کیاپرس /رئیس انجمن چشم پزشکی ایران گفت: پیوند قرنیه از طریق بانک چشم و مرگ مغزی در کشور انجام می‌شود و آگهی فروش قرنیه برای پیوند از فرد زنده شایعه است و چنین چیزی وجود ندارد.

به گزارش کیاپرس، محمود جباروند روز شنبه در نشست خبری که در محل انجمن چشم پزشکی ایران برگزار شد در پاسخ به این سوال که در فضای مجازی یا اطراف برخی از بیمارستان ها آگهی های فروش قرنیه درج شده، این موضوع چقدر واقعیت که از فرد زنده بتوانیم پیوند قرینه انجام دهیم؟ گفت: اصلا چنین چیزی وجود ندارد و در سطح کشور ما چنین چیزی امکان ندارد.

جباروند افزود:  قرنیه از طریق بانک چشم در اختیار جراحان قرار می دهد، انجام می شود، به عبارتی قرنیه از کسانی که فوت کردند و هیچ بیماری سیستمیک نداشتند در اختیار جراحان قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: اگر چنین چیزی بیان می شود، برای کلاهبرداری است و این کار اصلا رخ نخواهد داد.

جباروند افزود: در کشور تقریبا بین ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ بیمار در سال تحت عمل جراحی پیوند قرنیه قرار می گیرند.

وی ادامه داد: عمل جراحی پیوند قرنیه در کشور ما با بهترین روش و با قیمت نازل انجام می شود.

جباروند افزود: مسئولان تعرفه گذاری تقاضا داریم که تعرفه پیوند قرنیه را افزایش دهند تا رغبت و انگیزه لازم برای این کار کماکان وجود داشته و خدمات مطلوب به پیونددهندگان هم ارایه شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بیمار خارجی برای پیوند قلب به ایران می آیند، گفت: از کشورهایی مانند عراق به کشور ما مراجعه می کنند.

وی افرود: تعرفه بیماران خارجی ۳ تا ۴ برابر تعرفه داخلی است و برای انجام پیوند قرنیه حداکثر ۲ هزار و ۵۰۰ دلار هزینه می شود.

وی ادامه داد: پیوند قرینه در کشور به خوبی انجام می پذیرد. گاهی این پیوند به وسیله دستگاه لیزر و گاهی هم به روش سنتی انجام می شود که نتایج این دو روش با هم فرقی ندارند.

وی با اشاره به اینکه ایران از نظر هزینه پزشکی، نازل ترین کشور در دنیا است، گفت: از نظر کیفیت اگر بالاتر از امریکا نباشد، پایین تر از این کشور نیستیم.

وی ادامه داد: چشم پزشکی ما به دلیل تبحر و دانش چشم پزشکان ما و وجود تجهیرات پزشکی که در بخش های خصوصی و دولتی از توان بالایی برخوردار است.

ششمین همایش مشترک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران با موضوع پیشرفت‌ها و چالش‌های درمان بیماری‌های چشم از ۲۴ تا ۲۶ آبان ماه در سالن همایش های دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

اشتراک این خبر در :