کیاپرس/عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل ازافزایش دیابت در جوانان به علت اضافه وزن، کاهش تحرک و تغذیه نامناسب خبر داد.

به گزارش کیاپرس، دکتر مرجان موعودی اظهار کرد: افراد چاق، بی تحرک، دارای سابقه خانوادگی دیابت، سابقه بیماری های قلبی عروقی، سابقه دیابت بارداری و افراد بالای ۳۵ سال بدون علامت حتما تست های غربالگری دیابت را انجام دهند.

در دیابت نوع یک که به آن دیابت وابسته به انسولین گفته می شود تولید انسولین در بدن کاهش می یابد. این نوع دیابت شیوع کمتری دارد و معمولاً در سن پایین تری شروع می‌شود.

به گفته این فوق تخصص غدد، در دیابت نوع دو که شایع ترین نوع دیابت است، مقاومت سلول های بدن به انسولین رخ می دهد و در سن بالاتری شروع می شود، ولی به علت اضافه وزن، کاهش تحرک و تغذیه نامناسب شیوع آن در جوانان هم افزایش یافته است.

دکتر موعودی اذعان کرد: افراد مبتلا به دیابت ممکن است بدون علامت باشند و از بیماری خود مطلع نباشند یا به علت پرنوشی، تکرر ادرار، کاهش وزن و مشکلات بینایی مراجعه نمایند.

موعودی با ذکر این نکته که مهم ترین اقدام در پیشگیری از دیابت اصلاح سبک زندگی است، اظهار کرد: هموطنان باید رژیم غذایی مناسب و متعادل داشته باشند و از صرف  غذاهای حاوی قند بالا و کالری زیاد اجتناب کنند.

این پزشک با اشاره به اینکه استفاده از غذاهای حاوی فیبر می تواند به کاهش جذب قند کمک کند، خاطر نشان کرد: افرادی که دچار چاقی یا اضافه وزن هستند وزن اضافی را کاهش دهند و فعالیت فیزیکی منظم حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته با شدت متوسط داشته باشند.

اشتراک این خبر در :