کیاپرس/وزیر بهداشت،درمان وآموزش پزشکی بااعلام تحقق مرجعیت علمی نظام سلامت ایران در منطقه، مرجعیت علمی ایران در جهان را دست یافتنی دانست.

به گزارش وبدا،دکتربهرام عین اللهی در«نخستین همایش ملی مرجعیت علمی» که در سالن همایش های کتابخانه ملی ایران به میزبانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، گفت: خوشبختانه ایران در حوزه سلامت به بسیاری از مراحل و شاخص های مرجعیت علمی در منطقه دست یافته و توسعه این موفقیت در سطح جهانی با دو بال دانش و سلامت یعنی همکاری های وزارت علوم و وزارت بهداشت قابل حصول است.

وی افزود: از سال ۱۳۸۴ که مقام معظم رهبری برای نخستین بار موضوع  «مرجعیت علمی» جمهوری اسلامی ایران در جهان را در دیدار  دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) مطرح کردند ۱۸ سال می گذرد و باید اذعان داشت که از این هدفگذاری عقب هستیم و به نحو مورد انتظار  به این مهم پرداخته نشده است.

وزیر بهداشت با بیان این که در دوره قبل از وزارت به عنوان رییس انجمن علمی آموزش علوم پزشکی ۶ همایش «مرجعیت علمی» در حوزه سلامت و علوم پزشکی برگزار کرده و دستاوردهای آن را در اختیار «نخستین همایش ملی مرجعیت علمی» قرار خواهد داد، عنوان کرد: مرجعیت علمی برای ما یک مفهوم اعتقادی است ؛ چنان که در قرآن مجید و روایات مأثور  از ائمه (ع) در خصوص علم  سفارش فراوان شده و  این که حضرت علی (ع) می فرمایند «العلم سلطان»  نشان دهنده اهمیت جایگاه دانش و دانش اندوزی است.

دکتر عین اللهی اولین قدم برای کسب مرجعیت علمی را داشتن دانشگاه هایی دانست که به معنای واقعی کلمه محل تولید علم باشند و بتوانند آخرین دستاوردهای علمی روز جهان را با دانشمندان کشور به اشتراک گذاشته و به طور دائم درباره آنها بحث و تبادل نظر کنند.

وی با اشاره به جایگاه نظام سلامت ایران در منطقه و جهان، گفت: جمهوری اسلامی ایران بنا به اذعان سازمان بهداشت جهانی  در حوزه سلامت از نظر شاخص ها در رده اول منطقه قرار داد و به عنوان نمونه در همین بیمارستان شهریار که روز گذشته با حضور رییس جمهور افتتاح شد، بالغ بر ۴۰ درصد تجهیزات و دستگاه های پیشرفته پزشکی مستقر در آن  از سوی شرکت های دانش بنیان داخلی ساخته شده اند که بعضا از انواع خارجی هم مرغوب ترند.

وزیر بهداشت، توسعه و حمایت از پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان را گام مهم بعدی برای دستیابی به مرجعیت علمی ایران در جهان توصیف کرد و اظهار داشت: بدون داشتن شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی که دستاوردهای پژوهشی را به محصول تبدیل کنند، نمی توان در جهان امروز به پیشرفت نائل آمد.

اشتراک این خبر در :