کیاپرس /انجام اقداماتی برای محافظت از سلامت خود در برابر نور خورشید، مسئولیتی است که در تمام طول سال بر دوش ما است و برای این کار قرار گیری بیشتر در سایه، پوشیدن لباس مناسب و استفاده از ضد آفتاب (SPF 15+) راهکارهای مهمی محسوب می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به نقل از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های امریکا CDC اعلام کرد:
در سایه بمانید (به ویژه در ساعات نیم‌روز)
لباس‌هایی بپوشید که بازوها و پاهای شما را بپوشاند
برای سایه انداختن صورت، سر، گوش ها و گردن از کلاه لبه پهن استفاده کنید
از عینک‌هایی استفاده کنید که اشعه‌های UVA و UVB را مسدود می‌کند
برای محافظت در برابر UVA و UVB از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) 15یا بالاتر استفاده کنید
از برنزه شدن با دستگاه سولاریوم خودداری کنید. این روش برنزه کردن به ویژه برای کاربران جوان خطرناک است. افرادی که در دوران نوجوانی یا اوایل بزرگسالی دستگاه سولار را برای برنزه شدن انتخاب می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به ملانوم (نوعی سرطان پوست) هستند.

اشعه ماورا بنفش (UV) شکلی از تابش غیریونیزان است که توسط خورشید و منابع مصنوعی مانند دستگاه‌های سولاریوم ساطع می‌شود. در حالی که فوایدی از جمله تامین ویتامین D برای افراد دارد، اما می تواند برای سلامتی نیز خطراتی ایجاد کند.

اشعه ماورا بنفش بر اساس طول موج آنها به سه نوع اصلی تقسیم می شود: فرابنفش A(UVA)، ماوراء بنفش B(UVB) و فرابنفش C(UVC). تقریباً تمام اشعه ماورا بنفش که به زمین می رسد UVA است و مقداری هم اشعه UVB. نکته قابل توجه اینجاست که اشعه UVA و UVB هر دو می‌توانند بر روی سلامت ما اثرگذار باشند، اما UVA عمیق تر به پوست نفوذ می کند و در طول سال ثابت تر است.

مزایای جذب اشعه ماورا بنفش
تولید ویتامین D، ویتامینی که برای سلامت انسان ضروری است

ویتامین D به بدن در جذب کلسیم و فسفر از مواد غذایی کمک می‌کند و به رشد استخوان‌ها کمک می‌کند. سازمان بهداشت جهانی ۵ تا ۱۵ دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید را ۲ تا ۳ بار در هفته توصیه می‌کند.

خطرات
«آفتاب سوختگی» به دنبال قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و اشعه ماورا بنفش در مدت زمانی کوتاه؛ این عارضه پیری زودرس و سرطان پوست را به دنبال دارد.
در صورت عدم استفاده از محافظ چشم، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خطر ابتلا به بیماری‌های چشم را افزایش می‌دهد.
قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماورا بنفش می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی از جمله ابتلا به سرطان شود.

هر کسی می‌تواند میزبان اثرات مخرب اشعه ماورا بنفش برای سلامت خود باشد؛

افرادی که؛

زمان زیادی را زیر نور خورشید بگذراند یا دچار آفتاب سوختگی شوند
پوست، مو و چشم‌های رنگ روشن دارند
برخی از انواع داروهای خوراکی و موضعی مانند آنتی بیوتیک‌ها، قرص‌های ضد بارداری و محصولات بنزوئیل پراکسید و همچنین برخی از لوازم آرایشی که ممکن است باعث افزایش حساسیت پوست و چشم به UV در انواع پوست شود را مصرف می‌کنند
یکی از اعضای خانواده آن‌ها مبتلا به سرطان پوست باشد
بالای ۵۰ سال سن دارند

اشتراک این خبر در :