کیاپرس /طبق تحقیقات علمی، روزه گرفتن برای سلامتی فواید متعددی از جمله کاهش وزن، کنترل قند خون و طول عمر را به همراه دارد.

به گزارش کیاپرس به نقل از فارس، مطالعات نشان داده اند که روزه گرفتن می تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد، از کاهش وزن گرفته تا بهبود عملکرد شناختی. در ادامه ۸ مزیت ثابت شده آن را توضیح خواهیم داد.

۱٫ با کاهش مقاومت به انسولین باعث کنترل قند خون می‌شود

چندین مطالعه نشان داده‌اند که روزه گرفتن ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد و برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند مفید باشد.

مطالعه ای در سال ۲۰۲۳ روی ۲۰۹ نفر نشان داد که روزه داری متناوب ۳ روز در هفته، می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را با افزایش حساسیت به انسولین کاهش دهد.(۱)

کاهش مقاومت به انسولین می‌تواند حساسیت بدن شما به انسولین را افزایش دهد و به آن اجازه می‌دهد گلوکز را از جریان خون شما به سلول‌هایتان انتقال دهد.

این امر علاوه بر کاهش قند خون می تواند به ثابت نگه داشتن قند خون کمک کند و از افزایش ناگهانی و کاهش سطح قند خون جلوگیری کند.

مطالعه دانشمندان در سال ۲۰۲۲ نشان داد که روزه داری متناوب و تغذیه با محدودیت زمانی ممکن است عوامل خطر مرتبط با سندرم متابولیک را کاهش دهد. این عوامل احتمال دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد.

۲٫ مبارزه با التهاب

التهاب مزمن می تواند به طور جدی بر سلامت تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان می دهد که التهاب ممکن است در ایجاد شرایط مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و آرتریت روماتوئید نقش داشته باشد.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که روزه‌داری می‌تواند به کاهش سطح التهاب و بهبود سلامتی کمک کند.

یک بررسی در سال ۲۰۲۲ از ۱۸ مطالعه نشان داد که روزه داری متناوب می تواند به طور قابل توجهی سطح پروتئین واکنشی C را که نشانگر التهاب است، کاهش دهد.(۳)

مطالعه دیگر نشان داد که تمرین روزه متناوب به مدت ۱ سال در کاهش سطوح التهاب و برخی عوامل خطر بیماری قلبی در مقایسه با گروه کنترل موثرتر بود.(۴)

۳٫ ممکن است با بهبود فشار خون، تری گلیسیرید و سطح کلسترول، سلامت قلب را افزایش دهد

بیماری قلبی به عنوان عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان در نظر گرفته می شود. تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی یکی از موثرترین راه ها برای کاهش خطر بیماری قلبی است.

برخی از تحقیقات نشان داده اند که گنجاندن روزه در برنامه روزانه برای سلامت قلب مفید است.

یک بررسی نشان داد که روزه‌داری متناوب می‌تواند سطوح کلسترول و چندین عامل خطر برای بیماری قلبی را در افراد دارای اضافه وزن کاهش دهد.(۵)

مطالعه دیگری نشان داد که روزه‌داری متناوب می‌تواند فشار خون، سطح تری گلیسیرید و کلسترول را کاهش دهد.(۶)

۴٫ ممکن است عملکرد مغز را تقویت کرده و از اختلالات عصبی جلوگیری کند

اگرچه تحقیقات، بیشتر روی حیوان محدود می‌شود، اما چندین مطالعه نشان داده‌اند که روزه‌داری می‌تواند تأثیر قدرتمندی بر سلامت مغز داشته باشد.

مطالعات روی حیوان در ۲۰۱۸ و ۲۰۲۱ گزارش داده اند که روزه می تواند از سلامت مغز محافظت کند و تولید سلول های عصبی را برای کمک به تقویت عملکرد شناختی افزایش دهد.(۷)و(۸)

از آنجایی که روزه ممکن است به تسکین التهاب نیز کمک کند، می تواند به پیشگیری از اختلالات عصبی نیز کمک کند.

