کیاپرس /یک متخصص طب ایرانی، در خصوص نحوه و نوع تغذیه سالمندان نکاتی را متذکر شد.

بابک دانش‌فرد، با اشاره به اینکه بازه‌های زمانی ۳۰ سال اول را دوران رشد و نمو، ۳۰ تا ۴۰ سال دوران جوانی و ۴۰ تا ۶۰ سال را دوره میانسالی و بعد از ۶۰ سالگی را دوره کهنسالی در نظر می‌گیریم، گفت: از دوران میانسالی به بعد یعنی سن ۴۰ سال به بالا حرارت بدن افت اتفاق می‌افتد یعنی حرارت پایه بدن کاهش پیدا می‌کند که در منابع طب ایرانی به آن حرارت غریزی گفته می‌شود.

وی ادامه داد: نکته مهم با توجه به شرایط این گروه سنی این است که ورزش آنها در فواصل زمانی مختلف روز انجام شود و یک حرکت بدنی معتدلی را داشته باشند.

وی افزود: یکی از رایج‌ترین توصیه‌هایی که می‌توان به این گروه سنی کرد پیاده‌روی ملایم است بخصوص برای کسانی که محدودیت‌های حرکتی دارند این گروه می‌توانند در فواصل زمانی ۵ الی ۱۰ دقیقه‌ای در طول روز ورزش کنند تا مشکلی برایشان ایجاد نشود.

این متخصص طب ایرانی افزود: سالمندان اگر به دلیل مشکلاتی همچون ضعف قوای بدنی و دردهای مفصلی که به اقتضای سن به آن دچار می‌شوند تحرکشان کم شود، بیشتر از سایر گروه‌های سنی به بیماری‌های گوارشی همچون سوءهاضمه و یبوست مبتلا می‌شوند.

دانش‌فر بیان کرد: یکسری نکات کلیدی و در عین حال پیش پا افتاده وجود دارد که در بسیاری مواقع رعایت نمی‌شود. در این خصوص به دو نکته مهم باید توجه کنیم، اول اینکه موقع غذا خوردن باید در کمال آرامش غذا را به خوبی و به دور از عجله و استرس و هیجانات روحی و روانی بجویم و هواسمان به غذا باشد نکته دوم پرهیز از درهم خوری است.

وی ادامه داد: معمولا همراه غذا، نوشیدنی و سالادهای مختلف و دسرهای رنگارنگ مصرف می‌شود، این کار می تواند باعث نقص در هضم غذا شود که خود زمینه ساز بیماری‌های دیگر است، به دلیل افت حرارت بدن سالمندان مشکلات بیشتری برایشان ایجاد می‌کند بنابراین به طور کلی در سالمندان از نیم ساعت قبل تا یک ساعت بعد از غذا حتی الامکان از خوردن نوشیدنی‌ها، سالاد، دسر و…، پرهیز شود.

این متخصص طب ایرانی ادامه داد: سالمندان به دلیل ضعف دستگاه گوارش باید وعده‌های غذایی خود را تقسیم کنند تا حجم غذا در هر وعده کاهش پیدا کند و در عین حال کیفیت غذا بالا باشد. ما به بعضی مقاطع سنی گاهی توصیه می‌کنیم که مدتی نهار را حذف کنند یا سبک مصرف کنند اما به دلیل ضعف قوای جسمی سالمندان نمی‌توانیم این توصیه را به آن‌ها داشته باشیم اما وعده‌های غذایی که حجم سنگینی دارند مناسب آنها نیست.

دانش‌فرد گفت: به طور کلی خوردن فست فود برای همه افراد به خصوص سالمندان ممنوع است اما در عوض بسیاری از انواع آبگوشت‌ها برایشان مفید است البته با ادویه کم و همچنین بعضی از سوپ‌ها مثل سوپ برنج و جو که با گوشت جوجه و کبک و گوشت‌های سبک پخته باشد مفید است.

وی ادانه داد: افراط در ادویه برای سالمندان مشکل آفرین است برخی از مواد غذایی همچون سیر و پیاز و زنجبیل در طب‌ایرانی به دارو نزدیک هستند و مصرفشان بخصوص به طور خام توصیه نمی‌شود و در سالمندان ایجاد مشکل می‌کند، توصیه می‌شود از اینگونه مواد غذایی به صورت معتدل در غذاها استفاده شود. در صورتی که مشکل نفخ دارند غیر از عمل به توصیه‌ها، استفاده از زیره سبز در غذا و بعد غذا توصیه می‌شود.

اشتراک این خبر در :