روزانه جان ۳۰۰۰ پرنده را می‌گیرند.» در تازه‌ترین اظهارنظر نیز سرهنگ جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست گفته است: «بیش از ۹۰ درصد پرندگان مهاجر در فریدونکنار شکار می‌شوند!

حجم تخلف در این حوزه به قدری بالا است که محیط زیست به تنهایی نمی‌تواند مانع آن شود». این در حالی است که سال ۹۷ نیز در آماری مشابه، علی تیموری، مدیرکل پیشین دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفته بود: «بیش از ۹۰درصد گونه‌های پرندگان مهاجر توسط دام‌های هوایی در آسمان صید می‌شوند». این آمار نشان می‌دهد که در چند سال گذشته اتفاق مثبتی در این رابطه رخ نداده است.

طبق سرشماری‌های سال ۹۸ که در سواحل دریاها و تالاب‌ها صورت گرفت، هر سال در زمستان حدود دو میلیون پرنده مهاجر به ایران می‌آیند و بیش از ۳۰درصد پرندگان مهاجر در این فصل سال در شهرستان فریدونکنار زمستان گذرانی می‌کنند.شکارچیان بی‌رحم پرندگان مهاجر که همه ساله با روش‌های غیرمجاز همچون کراس، دام هوایی و شب دام دست به کشتار وسیع این گونه‌های ارزشمند می‌زنند، آمار شکارشان تا یک و نیم میلیون پرنده است.

در این رابطه محبت‌خانی معتقد است که «برخی با نصب تورهای هوایی هر شب میلیون‌ها تومان تجارت غیرقانونی از این طریق انجام می‌دهند و سود نامشروع به‌دست می‌آورند، امری که تجارت غیرقانونی پرندگان است و امروز ۸۰ درصد شکارها نیز به این شکل است. هدف اصلی ما مبارزه با این افراد سودجو است و چند نفر نیز دستگیر شده‌اند، اما برای مهار کامل این پدیده نیاز به ورود شورای تأمین استان مازندران و هم‌افزایی است، این یک معضل خاص است و نیاز به رسیدگی جدی‌تری دارد».

بازار پرندگان فریدونکنار
این گفته‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که در سال‌های گذشته مسئولان محلی اعلام کرده‌اند، بازار پرندگان فریدونکنار که در همان منطقه است، تعطیل خواهد شد. اما این اتفاق نیفتاد و حتی به گفته مسئولان محلی تعدادی از پرنده‌های تلف شده در بازار فریدون‌کنار فروخته شدند. این بازار سالهاست که به یک کانون اصلی فروش پرنده‌های مهاجری بدل شده که به ایران پرواز می‌کنند و در ابعادی وسیع به صید گروه‌های شکار در می‌آیند.

با وجود تلاش‌های فراوان برای مهار صید بی‌رویه پرندگان مهاجر در شمال کشور، شکارچی‌ها نه تنها مهار نشده‌اند بلکه به صیدهای کلان و سودهای سرشار خود افزوده‌اند. تنها در استان مازندران حدود ۲۰ هزار شکارچی با پروانه شکار و حدود ۱۰۰ هزار شکارچی بدون مجوز فعالیت می‌کنند.

گوشت این پرندگان با قیمت هر کیلو بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزارتومان خرید و فروش می‌شود و به‌رغم اعتراضات گسترده فعالان محیط زیست، انتقادات رسانه‌ها، هشدارهای سازمان دامپزشکی نسبت به خطر شیوع ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و با وجود وعده‌های پیاپی مقامات ذی‌ربط مبنی بر جلوگیری از تخلفات صید و عرضه غیرقانونی پرندگان، نسل‌کشی پرندگان مهاجر در استان مازندران به ویژه فریدون‌کنار و سرخرود ادامه دارد و لاشه سلاخی‌شده این پرندگان بدون نظارت بهداشتی در بازار غیرقانونی پرنده‌فروشان فریدون‌کنار به مردم عرضه می‌شود.

حقوقدانان اقداماتی که در این بازار می‌گذرد را غیرقانونی می‌دانند و آیت‌ا… مکارم شیرازی، آیت‌ا… علوی گرگانی، آیت‌ا… العظمی سیستانی و آیت‌ا… گرامی، در پاسخ به استفتاء موسسه فرهنگی بحرالعلوم، اعلام کردند کشتار، صید و عرضه غیرقانونی پرندگان مهاجر جایز نیست.

 

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :