کیاپرس/ متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: پارکینسون، بیماری تخریب کننده مغز است و بعد از آلزایمر دومین علت شایع بیماری مغز به حساب می‌آید .

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر فرزاد اشرافی با اشاره به آمار شیوع این بیماری رو به افزایش است ، افزود: نشانه‌ های پارکینسون معمولا بعد از ۶۰ سالگی مشخص می‌شود، از نشانه‌های متداول آن می توان به لرزشی که از یک سمت بدن شروع می‌شود اشاره کرد. 

لرزش، کندی حرکات و سفتی اندام از مهمترین نشانه‌های ابتلا به پارکینسون است که این عضو هیات علمی دانشگاه به آن اشاره کرد و افزود: مشخصا فردی که دچار سفتی اندام است معمولا با نشانه‌های دیگری مثل بی‌خوابی، درد مفاصل و حتی یبوست مواجه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه علت ابتلا به بیماری پارکینسون ناشناخته است ادامه داد: عوامل محیطی یا ژنتیکی در ابتلا به این بیماری بی تاثیر نیست به این شکل که اگر فردی دچار پارکینسون باشد امکان اینکه فردی دیگری در همان خانواده به این بیماری مبتلا شود ۱۵ درصد است.

وی گفت: مسمومیت با حشره‌کش‌ها و یا سموم دفع آفات نباتی می تواند از نظر محیطی فرد را مبتلا کند و یا مسمومیت با برخی از فلزات سنگین، الکل اتیلیک، منوکسید‌کربن نیز احتمال ابتلا به پارکینسون را افزایش می‌دهد.

دکتر اشرافی با بیان اینکه پارکینسون لزوما با لرزش همراه نیست ادامه داد: مبتلایان به پارکینسون اختلالات غیرحرکتی هم  دارند، این افراد معمولا دچار افت فشارخون می‌شوند.

وی با بیان اینکه بیماری پارکینسون بیماری پیشرونده است ادامه داد: بر اساس شرایط بیمار دارو درمانی آغاز می‌شود، ضمن اینکه افرادیکه به صورت خودسرانه از دارو خصوصا داروهای روان استفاده می‌کنند، بیش  از سایرین مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

اشتراک این خبر در :