دکتر آقاپور کاظمی، مدیرکل دامپزشکی استان مازندران، در خصوص کنترل بیماری‌های دام و طیور در این استان گفت: با اقدامات مدیریتی و زحمات کارکنان دامپزشکی، بیماری‌های دام و طیور در استان ۷۶٫۴ درصد کاهش یافت.

به گزارش  کیا پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی مازندران، دکتر آقاپور کاظمی با اعلام اینکه اقدامات دامپزشکی مازندران باعث کاهش بیماری نسبت به سال‌های گذشته شده است، گفت: بر اساس اقدامات صورت گرفته در مدت ۹ ماهه سال جاری، ۷۶٫۴ درصد بیماری‌های دامی در استان کاهش یافت.

وی با اشاره به خدمات ارائه شده در حوزه واکسیناسیون دامی گفت: یکی از خدمات مهم سازمان دامپزشکی و ادارات کل دامپزشکی مازندران در راستای حفظ سرمایه‌های دامی کشور، ارائه خدمات واکسیناسیون دام و طیور به ویژه در مناطق محروم و بالادست است که اداره کل دامپزشکی مازندران در نه ماهه سال جاری، ۵ میلیون و ۷۶۹ هزار و ۷۸ راس دام سبک و سنگین، تک‌سمی و سگ را واکسینه کرد.

مدیرکل دامپزشکی مازندران ادامه داد: اقدامات دامپزشکی در حوزه بیماری‌های دامی به واکسیناسیون ختم نمی‌شود و در حوزه مراقبت‌ها، رصد و پایش بیماری‌ها نیز ۱۰ هزار و ۷۰۴ تست سل و ۱۹ هزار و ۷۶۴ تست بروسلوز صورت گرفته است.

وی با اشاره به میزان سمپاشی از ابتدای سال گفت: با توجه به شرایط جغرافیایی و آب‌وهوایی استان و لزوم توجه به مراقبت و مدیریت بهداشت جایگاه دامی، در مدت نه ماهه سال ۱۴۰۲، بیش از ۶۱۱ هزار رأس دام سمپاشی و ۱ میلیون و ۶۷۰ هزار متر مربع جایگاه دام سمپاشی شد.

این مقام مسئول در خصوص مدیریت بیماری‌های طیور در استان گفت: با توجه به اینکه استان مازندران یکی از استان‌های برخوردار در صنعت طیور در کشور بوده و جز استان‌های معین تأمین گوشت مرغ در استان تهران است، حساسیت‌ها بر روی آن نیز بیشتر و با اولویت رشد تولید در استان سعی در کاهش و کنترل بیماری‌های مختلف داشته که حاصل آن کاهش بیماری ۷۵ درصد طیور در کشور است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته گفت: در بحث واکسیناسیون طیور بومی با توجه به اشتغال روستا و حمایت از روستای اقتصادی، بیش از ۵ میلیون و ۷۰۰ قطعه طیور واکسینه شدند.

وی با اشاره به ورود به فصل سرما و ورود پرندگان مهاجر در استان و احتمال بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان گفت: با تشکیل ستاد مبارزه و پیشگیری از بروز این بیماری در اداره کل و شهرستان، بیش از ۵۰ نشست تخصصی با حضور انجمن کلینیسین‌ها، اتحادیه‌ها، مدیران و نمایندگان واحدهای مرتبط با حوزه دامپزشکی و دستگاه‌های اجرایی، اساتید مجرب دانشگاه‌ها برگزار شد و تصمیمات لازم جهت جلوگیری از بروز این بیماری در استان اتخاذ و اجرا گردید.

آقاپور کاظمی گفت: تا کنون از واحدهای مختلف پرورشی و مراکز حساس بیش از ۴۷۰۰ نمونه‌برداری و ۶۴۵۰ آزمایش مرتبط با بیماری آنفلوآنزا صورت گرفت.

وی با تأکید بر لزوم آموزش بهره‌برداران و احاد جامعه در خصوص مقابله و مواجه با موارد مشکوک به این بیماری گفت: تاکنون ۷۶ دوره آموزشی برای ۱۱۴۹ نفر برگزار گردید و مسائل مرتبط بهداشتی با آن آموزش داده و بروشورهای آموزشی نیز توزیع گردید.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با توجه به فصل سرما از مردم خواست این بیماری را جدی گرفته و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک حتماً به اداره دامپزشکی شهرستان و یا از طریق سامانه ارتباط مردمی اداره کل دامپزشکی با شماره ۱۵۱۲ اطلاع دهند.

اشتراک این خبر در :