رکورد کم سن‌ترین صعود کننده به بام ایران شکسته شدکیاپرس / کودک هفت ساله مازندرانی با صعود به قله دماوند نام خود را به عنوان کوچکترین فاتح بلندترین قله ایران ثبت کرد.

به گزارش کیاپرس  از روابط عمومی ورزش وجوانان مازندران، آریوبرزن یوسف زاده کوهنورد اهل آمل با هفت سال و ۱۰ ماه سن به همراه پدر، مادر و دختر دایی ۱۰ ساله اش موفق به صعود به قله پنج هزار و ۶۷۱ متری دماوند شد.

این کوهنورد نونهال آملی از حدود ۲ سال قبل همراه پدر ومادرش که در رشته کوهنوردی فعالیت حرفه‌ای دارند در دو سال گذشته، از ارتفاعات کمتر از هزارمتر تا چهار هزارمتر کشور صعود کرد و به گفته خودش با آمادگی کامل ذهنی و بدنی آمادگی لازم برای صعود به بام ایران را به دست آورد.

این کوهنورد نونهال آملی مسیر صعود به قله دماوند را مسیری سخت و پراسترس دانست و گفت: فتح بلندترین قله ایران و نتیجه دادن تلاش چند ساله بسیار خوشحال کننده است.

آریوبرزن یوسف زاده که آرزوی صعود به قله اورست و قله‌های مرتفع جهان را دارد می‌گوید: برای رسیدن به این هدف نیز برنامه ریزی خواهد کرد.

وی ورزش کوهنوردی را یکی از ورزش‌های استقامتی وپرهیجان دانست و از افرادی که توانایی دارند خواست صعود به ارتفاعات را در برنامه هفتگی خود قرار دهند
مادر آریوبرزن یوسف زاده، که از ۱۰ سال قبل در رشته کوهنوردی فعالیت می کند، گفت: آریوبرزن به دلیل حضور هفتگی یا ماهانه درکوهپیمایی‌ها به این ورزش علاقه‌مند شد.

او افزود: در کوهپیمایی‌ها متوجه علاقه مندی و استعداد آریوبرزن برای این ورزش شدیم به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا فعالیت حرفه‌ای کوهنوردی را در یک باشگاه ادامه دهد.

علیرضا جعفری سرپرست گروه کوهنوردی هم نوردان رشتکلا آمل که ۱۴ سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده است می‌گوید: اریوبرزن یوسف زاده با این رکوردی که کسب کرد کم سن‌ترین کوهنورد پسر ایرانی است که توانسته به قله دماوند صعود کند.

او با بیان اینکه ۴۰ کوهنورد عضو دائمی این گروه هستند، افزود: صعود آریوبرزن یوسف زاده و دینا غلامی دختر دایی ۱۰ ساله او به قله دماوند بدون هیچ مشکلی انجام شد.

قله دماوند با ارتفاع پنج هزار و ۶۷۱ متر بلندترین کوه ایران است.

 

اشتراک این خبر در :