کیاپرس/رئیس هیئت‌مدیره انجمن دیابت ایران گفت: داروهای دیابتی کالای لوکس نیستند و برای آنکه عدالت در دسترسی به این داروها برای همه اجرا شود باید این داروها تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

به گزارش کیاپرس، دکتر کلباسی افزود: درواقع باید همه بیماران دیابتی چه آنهایی که در روستاهای دورافتاده مرزی زندگی می‌کنند و چه آنهایی که در بهترین و مرفه‌ترین مناطق کشور زندگی می‌کنند، دسترسی یکسانی به داروهای دیابتی داشته باشند چراکه مصرف برخی از داروها عوارض زیادی دارد و می‌تواند افت‌های پی‌درپی قند و یا چاقی را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل هر داروی جدیدی که نتایج و اثربخشی آن،‌ مورد تأیید جامعه پزشکی است باید در دسترس همه قرار گیرد.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم ادامه داد: نباید از حق بگذریم که در حال حاضر، بیشتر انسولین‌های روز دنیا در کشور ما بیمه هستند. اگر به قیمت این انسولین‌ها در همین کشورهای اطراف‌مان نگاهی بیندازیم، می‌بینیم که قیمت انسولین در افغانستان و عراق و پاکستان به‌شدت بالا است و درواقع باید بگوییم دولت در بخش درمان و سلامت بیماران دیابتی سنگ تمام گذاشته است، اما این درخواست وجود دارد که اگر همین تعداد اندکی از داروهای تأثیرگذار در درمان دیابت را هم تحت پوشش بیمه قرار دهد، مشکلات و عوارض دیابت در بین بیماران به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: چراکه انسولین‌های جدید باکیفیت‌تر است و تعداد تزریق‌های بیمار به‌شدت کاهش پیدا می‌کند این هم می‌تواند هم از نظر سلامتی برای بیمار مؤثر باشد و هم از نظر اقتصادی فشار کمتری به خانواده وارد کند.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن دیابت خاطرنشان کرد: در انسولین‌های نسل جدید، تعداد تزریق کاهش پیدا می‌کند و این باعث می‌شود سرسوزن‌ های کمتری نیز استفاده شود. از آنجایی‌که این داروها تأثیرگذاری بالایی هم دارند عوارض کمتری ایجاد می‌کنند که این سبب می‌شود بار کمتر بر شانه ‌نظام سلامت کشور قرار گیرد.

به گفته رئیس هیئت‌مدیره انجمن دیابت، مهم‌ترین کار این انجمن، آموزش به مردم است و در این مورد توضیح داد: هم پزشکان باید با داروهای جدیدی که وارد بازار می‌شود آشنا شوند و هم مردم باید این داروها را بشناسند تا مطابق با نیازشان از آن به‌درستی استفاده کنند. درواقع باید این موضوع برای مسئولان نهادینه شود که داروهای جدید دیابت، داروهای لوکس به شمار نمی‌روند و مصرف آنها می‌تواند تا حدود زیادی عوارض دیابت را کاهش دهد.

اشتراک این خبر در :