پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس – رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مازندران، برنامه ریزی و توسعه را آمال همه ملت ها دانست و گفت: توسعه بدون آمار محقق نمی شود.

مفید غلامی راد صبح سه شنبه در همایش گرامیداشت روز ملی آمار و برنامه ریزی با تبریک به مناسبت روز آمار و برنامه ریزی اظهار کرد: برنامه ریزی و توسعه مسیری است که ما را به آرمان و آمار می رساند و در واقع مسیری است که آمال همه ملت ها و کشورها است.

وی افزود: هیچ کشوری به توسعه،پیشرفت ،تعالی و آرمان های خود نمی رسد مگر اینکه به آمار و برنامه ریزی توجه کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تصریح کرد: از سال ۱۳۵۲ قانون مرکز آمار به تصویب مجلس رسید و کارکردهای آماری و نقشه برداری دو بال گردآوری داده تکمیل برای امر مهم برنامه ریزی در کشور شد.

غلامی راد با بیان اینکه در گذشته فعالیت آماری در کشور به شکل سنتی بود و با مشکلاتی از قبیل بی دقتی،عدم پوشش و همکاری چه در بحث سرشماری و چه طرح های آماری مواجه بود،گفت: با حرکت به سوی نوین سازی مدل آماری بسیاری از مشکلاتی که در مدل سنتی وجود داشت تا حدود زیادی برطرف شد.

وی خاطرنشان کرد: علی رغم اینکه کشور ما زودتر از بسیاری از کشورها برنامه ریزی توسعه را آغاز کرده است اما با شکست مواجه شد و بسیاری از کشورهای دیگر که بعد از ما در این مسیر قرار گرفتند یا به مرحله توسعه یافتگی رسیدن یا این مسیر را طی نمودند و به توسعه رسیدند.

وی با اشاره به نظر برخی افراد که علت عدم توسعه یافتگی ایران را برنامه ریزان و برخی نظریه وابستگی مطرح می کنند،گفت: ما در کشور تا کنون به مرحله دولت سازی،ساختارسازی و ایجاد نهاد توسعه نرسیدیم تا برنامه توسعه کار خود را انجام دهد.

غلامی راد افزود: باید به سمتی برویم که ساختار نهاد اجرایی و نظام تصمیم گیری نوع سیاست گذاری توسعه را تغییر دهیم.

وی با بیان اینکه برنامه مختلفی در عرصه توسعه منطقه ای در استان داشتیم و در این دوره از آمار نیز نوع مسئله و فرصت ما در استان متفاوت است و بر اساس تحلیلی که از مسئله و فرصت داریم در مسیر رو به جلو حرکت کنیم،گفت: در سازمان مدیریت آمار با همکاری دستگاههای مختلف سعی داریم مسائلی از قبیل پسماند،محیط زیست،جنگل ،از بین بردن منابع طبیعی و…را حل کنیم و فرصت هایی نظیر استفاده از نیروی انسانی و سرمایه انسانی مستعد و عرصه های گردشگری و دریایی را بارور کنیم./مهر

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :