کیاپرس /دمای هوا رو به کاهش است و به موازات آن فصل آنفلوآنزا هم پیش‌رو است.

به گزارش کیاپرس از خبرگزاری ایسنا، باورهای اشتباهی در مورد بیماری آنفلوآنزا و واکسن آن وجود که سعی شده با استنادات علمی به شبهات پاسخ داده شود.

واکسن آنفلوآنزا افراد را به این بیماری مبتلا می‌کند

پزشکان می‌گویند این امکان وجود ندارد چون واکسن آنفلوآنزا حاوی یک ویروس غیرفعال است و نمی‌تواند به شما آنفلوآنزا بدهد.  

این امکان وجود دارد که سیستم ایمنی بدن با کمی درد یا آبریزش بینی به واکسن پاسخ دهد اما این وضعیت با ابتلا به آنفلوآنزا بسیار متفاوت است.

بیماری آنفلوآنزا چندان جدی نیست

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سالانه ۶۵۰ هزار نفر در سراسر جهان بر اثر آنفلوآنزا جانشان را از دست می‌دهند.

افرادی که می‌گویند فقط یک آنفلوآنزای «خفیف» دارند در واقع اغلب یا سرما خورده‌اند یا آلرژی فصلی دارند زیرا علائم آنفلوآنزا بسیار جدی‌تر است. تب بالا، استفراغ، مشکلات تنفسی، گلودرد، سرفه، لرز، بدن درد، سردرد، خستگی و اسهال از علائم این بیماری‌ هستند. 

آنفلوآنزا حتی می‌تواند یک بیماری کشنده باشد. این بیماری به‌ ویژه برای افرادی که در گروه‌های پرخطر قرار دارند مانند نوزادان و افراد مسن یا افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، بسیار خطرناک است.

زنان باردار نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند

واکسن آنفلوآنزا به ویژه برای زنان باردار بسیار مهم است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا توصیه می‌کند همه زنان باردار برای مقابله با بیماری آنفلوآنزا واکسینه شوند.

تزریق واکسن این بیماری در دوران بارداری به نوزاد هم تا ماه‌ها پس از زایمان مصونیت می‌دهد که بسیار مهم است زیرا نوزادان زیر شش ماه نمی‌توانند واکسن آنفلوآنزا بزنند و در صورت ابتلا به این بیماری با خطرات جدی مواجه‌ هستند.

اگر سال گذشته واکسن آنفلوآنزا زده‌اید، در امان‌ هستید

هر سال، نسخه متفاوتی از ویروس آنفلوآنزا در گردش است و واکسن هر سال به طور سفارشی و برای سویه مختص آن سال ساخته می‌شود. علاوه بر این، واکسن آنفلوآنزا با گذشت زمان کارآیی‌اش را از دست می‌دهد، بنابراین واکسنی که یک سال پیش تزریق شده است، نیاز به یادآوری دارد.

جوانان در برابر ابتلا به آنفلوآنزا مصونیت دارند

همه افراد ممکن است به آنفلوانزا مبتلا شوند، حتی اگر در گروه پرخطر نباشند. علاوه بر این، افراد جوان و سالم می‌توانند آنفلوآنزا را به فردی که در گروه پرخطر قرار دارد منتقل ‌کنند و احتمالا باعث مرگ آن‌ها ‌شوند.

واکسن آنفلوآنزا عوارض جانبی زیادی دارد

واکسن آنفلوآنزا یکی از ایمن‌ترین و قابل اعتمادترین واکسن‌هایی است که تاکنون ابداع شده است. عوارض جانبی تزریق‌ در صورت بروز کردن هم معمولا بسیار خفیف است و به درد در محل تزریق محدود می‌شود.

در موارد بسیار نادر (حدود یک در یک میلیون‌) فردی ممکن است به سندرم گیلن‌باره مبتلا شود که ضعف و فلج عضلانی را به دنبال دارد اما با توجه به گستردگی، شیوع و کشندگی آنفلوآنزا، این میزان خطر عوارض جانبی شدید را می‌توان ناچیز تلقی کرد.

اشتراک این خبر در :