کیاپرس /عضو هیات علمی گروه گودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه رفلاکس یا بازگشت غذا به مری می تواند موجب استقراغ های مکررف سرفه و مشکلات تنفسی در کودکان شود اظهار کرد: بیشتر مشکلات این عارضه، تا زمان یکسالگی بهبود می یابد.

دکتر سیدعلی جعفری درگفتگو با وب دا با بیان اینکه رفلاکس یا برگشت غذا به مری، معمولاً در نتیجه شرایطی ایجاد می شود که “اسفنکتر” یا دریچه مری به معده دچار مشکل است خاطر نشان کرد: این دریچه عضلانی که در انتهای مری قرار دارد، هنگام انتقال غذا به داخل معده، باز و سپس بسته می شود تا غذا از معده به مری برگشت نکند. زمانی که این ماهیچه ها به درستی عملکرد طبیعی خود را انجام ندهند و محتویات معده به داخل مری برگردد، تهوع و سوزش سرِ دل اتفاق می افتد.

رئیس بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر با بیان اینکه این بیماری به بزرگسالان اختصاص نداشته و نوزادان و کودکان با آن مواجه هستند،تصریح کرد:: باید توجه داشت که این بیماری در اطفال شایع است و به ویژه در ماههای اول تولد معمولا طبیعی است و در صورتیکه با مشکلات دیگری همراه نباشد عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند. بتدریج و با افزایش سن تا یکسالگی این مشکل در درصد قابل توجهی از کودکان برطرف میشود بطوریکه کمتر کودک ٢ ساله‌ای را میتوان یافت که همچنان دچار این مشکل باشد اما به هر صورت حل مشکل درصد کمی از بیماران نیازمند مداخلات درمانی خواهد بود.

فوق تخصص گوارش کودکان، شایع‌ترین علایم این بیماری در کودکان را درد، بی تابی و گریه مداوم یا ناگهانی پس از خوردن غذا ، بالا آوردن و استفراغ مکرر بعد از وعده‌های غذائی ،ادامه یافتن بالا آوردن های کودک پس از یکسالگی ،خوب نخوابیدن کودک ،وزن نگرفتن یا کاهش وزن، غذا نخوردن یا کم غذا خوردن علی‌رغم گرسنه بودن دانست.

دکتر جعفری با بیان اینکه این مسئله به ویژه در ماههای نخست تولد امری طبیعی است، گفت: اولین مسئله حفظ آرامش است و به کار بردن توصیه هایی از قبیل: موقع غذا دادن، طفل را در وضعیت قائم قرار دهید، در صورتیکه طفل بوسیله شیشه، شیر مینوشد هر ٣ تا ۵ دقیقه آروغ کودک را بگیرید، بلافاصله بعد از خوردن غذا کودک را به حالت افقی نخوابانید و حد اقل ٣۰ دقیقه صبر نمائید، در صورت به خواب رفتن طفل، او را با رعایت نکات ایمنی حتی‌الامکان روی سطحی شیب دار بخوابانید بطوریکه سر کودک بالاتر از بدن وی قرار گیرد، در برخی موارد با غلیظ‌تر شدن غذا ، از میزان رفلاکس کودک کاسته میشود. در چنین شرائطی با مشورت پزشک میتوانید ٢ تا ٣ قاشق لعاب برنج به هر وعده غذای کودک اضافه کنید ( بدیهی است که برای عبور این مایع غلیظ شده حتما سوراخ سر شیشه باید گشادتر شود) که این موارد می تواند نقش موثری در کنترل و درمان این بیماری داشته باشد.

وی یکی از نکات مهم در کنترل رفلاکس را کم کردن از حجم شیر در هر وعده و در عوض افزودن تعداد دفعات شیردهی دانست و افزود در صورت بروز هرگونه از علائم مراجعه به پزشک متخصص توصیه می شود.

اشتراک این خبر در :