کیاپرس /مهدی بختیاری زاده مدیر قرارگاه کشاورزی و توسعه روستایی پروژه ها، اقدامات و دستاوردهای این قرارگاه را تشریح کرد

بختیاری زاده در توضیح علت راه اندازی این قرارگاه گفت: این قرارگاه از سال ۱۴۰۰ با هدف محرومیت زدایی در روستاهای کشور با ابزار کشاورزی و با راهکار ساماندهی و پشتیبانی گروه های جهادی و مردمی حوزه کشاورزی راه اندازی شد.

وی ادامه داد: ما با هدف حل علمی مشکلات روستاییان به سمت استفاده از دانشگاه در حوزه کشاورزی رفته ایم. در جهت این امر برنامه ریزی شده است تا در دانشگاه های کشور مراکزی به نام مراکز “علم و فناوری کشاورزی در مناطق محروم” راه اندازی شود،

وی افزود: تاکنون ۲ مرکز در دانشگاه های تهران و شهید چمران اهواز تاسیس شده است. در این مراکز مهم ترین موانع و مسائل روز مناطق محروم در حوزه کشاورزی مورد بحث قرار میگیرد و توسط متخصصین راه حل های بومی برایشان ارائه می شود.

مدیر قرارگاه کشاورزی و توسعه روستایی بنیاد احسان گفت: یکی دیگر از اقدامات این قرارگاه در دو سال گذشته احیای قنوات، چشمه ها و مدیریت آب بوده است. به این صورت که بعد از شناسایی قنات، گروه های جهادی و مردمی با همکاری خود مردم وارد عمل می شوند و عملیات احیا را انجام می دهند.

وی افزود: با توجه به وجود ۴۰ هزار رشته قناتی که در کشور نیاز به احیا دارد برای سال ۱۴۰۲ احیای ۱ هزار رشته قنات در سراسر کشور برنامه ریزی شده و در سال آینده نیز احیای ۴ هزار رشته قنات در دستور کار قرار خواهد گرفت.

بختیاری زاده خاطرنشان کرد: یکی دیگر از پروژه های در دست اقدام قرارگاه کشاورزی کشت گیاهان دارویی است که با توجه به درآمد بسیار خوب گیاهان دارویی می تواند اقتصاد خانواده های روستایی را بهبود ببخشد. در سال های گذشته در چند منطقه، متناسب با بوم منطقه و همکاری گروه های جهادی و مردمی کشت گیاهان دارویی انجام شده است.

وی بیان داشت: زمین هایی که این کشت ها در آن انجام شده است غیر قابل کشت بوده است. برای الگو سازی این طرح، ۲ هزار هکتار زمین غیر قابل کشت بعد از احیا در حال کشت می باشد و برنامه ریزی شده تا این عدد به ۲۰ هزار هکتار برسد. البته در این زمینه فقط کشت مدنظر قرارگاه کشاورزی نبوده است و فرآوری گیاهان دارویی نیز در کارگاه های محلی روستایی در دستور کار قرار گرفته است. 

وی افزود: موضوع دیگر بحث اساسی دام است، در کشور ما ۶۰ میلیون راس دام سبک وجود دارد که این ۶۰ میلیون در تمام نقاط روستایی و به خصوص در مناطق محروم گسترده شده است. اصلی ترین معضل در این زمینه بحث اتلاف دام است که تمام زحمات دام دار را هدر می دهد.

وی ادامه داد: ما با همکاری نهادهای حاکمیتی مثل سازمان دامپزشکی و جهاد کشاورزی و البته همکاری خود مردم طرح کاهش تلفات دام در مناطق محروم را آغاز کرده ایم. هدف گذاری ما در این طرح ابتدا الگوسازی در ۲۴ استان با تحت پوشش قرار دادن ۱ میلیون راس دام بوده است و امیدواریم با مشاهده تاثیر گذاری این طرح این عدد به ۵ میلیون راس دام برسد. این خدمات شامل واکسیناسیون، ویزیت و درمان مستمر توسط گروه جهادی می شود.

بختیاری زاده اضافه کرد: در کنار تمام این اقدامات پروژه های دیگری هم وجود دارد که به صورت محدود در یک منطقه خاص دنبال می شود. یکی از این پروژه ها در استان سیستان و بلوچستان انجام می شود. در این استان طرح راه اندازی باغ گرمسیری با محوریت مخزن جمع آوری آب های سطحی (هوتک) در حال انجام است. این طرح بنا دارد تا یک مدل توسعه جدید در سیستان و بلوچستان با میوه های گرمسیری و هوتک به وجود اورد. هر کدام از این باغ ها می تواند برای ۵۰ خانواده اشتغال و درآمد پایدار ایجاد کند.

وی افزود: همچنین مسئله بعدی که در حال پیگیری آن هستیم کلینیک سیار دام است، که با توجه به عدم دسترسی مداوم روستاییان به خدمات دامپزشکی بسیار مهم و حیاتی خواهد بود.  این کلینک ها در مناطق مختلف جا به جا می شود و به خصوص در موارد بحرانی مانند سیل و زلزله بسیار تاثیر گذار باشد.

بختیاری زادی تاکید کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که در قرارگاه توسعه روستایی شناسایی کردیم، مسئله عدم دسترسی کشاورزان به آموزش و مشاوره صحیح و تخصصی است، به همین جهت با استفاده از تجربه موفق بنیاد احسان در طرح ۴۰۳۰ که مشاوره سلامت به مردم در دوره بیماری کرونا بوده است، مرکز تخصصی مشاوره کشاورزی و دامپروری راه اندازی شد.

اشتراک این خبر در :