کیاپرس /وزیر بهداشت ارتقای خدمات اورژانس را از اصلی ترین برنامه های وزارت بهداشت دانست و بر رسیدگی به وضعیت بیماران و مصدومان در کوناهترین زمان و با پیشرفته ترین امکانات توسط اورژانس تاکید کرد.

به گزارش وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه افتتاح نخستین پایگاه تخصصی اورژانس هوایی استان تهران از خریداری و تامین ۵۰۰ دستگاه آمبولانس تا یکماه آینده خبر داد و گفت: در حال تامین منابع ارزی مورد نیاز آمبولانس های اورژانس هستیم و تقویت ناوگان اورژانس کشور در دستور کار ما قرار دارد.

وی با بیان اینکه اهداف بزرگی از ارتقای خدمات اورژانس داریم، یادآور شد: بالگردهای اورژانس در سراسر کشور فعالیت دارند. امروز اولین هلی پورت(محل فرود بالگرد) استاندارد کشور در کلان بیمارستان غدیر با دستور رییس جمهور افتتاح شد و سپس به همراه استاندار تهران از بیمارستان غدیر به سمت پایگاه اورژانس هوایی اورژانس تهران در بوستان ولایت پرواز کردیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: بالگردهای اورژانس، مجهز به همه امکانات یک آمبولانس از جمله اکسیژن، ساکشن، ونتیلاتور و سایر امکانات مورد نیاز است و مانند یک آمبولانس هوایی عمل می کند. در شهرهای بزرگ و جاده ها با توجه به ترافیک و همچنین در مناطق صعب العبور، اورژانس هوایی کمک بزرگی برای نجات مصدومان و بیماران به ویژه مادران باردار، به شمار می آید.

دکتر عین اللهی از برنامه وزارت بهداشت برای توسعه اورژانس هوایی در کشور خبر داد و گفت: استفاده از مورتورلانس ها از اقدامات ارزشمند اورژانس است؛ چراکه ارائه خدمات در مدت زمان کوتاهتر و با سرعت بیشتری به مصدومان و بیماران انجام می شود و مددجویان در صورت نیاز به خدمات تخصصی، توسط آمبولانس به مراکز درمانی منتقل می شوند.

وی با اشاره به کاهش مدت زمان رسیدن نیروهای اورژانس بر بالین مصدومان و بیماران، خاطرنشان کرد: در گذشته مدت زمان رسیدن همکاران ما در تهران بر بالین بیمار بیشتر بود اما در حال حاضر و با بکارگیری موتورلانس، این زمان به ۱۵ تا ۱۸ دقیقه کاهش یافته است.

وزیر بهداشت از مردم خواست در صورت مشاهده آمبولانس ها و موتورلانس های اورژانس، به تسهیل رفت و آمد آنها کمک کنند تا مصدومان و بیماران که همانند خانواده ما هستند، به سرعت خدمات درمانی را دریافت دارند.

به گفته دکتر عین اللهی، بر خلاف بسیاری از کشورها که بهای خدمات فوریت های پزشکی را دریافت می کنند، ارائه این خدمات در ایران رایگان است.

وی به حضور فعال نیروهای اورژانس در مراسم ها و مناسبت ها برای خدمت رسانی اشاره کرد و گفت: سال گذشته در مراسم پیاده روی اربعین، خدمات جهادی نیروهای اورژانس، باعث نجات و بهبودی مصدومان و بیماران شد.

وزیر بهداشت اظهار داشت: سعی ما بر این است که در تآمین بالگردها از امکانات ساخت داخل استفاده کنیم که خوشبختانه بسیاری از قطعات مورد نیاز بالگردهای اورژانس توسط جوانان متخص ایرانی تولید شده و امیدواریم شاهد تولید بالگردهای اورژانس در داخل باشیم.

اشتراک این خبر در :