کیاپرس /فوق تخصص خون و سرطان کودکان گفت: دردهای استخوانی در کودکان را جدی بگیریم. اگر کودکی چند مدتب می گوید که استخوان های ام درد می کند باید آن را جدی گرفت.

به گزارش کیاپرس، دکتر حسن ابوالقاسمی در برنامه طبیب اظهار داشت: والدین باید این کودک را به پزشک ببرند تا معاینه دقیق برروی وی انجام شود.

وی ادامه داد: کاهش وزن و کم خونی در کودکان هم باید مورد توجه قرار گیرد. کم خونی در چهره کودکان مشخص است که از جمله آن رنگ پریدگی می باشد.

باید به کبودی بدن توجه بیشتری کرد

وی ادامه داد: وقتی پلاکت خون افراد کاهش می یابد، لکه های کبودی در بدن فرد پیدا شود، به همین دلیل باید به کبودی توجه بیشتری کرد.

ابوالقاسمی ادامه داد: این کبودی زیرپوست است و با فشار انگشت هم از بین نمی رود، البته کبودی های ساق پا مستثنا است. معمولا به ساق پای کودکان لگد یا ضربه می خورد به همین دلیل کبودی ساق پا معمولا طبیعی است.

وی تاکید کرد: کبودی های سایر جاهای بدن مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه طول عمر پلاکت های تزریقی ۵ تا ۷ روز است، افزود: ما باید علت پلاکت پایین را متوجه و آن را درمان کنیم. تزریق پلاکت به ما فرصت می دهد مشکل را پیدا و آن را برطرف کنیم.

وی افرود: وقتی فرد شیمی درمانی می شود تا تومور از بین برود، تعدادی از سلول های طبیعی بدن را از بین می برد که باید جایگزین شوند. بطور مثال خون یا پلاکت کم می شود، که باید آنها را جایگزین کنیم به عبارتی پلاکت یکی از چیزهایی است که در درمان سرطان از بین می روند که باید آن را جایگزین کرد.

اشتراک این خبر در :