کیاپرس /دانشیار گروه بیماریهای کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: آسم یکی ازشایع ترین بیماری های مزمن در کودکان ایرانی با نرخ شیوع ١۰ تا ١٢ درصد است.

به گزارش کیاپرس از وبدا، دکتر حمید آهنچیان با بیان اینکه آسم بیماری مزمنی است که به واسطه علائم متغیری از جمله انسداد مجاری هوایی و التهاب برونش مشخص می شود خاطر نشان کرد: مجاری هوایی در افراد مبتلا به آسم، دچار التهاب، تورم و حساسیت شده و به برخی از مواد استنشاقی واکنش شدیدی نشان می دهند.

فوق تخصص بیماری های آسم و آلرژی تصریح کرد: با بروز واکنش، عضلات صاف اطراف مجاری هوایی منقبض شده و راههای هوایی متورم و باریکتر می شود که باعث نفوذ کمتر هوا به داخل ریه ها می شوند. با شروع این علائم سلول های مجاری هوایی آغاز به ترشح موکوس می کنند؛ موکوس مایع غلیظی است که موجب محدود کردن مجاری هوایی می شود. در نهایت این واکنش ها منجر به بروز بیماری آسم می شوند.

معاون آموزش و سلامت بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر با اشاره به اینکه تصور می‌شود آسم در اثر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می‌شود، خاطر نشان کرد: عوامل محیطی شامل عفونت های تنفسی، قرارگرفتن در معرض آلاینده‌های هوا و آلرژن‌ها، مواد حساسیت‌زا و دیگر محرک‌های بالقوه شامل داروهایی مانند آسپرین و مسدودکننده‌های بتا می باشد.

دکتر آهنچیان با اشاره به اینکه هیچ درمان شناخته‌شده‌ای برای آسم وجود ندارد، اما می‌توان آن را کنترل کرد، گفت: علائم را می‌توان با اجتناب از مواجهه با محرک‌ها، مانند آلرژن‌ها و محرک‌های تنفسی، و با استفاده از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی سرکوب کرد.

وی با بیان اینکه به روز رسانی اطلاعات علمی در درمان کودکان بیمار مبتلا به آسم از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: یافتن جدیدترین روش های پیشگیری تشخیص و درمان آسم و آلرژی، به روز رسانی یافته های علمی، استفاده از جدیدترین مقالات پژوهشی، پیگیری جدیدترین و به روزترین تجهیزات پزشکی، در درمان کودکان مبتلا به آسم، و تبادل این یافته ها با همکاران متخصص اطفال، می تواند نقش مهمی در جهت افزایش کیفی خدمت رسانی بیمارستانی و افزایش رضایت مندی مردم از روند بهبود و درمان کودکان مبتلا به آسم داشته باشد.

اشتراک این خبر در :