کیاپرس / یک متخصص داخلی با تأکید بر اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه ضرورت ندارد، استفاده از واکسن‌های ایرانی را توصیه کرد.

توصیه یک متخصص داخلی در مورد تزریق واکسن آنفلوآنزای ایرانی

به گزارش کیاپرس به نقل از ایسنا،دکتر طوس کیانی اظهار کرد: آنفلوآنزا بیماری ویروسی است که در بیشتر موارد دستگاه فوقانی تنفس و در مواردی ریه را درگیر می‌کند و ممکن است در افراد دارای بیماری زمینه‌ای، مسن و دارای سابقه ناراحتی ریوی شدت پیدا کند و نیاز به بستری و حتی آی.سی.یو داشته باشند و در مواردی باعث مرگ‌ومیر شود.

وی با بیان اینکه آنفلوآنزا بیماری فصلی است که هر سال در نقاط مختلف جهان مشاهده می‌شود، اظهار کرد: با شروع پاییز و آغاز فصل سرما شیوع آنفلوآنزا بیشتر می‌شود و هر سال نیز سوش‌های جدیدی باعث ابتلای افراد می‌شود.

کیانی بهترین راه برای پیشگیری از آنفلوآنزا را رعایت حفاظت فردی عنوان کرد و افزود: بیشتر افراد دارای علائم آنفلوآنزا با استراحت و مصرف مایعات فراوان و استفاده از مُسکن‌های معمولی بدون درمان خاصی بهبود می‌یابند البته در مواردی هم نیاز به مصرف داروهای ضدویروس مثل «تامی‌فلو» بوده و اگر عفونت باکتریال اضافه شودٰ درمان‌های آنتی‌بیوتیک و مراقبت جدی‌تر لازم است.

وی یکی از گروه‌های هدف واکسیناسیون آنفلوانزا را کارکنان بیمارستان‌ها در بخش‌های بالینی و سایر قسمت‌های بیمارستان دانست و یادآور شد: در حال حاضر واکسن ایرانی و خارجی در بازار موجود است.

مدیر نظارت بر درمان و اعتباربخشی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان استفاده از واکسن‌های ایرانی را توصیه کرد و گفت: در حال حاضر واکسن برای افراد عادی وجود دارد، اگر افراد در گروه پرخطر قرار نمی‌گیرند نیازی به تزریق واکسن آنفلوآنزا نیست اما در صورت تمایل منعی هم برای تزریق وجود ندارد.

وی اضافه با بیان اینکه واکسن علائمی شبیه بیماری سرماخوردگی ایجاد می‌کند که با مصرف استامینوفن ساده و مایعات رفع می‌شود، مطرح کرد: در سراسر دنیا واکسن آنفلوآنزا در شهریور و مهرماه تزریق می‌شود البته این موضوع به تغییرات آب و هوایی و شیوع بیماری نیز بستگی دارد.

کیانی خاطرنشان کرد: تزریق واکسن آنفلوآنزا مشکل ندارد اما در برخی افراد توجه به یکسری هشدارها ضرورت دارد؛ به عنوان مثال برای بعضی افراد که دارای حساسیت در تزریق‌های قبلی بوده و مراجعان حساس به فرآورده‌های تخم‌مرغ باید تحت نظر پزشک واکسن تزریق شود.

وی خاطرنشان کرد: واکسن آنفلوآنزا از شش ماهگی به بعد تزریق می‌شود و طبق توصیه‌ها افراد دارای دیابت، بیماری ریوی و افراد بالای ۶۰-۶۵ سال، خانم‌های باردار، بیماران رماتیسمی و مصرف‌کننده‌های داروی سرکوب‌کننده ایمنی، مبتلایان به سرطان، بیماران خاص، بیماران کلیوی و تحت دیالیز و… لازم است حتماً واکسن تزریق کنند با این حال تزریق واکسن برای همه ضرورت ندارد.

کیانی یادآور شد: علائم بیماری آنفلوآنزا شبیه سرماخوردگی بوده اما در این عفونت علائم عمومی درد بدن و گوارشی بیشتر دیده می شود در حالیکه در سرماخوردگی بیشتر علائم آبریزش بینی قابل مشاهده است اما در مجموع بسیاری از علائم در هر دو بیماری شبیه هم است.

اشتراک این خبر در :