کیاپرس/در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما وهاب برادران، متخصص قلب و عروق و فلوشیپ فوق تخصصی اقدامات قلبی عروقی، در خصوص واریس به گفت و گو پرداخت.

وی گفت: با شنیدن اسم واریس، داشتن رگ‌های نازک و تیره بر روی سطح پوست پا، تداعی میشود، اما واریس علائم متعددی دارد و با بررسی آنها توسط پزشک، ممکن است واریس و یا نارسایی وریدی مزمن تشخیص داده شود. این علائم شامل این موارد می‌شود:
کرامپ و درد های شدید عظلانی در شب، احساس سنگینی در پا پس از یک روز فعالیت بدنی، اگزما و خارش مقاوم به درمان، تورم پا در هنگام روز (که با استراحت شب برطرف می‌شود) و تغیر رنگ پوست پا (پای چرمی)، بنابراین برای تشخیص واریس، لازم نیست که رگ های واریسی در سطح پا مشخص باشند. در صورت وجود هر کدام از این علائم، فرد مشکوک به بیماری نارسایی مزمن وریدی خواهد بود.

وی در ادامه گفت: رگ هایی که خون را از پا به قلب می‌رسانند دو نوع هستند: رگهای سافن بزرگ و کوچک. هر رگ سافن، ۱۰ تا ۲۰ عدد دریچه لانه کبوتری دارد که باعث میشوند خون تنها به سمت قلب حرکت کند و به سمت پا بازنگردد. این دریچه ها بسیار ظریف هستند و اگر مشکلی برای آن ها ایجاد شود، مقداری از خون به سمت پا بازمی‌گردد و ما به این پدیده بیماری مزمن وریدی می‌گوییم. بیماری واریس شبیه یک کوه یخ است که قسمت اعظم آن زیر پوست فرد قرار دارد و با چشم قابل دیدن نیست، به همین دلیل انجام سونوگرافی، هم به صورت ایستاده و هم به صورت خوابیده برای تشخیص این بیماری ضروری است.

برادران در خصوص علل دیگر ایجاد نارسایی مزمن وریدی گفت: یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده این بیماری، فشار بالای ریه است. این مشکل به طور معمول توسط اکوکاردیوگرافی تشخیص داده میشود. اگر فشار ریه بالا باشد، خون به خوبی از سمت پا به قلب باز نمیگردد، که باعث ایجاد نارسایی مزمن وریدی(واریس) و در طولانی مدت زخم های مزمن وریدی می‌شود.

این متخصص قلب افزود: مهم ترین عامل پیش بینی کننده بیماری واریس، ژنتیک فرد است و افرادی که در خانواده‌ درجه یک خود سابقه واریس دارند، با احتمال بیشتری علائم واریس را تجربه خواهند کرد. در عین حال افرادی که وزن بالایی دارند، یا اجسام سنگین بلند می‌کنند (مانند ورزش های وزنه برداری و کشتی)، افراد بی تحرک، افراد مسن، افراد سیگاری و دارای سابقه شکستگی‌ پا، بیشتر دچار واریس می‌شوند.

وی در خصوص راه های جلوگیری از واریس گفت: نشستن و یا سر پا ایستادن های طولانی مدت را محدود کنید و حتما پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهید و اگر سیگار می کشید، ترک کنید.

این فلوشیپ بیماری های قلبی عروقی در آخر توصیه کرد: اگر سبک زندگی و کاری شما ایجاب میکند که برای مدت طولانی پشت میز و یا سرپا باشید، توصیه میشود برای جلوگیری از بیماری واریس، از جوراب واریس استفاده کنید.

اشتراک این خبر در :