به گزارش  کیاپرس به  نقل از روابط عمومی اداره دامپزشکی آمل، دکتر حمید رسولی زاده رئیس این اداره اظهار داشت: فاز دوم واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سبک و سنگین روستایی و عشایری شهرستان آمل از اوایل دی ماه ۱۴۰۲ آغاز و تاکنون حدود ۴۰ هزار راس دام سبک و ۲ هزار راس دام سنگین واکسینه شده اند.

وی افزود: این برنامه تا پایان بهمن ماه ادامه خواهد داشت و سعی بر پوشش حداکثری و مقاوم سازی جمعیت دامی این شهرستان علیه بیماری با اهمیت تب برفکی با بهره گیری از توانمندی همکاران پرتلاشمان در واحد مبارزه با بیماریهای دامی این اداره می باشد.

دکتر رسولی زاده بیان کرد: تب برفکی از یکی زیانبارترین بیماریهای دامی نشخوارکنندگان از جمله گاو، گوسفند و بز است که می تواندخسارات اقتصادی جبران ناپذیری به دامداران وارد نماید. این بیماری سبب کاهش شدید تولید شیر، گوشت و کاهش باروری دامهای بالغ و همچنین مرگ و میر دامهای جوان بدلیل درگیری عضله قلب می شود. علایم این بیماری شامل تب، بی اشتهایی، آبریزش دهان و لنگش ناشی از وجود ضایعات تاول مانند در محوطه دهانی و ناحیه سم حیوان می باشد.

دکتر رسولی زاده در پایان با اشاره به اینکه رعایت اصول قرنطینه ای و امنیت زیستی و همچنین واکسیناسیون در پیشگیری از بیماری بسیار حائز اهمیت می باشدگفت: از دامداران می خواهیم که نهایت همکاری را با اکیپ های واکسیناسیون اعزامی از سوی اداره دامپزشکی داشته باشند و از تردد غیرمجاز دامها خودداری و نسبت به ضدعفونی جایگاههای دام به طور مرتب اقدام نمایند.

اشتراک این خبر در :