کیاپرس /متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: مغز به نحوی طراحی شده است که دیرتر ازسایر اعضای بدن دچار فرسودگی می شود اما استرس به عنوان عامل بیشتر بیماریها نقش مهمی در بروز سکته مغزی دارد.

دکتر محسن فروغی پور، در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه مغز طوری طراحی شده که اخرین قسمت بدن است که پیر می شود و مغز ما سالیان سال فعالیت خوبی دارد، خاطر نشان کرد: گردش خونی مغز به قدری تکامل یافته است که احتمال بروز مشکل در آن در صورتی که سبک زندگی مناسبی داشته باشیم، اندک است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: سکته مغزی به دلیل خرابی رگ مغز در اثر دیابت، فشار خون بالا ، چربی خون بالا ،مصرف سیگار و استرس رخ می دهد.

دکتر فروغی پور با بیان اینکه حدود ١۰ درصدمردم ایران مبتلا به دیابت هستند، گفت: رژیم غذایی مناسب، مصرف میوه و سبزی ، کاهش استرس زندگی و کاهش مصرف سیگار از نکات مهم در حفظ سلامت مغز است.

وی با بیان اینکه فشارخون بالا موجب آسیب به مغز ،چشم، قلب و کلیه می شود، افزود: اضافه وزن و چاقی و عدم فعالیت های ورزشی مناسب از دیگر عوامل صدمه خوردن به سلامت مغز است.

دکتر فروغی پور با اشاره به اینکه پرخوری یکی از مهمترین عوامل چاقی، فشار خون بالا و ابتلا به دیابت و چربی خون است، گفت: ابتلا به این بیماریهای زمینه ای ریسک بروز سکته مغزی را افزایش می دهد بنابراین بهترین راه پیشگیری از ابتلا به آن ها است زیرا در حال حاضر درمان موفقی برای سکته مغزی یافت نمی شود.

اشتراک این خبر در :