به طور خاص، مطالعات روی حیوان نشان می‌دهد که روزه‌داری ممکن است از انسان در برابر بیماری‌هایی مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون محافظت کند.(۹)و(۱۰)

۵٫ با محدود کردن کالری دریافتی و افزایش متابولیسم به کاهش وزن کمک می کند

از نظر تئوری، پرهیز از همه یا برخی غذاها و نوشیدنی‌ها باید کالری دریافتی شما را کاهش دهد، که می‌تواند منجر به کاهش وزن در طول زمان شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که روزه‌داری تمام روز می‌تواند وزن را تا ۹ درصد و چربی بدن را به میزان قابل توجهی طی ۱۲ تا ۲۴ هفته کاهش دهد.(۱۱)

بررسی دیگری نشان داد که روزه داری متناوب در مقایسه با محدودیت کالری مداوم در کاهش وزن موثرتر است.)۱۲)

علاوه بر این، سایر تحقیقات دریافته است که روزه گرفتن ممکن است منجر به کاهش بیشتر چربی بدن و شکم در مقایسه با محدودیت مداوم کالری شود.(۱۳)

۶٫ ترشح هورمون رشد را افزایش می دهد که برای رشد، متابولیسم، کاهش وزن و قدرت عضلانی حیاتی است

هورمون رشد انسانی یک هورمون پروتئینی است که در متابولیسم، کاهش وزن و رشد عضلانی نقش دارد.

چندین مطالعه نشان داده اند که روزه می تواند به طور طبیعی سطح این هورمون را افزایش دهد.

مطالعه ای نشان داد که روزه گرفتن به مدت ۳۷٫۵ ساعت می تواند غلظت پایه هورمون رشد را تا ۱۰ برابر افزایش دهد.(۱۴)

۷٫ می تواند طول عمر را افزایش دهد

چندین مطالعه روی حیوان نتایج امیدوارکننده‌ای را در مورد اثرات روزه‌داری روی افزایش طول عمر پیدا کرده‌اند.

یکی از مطالعه‌های سال ۲۰۲۱، تأثیرات روزه‌داری دوره‌ای را بر روده انسان تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که روزه‌داری تنوع باکتری‌های مفید را در میکروبیوم روده، افزایش می‌دهد، از جمله گونه‌های کریستنسنلا، که با طول عمر مرتبط هستند.(۱۵)

محققان همچنین به افزایش سیرتوئین ها اشاره کردند، پروتئین‌هایی که در تنظیم متابولیک نقش دارند و با طول عمر نیز مرتبط هستند.

مطالعه سال ۲۰۲۱ از تحقیقات قدیمی‌تر انسان و حیوان، یافته‌های مشابهی را نشان داده که گزارش می‌دهد روزه‌داری می‌تواند در افزایش طول عمر و به تاخیر انداختن بیماری موثر باشد.(۱۶)

۸٫ ممکن است در پیشگیری از سرطان و افزایش اثربخشی شیمی درمانی کمک کند

مجله انجمن سرطان آمریکا اشاره می کند که روزه داری متناوب ممکن است در برخی شرایط برای درمان و پیشگیری از سرطان مفید باشد. ممکن است رشد تومور و سمیت ناشی از شیمی درمانی را در برخی افراد کاهش دهد.

مطالعه سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که روزه می تواند پیشرفت تومور را کاهش دهد و اثربخشی شیمی درمانی را افزایش دهد.(۱۷)

منابع:

(۱)www.nature.com/articles/s41591-023-02287-7?utm_medium=affiliate&utm_source=commission_junction&utm_campaign=CONR_PF018_ECOM_GL_PHSS_ALWYS_DEEPLINK&utm_content=textlink&utm_term=PID100090071&CJEVENT=f26b6a85e95d11ee82db00fe0a82b82d

(۲)www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8839325

(۳) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32947129

(۴)www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10115489

(۵) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32777443

(۶)www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7732631

(۷) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6022926

(۸) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7918995

(۹)www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7590153

(۱۰)pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36370926

(۱۱)pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26374764

(۱۲) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9099935

(۱۳)pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33293678

(۱۴) www.e-enm.org/journal/view.php?doi=10.3803/EnM.2021.405

(۱۵) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7956384

(۱۶) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8932957

(۱۷) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33153820/

اشتراک این خبر در :