کیاپرس /در برنامه مادر کودک شبکه سلامت سیما منصور رضایی، متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص راههای کاهش وزن به گفتگو پرداخت.

وی در ابتدا خاطر نشان شد: از نظر علمی ثابت شده است که مصرف غذا های فست فودی با تاثیرات منفی بر روی خلق و خوی افراد همراه است، بنابراین اگر می‌خواهید خلق و خوی محمدی داشته باشید از غذا های خانگی بر پایه سبزیجات و گوشت سفید استفاده کنید.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توصیه کرد: نفس های عمیق بکشید. یکی از مهم ترین توصیه های ما متخصصین تغذیه، در کنار خوب جویدن، خوب نفس کشیدن است، زیرا تنفس کوتاه متابولیسم بدن را کاهش میدهد. با کشیدن نفس عمیق، سیکل کرپس فعال میشود و فرایند چربی سوزی بدن بهینه و سریع تر میشود.

رضایی توصیه کرد : روزی ۵ بار و هر بار، ۵ دقیقه نفس عمیق بکشید تا سلامت تر باشید، این توصیه بخصوص در افرادی که به دلیل کهولت یا بیماری، توانایی تحرک ندارند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

این متخصص تغذیه افزود:: برای طعم دار و مزه دار کردن غذا، به جای نمک، از ادویه جات و همچنین ترشیجاتی مانند: آبغوره و آبلیمو در غذاهای خود استفاده کنید. و از همه گروههای غذایی بطور متعادل مصرف کنید..

رضایی در خصوص دارو های کاهنده وزن گفت: خوشبختانه داروهای محرکی که باعث کاهش اشتهای افراد میشدند، چندین سال است که ممنوع شده‌اند زیرا اثرات سوئی بر روی سیستم گردش خون و اعصاب فرد داشتند. دسته دوم: داروهای دفع کننده چربی هستند که ۳۰ درصد چربی مصرف شده در یک وعده را از راه مدفوع و پوست، از بدن خارج می‌کنند و باعث چرب شدن مدفوع میشوند. شایان ذکر است: این داروها به همراه چربی دفعی، ویتامین‌های محلول در چربی را نیز از بدن خارج می‌کنند. همچنین در بیماران کبدی با تجویز داروی ال کارنیتین، باعث تزریق چربی به میتوکندری سلول‌ها و بدنبال آن، باعث بالا رفتن سوخت و ساز چربی میشوند. دقت کنید که استفاده از ال کارنتین بدون ورزش و تحرک کافی، کارآمد نخواهد بود

میهمان برنامه به کسانی که میخواهند وزن خود را افزایش دهند توصیه کرد: در اتاق خنک غذا بخورید تا اشتهایشان زیاد شود، همچنین استفاده از ترکیبات زینک پلاس در همه افراد و مخصوصا در کودکان، باعث افزایش وزن میشود.

اشتراک این خبر در :