کیاپرس /  یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت:برای پیشگیری ازمسمومیت با برنج، باید برنج پخته شده در کمتر از دو ساعت به یخچال با دمای کمتر از پنج درجه سانتی‌گراد منتقل شود؛ ضمن اینکه برنج پخته شده را می‌توان برای سه تا چهار روز در یخچال نگهداری کرد.

به گزارش   کیاپرس از فارس برنج منبعی غنی از کربوهیدرات‌ها، منبع اصلی سوخت بدن است. کربوهیدرات‌ها می‌توانند شما را پرانرژی و سیر نگه دارند و برای سوخت رسانی در هنگام انجام تمرینات و ورزش مهم هستند.

دستورالعمل های غذایی پیشنهاد می‌کنند که حداقل نیمی ‌از غلات شما از غلات کامل باشد که برنج قهوه ای یک غلات کامل در نظر گرفته می شود. اما حتی برنج سفید نیز دارای مواد مغذی است و منبع خوبی از فولات محسوب می‌شود.

برنج به عنوان یک ضد التهاب طبیعی برای بدن ما عمل می‌کند. برنج یک گزینه عالی برای بهبود سلامت سیستم عصبی است. سیستم عصبی بدن ما برای تقویت سیستم اعصاب و روان و عملکرد مناسب به استفاده از ویتامین های B وابسته است.برنج، منبع شگفت انگیزی از انواع ویتامین‌های گروه B است. از آن جایی که  برنج سرشار از ویتامین‌های گروه B است، خوردن آن به بهبود سلامت سیستم عصبی شما کمک می‌کند.

یک کاسه برنج قهوه ای یا سفید می‌تواند گزینه عالی برای رفع احساس خستگی باشد. بدن ما برای عمل سوخت و ساز به مقدار مناسبی از کربوهیدرات‌ها نیاز دارد. کربوهیدرات های موجود در برنج نه تنها برای تبدیل شدن به انرژی مفید هستند، بلکه به عملکرد صحیح مغز نیز کمک می‌کنند.

سایر اجزای موجود در برنج مانند تمام مواد معدنی، ویتامین ها و موارد دیگر، همگی به افزایش فعالیت متابولیک برای همه اندام‌های بدن کمک می‌کنند. با انجام این کار، بدن ما سطح انرژی خودش را افزایش می‌دهد.

گلبن سهراب،متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه برنج پخته بیرون یخچال به دلیل رطوبت فراوان شرایط بسیار مناسبی برای رشد باکتری دارد،گفت: در صورت نگهداری در دمای بالای پنج درجه، برنج خیلی زود خراب می‌شود.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار کرد: برنج خام می‌تواند حاوی اسپورهای باکتری به اسم Bacillus Cereus باشد، وقتی برنج را می‌پزیم این اسپورها زنده مانده و در دمای اتاق تبدیل به باکتری می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه این باکتری‌ها در دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد در عرض ۲۰ دقیقه دو برابر می‌شوند، ادامه داد: در نهایت سمی تولید می‌شود که پس از مصرف برنج مانده فرد دچار اسهال و استفراغ شدید می‌شود.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه معمولا  علامت‌های مسمومیت بین ۳۰ دقیقه تا شش ساعت بعد از خوردن برنج آلوده دیده می‌شود، گفت: این مسمومیت غذایی را fried rice syndrome هم می‌گویند که معمولا پس از ۲۴ ساعت برطرف می‌شود.

وی ادامه داد: برای پیشگیری ازمسمومیت با برنج، باید پرنج پخته شده در کمتر از دو ساعت به یخچال با دمای کمتر از پنج درجه سانتی‌گراد منتقل شود.

سهراب به نقل از پژوهش‌هایی که در فدراسیون برنج آمریکا (rice federation usa)  انجام شده، تاکید کرد: برنج پخته شده را می‌توان برای سه تا چهار روز در یخچال نگهداری کرد.

 

اشتراک این خبر در :