پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

وزیر بهداشت، در پاسخ به نامه استعفای سید‌محمد هادی ایازی از معاونت اجتماعی این وزارتخانه، ضمن قبول استعفای وی، اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی، خود مسئولیت اداره این معاونت را برعهده می‌گیرد.

متن نامه وزیر بهداشت به این شرح است:

برادر گرامی جناب آقای دکتر ایازی
معاون محترم امور اجتماعی
مرقومه جنابعالی که علاوه بر تبیین جایگاه معاونت اجتماعی، بیانگر عدم تمایل حضرتعالی به همکاری با اینجانب بود را دریافت نمودم. مستحضرید چند سال قبل در زمانی که در جایگاه معاون سازمان برنامه و بودجه بودم، به دلیل سوابق ارزنده‌تان به عنوان مشاور در امور سالمندان از همراهیتان بهره‌مند شدم و در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز بنا داشتم از تجارب و تلاشتان محروم نمانم. مع الوصف از آنجا که در تمام سال‌های خدمتگزاری‌ام هرگونه اعلام عدم تمایل به همکاری را بی‌پاسخ نگذاشته‌ام و متاسفانه ساعت‌ها قبل از بازکردن پاکت مرقومه ارسالی جنابعالی در بعضی از شبکه‌های خبری از متن آن مطلع شدم، لذا با استعفای حضرتعالی موافقت می‌شود و از آنجا که اجتماعی شدن ارائه خدمت در نظام سلامت همت همگان و هدایت بالاترین مقام اجرایی را می‌طلبد، لذا تا اطلاع ثانوی مسئولیت اداره آن مجموعه به‌عهده اینجانب خواهد بود. اینجانب با پرهیز جدی از بستن واگن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به لوکوموتیو سیاست‌زدگی تلاش خواهم کرد از ظرفیت همه دلسوزان نظام و علاقه مندان به خدمت با هر گرایش سیاسی استفاده کنم. مع الوصف به عنوان مدیری که حدود چهار دهه از عمرم را در جایگاه‌های مختلف اجرایی سپری کرده‌ام با بهره‌گیری از مشورت کارشناسان بی‌غرض و مجرب و بکارگیری توشه ایام گذشته می‌کوشم با اندیشه‌ای نظام‌مند و دور از رانش‌ها و کشش‌های مقطعی و تاثیر‌پذیری از هرگونه توصیه به ویترین‌آرایی، منطبق با مصلحت آینده مردم، انقلاب و نظام طی طریق نمایم. بدیهی است در این راه موافقان و مخالفانی نیز خواهم داشت که اگر موافقانمان فهیم، ثابت قدم و مومن به خدمت و مخالفانمان منصف، وطن‌دوست، بی‌غرض و خردمند باشند، یقینا راهی هموارتر خواهیم پیمود. گرچه زحمات چند سال اخیر حضرتعالی و همکارانتان در جلب مشارکت خیرین و به کارگیری سازمان‌های مردم نهاد در عرصه سلامت ستودنی است، مع‌الوصف اینجانب معتقدم اجتماعی شدن سلامت، تنها وظیفه یک معاونت درون وزارت بهداشت نیست. سی و چند سال پیش به اتفاق بعضی از عزیزان از پزشکی جامعه‌نگر نوشتیم و اجرا کردیم چون معتقد بودیم طبیب باید جامعه‌محور تربیت شود نه بیمارستان محور. امروز با توجه به مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، معتقدم همه همکاران، معاونت‌ها و دستگاه‌های زیر نظر ما باید جامعه محور تلاش کنند. ضروریست نگاه جامعه محور و اجتماعی کردن خدمات جزء لاینفک و ادغام یافته در کلیه معاونت‌ها و در نهایت همه کارگزاران جمهوری اسلامی باشد.
نیک می‌دانید در کشورهای در حال توسعه به جای تقویت، ادغام و نهادینه کردن نگرش و تغییر نگاه به ایجاد ساختار می‌پردازیم که این درد مزمن و علاج ناپذیر کشور ما نیز هست. ستاد‌های متعدد از اقامه نماز تا مبارزه با قاچاق و فساد و غیره چقدر در تغییر رویکردهای اجتماعی ما موثر بوده است؟ آیا فکر می‌کنید با ایجاد اداره کل و یا معاونت اخلاق پزشکی می‌توانیم خدمات همکارانمان را اخلاقی‌تر کنیم؟ یا راهکارهای دیگری نیاز است؟ که به قول همشهریم سهراب سپهری «چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید» این تغییر نگاه گرچه مردان و زنانی سخت‌کوش به عنوان پیام‌آوران تحول می‌خواهد اما بدون شک با تحمیل ساختار و هزینه‌ای جدید به بدنه سنگین و فربه نظام اداری میسور نخواهد شد.
می دانید چرا DMF در شاخص‌های بهداشت دهان و دندان غیرقابل قبول است؟ چون دانشجوی دندانپزشکی ما به جای Commuity based (جامعه محور)، Unit based و Clinic based تربیت می‌شود.
می دانید چرا پرستار ما در نظام ارائه خدمت تک بعدی و آن هم در بالین بیمار به کار می‌آید؟ چون بیمارستان محور Hospital based آموزش می‌بیند و بالاتر، می‌دانید چرا دانشجوی نخبه‌ای که از دبیرستان به عنوان دانشجوی پذیرفته شده کنکور تحویل می‌گیریم، این همه از جامعه بیگانه است؟ چون از روز‌ اول مدرسه به او محفوظات سنگینی می‌آموزیم، حافظه‌اش را پر می‌کنیم، Memorization اجرا می‌کنیم نه Socilization . روز اول دبستان در کشورهای پیشرفته کودکان را به پارلمان می‌برند، با ترافیک درست و عبور از خط عابر پیاده آشنا می‌کنند و احترام به حقوق شهروندی را به او می‌آموزند ولی ما…
اینجانب مصمم هستم تا اجتماعی شدن را به تغییر نگاه و آن هم نه به شکل جزیره‌ای منفک بلکه در همه اجزای وزارت بهداشت و نهایتا بدنه دولت منتقل کنم و برای این هدف برنامه‌ای دارم که قرار بود با جنابعالی به عنوان دلسوزی اندیشمند در میان گذارم که متاسفانه حوصله نفرمودید. از خداوند بزرگ برایتان هرکجا که هستید آرزوی توفیق و تندرستی دارم.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :