پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

این روزها شیوع ویروسی به نام زیکا نگرانی‌هایی را به وجود آورده است؛ این ویروس از طریق پشه به انسان منتقل شده و موجب بروز اختلالات مغزی و در نهایت مرگ می‌شود.

یکی از دلایل ترس از این ویروس کمبود اطلاعات و معلومات در این زمینه است که لازم است برای افراد شفاف‌سازی شود.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار کرد: عامل انتقال ویروس زیکا پشه خوش خط و خال است که معمولا در روز فعالیت دارد.

فرهنگ بابامحمودی ادامه داد: ویروس زیکا از سال ۱۹۴۷ میلادی در منطقه اوگاندا در جنگلی به نام زیکا شناسایی شد و این ویروس در دنیا وجود داشت و ویروس جدیدی نیست.

وی با بیان اینکه شیوع ویروس زیکا در برزیل سروسدای زیادی ایجاد کرده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه پشه گستره جهانی دارد و می‌تواند ویروس را از منطقه‌ای به منطقه دیگر منتقل کند لازم است اطلاع‌رسانی لازم در این راستا صورت گیرد.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه این پشه قابلیت انتقال چهار ویروس از یک فرد به فرد دیگیری دارد، تصریح کرد: علائم این بیماری تب، دردهای عضلانی، ضایعات جلدی به مدت یک هفته است اما انتقال این بیماری در خانم‌های باردار از رشد مغز کودک جلوگیری می‌کند.

فرهنگ بابامحمودی با تاکید بر اینکه کشور ما عاری از ویروس زیکا است و نگرانی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: باید میزان دانش و آگاهی افراد جامعه در ارتباط با این ویروس افزایش یابد همان‌گونه که با شیوع ویروس آنفلوآنزا میزان آگاهی افراد نسبت به این بیماری افزایش یافت تا در سال‌های آینده به‌ویژه در فصل سرد سال باز هم موجب نگرانی مردم نشود باید میزان آگاهی مردم را با استفاده از رسانه‌ها بالا ببریم.

وی یادآور شد: آگاه شدن از بیماری چه در کشور ما شیوع داشته باشند یا نداشته باشد نه تنها ضرری ندارد بلکه ارزش محسوب می‌شود و به معنای افزایش دانش سلامت در جامعه است./فارس

 

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :