کیاپرس /یک فوق تخصص جراحی‌های کم تهاجمی دستگاه ادراری گفت: انجام عمل‌های کم تهاجمی یا لیزری میزان عوارض بعد از عمل‌ های جراحی را که در روش‌های جراحی باز دیده می‌شوند کاهش داده است.

به گزارش کیاپرس، علیرضا لاشیئ دبیرعلمی چهاردهمین کنگره انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران در خصوص جراحی‌های کم تهاجمی در دستگاه ادراری گفت: مردم بیشتر این جراحی‌ها را به نام لیزری می ‌شناسند. در واقع این جراحی‌های لیزری در مقابل جراحی‌ های قدیمی به وجود آمده‌اند زیرا روش‌های قدیمی باوجود آنکه نتیجه خوبی هم به همراه داشت اما قائدتا برخی از آنها عوارضی داشت که تا مدت‌ها بیمار را اذیت می‌کرد. به‌طور مثال برای یک جراحی کلیه پهلوی بیمار شکافته می‌شد و این باعث می‌شد تا مدتها درد داشته باشد. گاهی دچار برجستگی و فتق ناحیه عمل می‌شد و باوجود آنکه اصل مشکل بیمار برطرف می‌شد اما عوارض جانبی او را اذیت می‌کرد.

وی ادامه داد: گاهی برای برداشتن سنگ‌هایی که در کلیه ایجاد می‌شد پزشک مجبور می‌شد که قسمتی از پهلوی بیمار را بشکافد و کلیه از وسط به دو نیم می‌شد و دوباره بخیه می‌خورد تا یک سنگ ۲ یا ۳ سانتی متری از کلیه بیمار خارج شود .درواقع با این روش کلیه‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد از پتانسیل خود را از دست می‌داد.

این فوق تخصص جراحی‌های کم تهاجمی با اشاره به اینکه از حدود ۲۰ سال پیش در همه رشته‌ها بحث ورود به تکنولوژی‌های روز برای کاهش میزان آسیب به بیمار مطرح شد در این رشته هم تکنولوژی‌ها به‌روز شد و تلاش شد با این عمل‌ها میزان آسیب به بیمار کاهش پیدا کند. به همین دلیل به‌سرعت جراحی‌های کم تهاجمی جای خود را باز کرد و بسیاری از عمل‌های جراحی با عوارض و درد کمتر برای بیماران انجام شد.

وی با اشاره به اینکه عمل‌های لیزی و یا کم تهاجمی به کمک آندوسکوپ ها انجام می‌شوند خاطرنشان کرد: در این نوع جراحی‌ها گاهی یک سنگ بزرگ ۵ یا ۶ سانتی متری کلیه با کمک اشعه ایکس و ابزارهای پیشرفته جدید و صرفا با ایجاد یک شکاف یک سانتی متری در پشت بیمار بطور کامل شکسته و از بدن خارج می‌شود و این سبب می‌شود که بیمار از دردهای پشت سر هم خلاص شود.

دکتر لاشیئ با اشاره به اینکه ایران یکی از پیشروترین کشورها در حوزه پیوند کلیه است ادامه داد: اصولاً اهداکننده فرد سالمی است که به هر دلیلی کلیه خود را اهدا می‌کند و اصولاً با یک برش بزرگ کلیه از بدن او خارج می‌شد اما امروزه با عمل‌های لاپاراسکوپی تمام مراحل خروج کلیه از بدن اهداکننده انجام می‌شود و در نهایت با یک برش کوچک در زیر شکم که برش دردناکی هم نیست، بدون شکستن دنده و یا ایجاد برش‌های بزرگ در بدن اهداکننده کلیه خارج و بیمار گیرنده کلیه پیوند زده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عمل‌های کم تهاجمی دستگاه ادراری در خصوص مشکلات مادرزادی نیز انجام می‌شود خاطر نشان کرد: باید گفت این عمل‌های کم تهاجمی دردهای شدید بعد از عمل را کاهش داده و بازگشت بیمار به محل کار و تحصیل را تسریع مینماید و از هدر رفت منابع کشور به واسطه دوره های نقاهت و دوری از کار طولانی، می کاهد.

وی به جراحی‌های رباتیک اشاره ‌کرده و توضیح داد:در جراحی‌های روباتیک پزشک پشت کنسول خود قرار دارد و با هدایت روبات از راه دور اقدام به جراحی مینماید اما این روش هنوز وارد ایران نشده است هرچند که در دانشگاه‌های صنعتی کشور تلاش برای رسیدن به این فناوری روز دنیا در حال انجام است.

اشتراک این خبر در :