کیاپرس /مدیر جوانی جمعیت، خانواده ، مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: مراقبین سلامت در تمام مراحل فرایند باروری ، همراه مادران باردار هستند تا بارداری و زایمان ایمن و سالمی رقم بخورد.

به گزارش کیاپرس ازدانشگاه علوم پزشکی مشهد؛دکتر محمد احمدیان با اشاره به اینکه خدمات مراقبتی بهداشت در حوزه باروری از جایگاه ویژه ای برخوردار است چراکه حفظ سلامت مادران باردار یکی از مهمترین اولویت های نظام سلامت است، خاطر نشان کرد: بانوان در تمام مراحل زندگی می توانند از مراقبت های بهداشتی رایگان بهره مند شوند.

وی با اشاره به اینکه فرزند آوری یکی از مراحل زندگی بانوان است که با مراقبت های مختلف بهداشتی به سلامتی طی می شود، عنوان کرد: علاوه براین به منظور حفظ سلامت بانوان غربالگری در خصوص بیماریهای شایع زنان انجام می شود تا بیماری به موقع تشخیص و درمان شود.

دکتر احمدیان با بیان اینکه بانوانی که دارای بیماریهای زمینه ای هستند نیز هیچ مانعی برای فرزند آوریشان وجود ندارد، تصریح کرد: مادرانی که مبتلا به بیماریهای زمینه ای ، قلبی عروقی و … هستند نیز می توانند مانند سایرین فرزند آوری را تجربه کنند ، این افراد تنها نیاز به مراقبت های بیشتری دارند.

مدیر جوانی جمعیت ، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه مراقبین سلامت آموزش های لازم را در خصوص دوران بارداری به مادران ارایه می کنند، گفت: فاکتور های خطر ، علائم نگران کننده که نیاز به بررسی بیشتری وجود دارد توسط مراقبین سلامت به مادران باردار یادآوری می شود که از آن جمله می توان به خونریزی یا لکه بینی، کاهش یا عدم تحرک جنین ، درد و ورم یک طرفه ساق و ران ، استفراغ شدید و مداوم یا خونی، تب و لرز و … از جمله علایمی است که مادران در صورت مشاهده باید به پزشک معالج مراجعه کنند.

دکتر احمدیان با بیان اینکه علایم خطر نیز پس از زایمان نیاز به بررسی دارد که مراقبین سلامت آنها را یادآور می شوند، اظهار کرد: خونریزی بیش از حد، ترشح از محل بخیه ها، افسردگی، سوزش و یا درد هنگام ادرار و … از جمله مواردی است که مراقبین سلامت در مراقبت های بعد از زایمان از مادر جویا می شوند.

وی با اشاره به اینکه مشاوره فرزند آوری به زوجین و بانوان تا سن ۵۴ سالگی نیز از جمله خدمات حوزه بهداشتی در راستای افزایش جمعیت است، اظهار کرد: جوانی جمعیت یکی از مهمترین موضوعات در سالهای اخیر است که در صورت بی توجهی به آن چالش های جمعیتی زیادی گریبانگیر کشور می شود.

دکتر احمدیان اظهار کرد: در حوزه معاونت درمان و سایر ارگان های مرتبط نیز خدمات متنوعی ارایه می شود تا جوانان به فرزند آوری ترغیب شوند.

اشتراک این خبر در :