پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کوه‌خواری، زمین‌خواری و اخیراً دریاخواری واژه‌هایی است که مردم مازندران خیلی با آنها بیگانه نیستند ولی در روزهای اخیر بحث پروژه‌خواری و کاهش متراژ پروژه‌ها در استان ظهور و بروز پیدا کرده به این معنا که اگر پروژه‌های مازندران در زمان مقرر به اتمام نرسند، در یک حرکت عجیب و غریب و احتمالاً تحت تأثیر رطوبت هوا از متراژ آنها کاسته می‌شود.

پروژه‌های بسیاری در مازندران نیمه‌کاره مانده، با اینکه مدت زیادی از کلنگ‌زنی آن گذشته و وعده‌های بسیاری داده شده که به اتمام برسد اما همچنان بلاتکلیف مانده است.

دبیر مجمع نمایندگان مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: رواج اصطلاحاتی از جمله زمین‌خواری، دریاخواری، کوه‌خواری و پروژه‌خواری را به‌دنبال دارد که چند موضوع در آن نهفته است.

کمال علی‌پور با بیان اینکه نگاه پیمانکاران این است که سود زیادی در قبال پروژه‌ها دریافت کنند، گفت: به‌عنوان مثال اگر پروژه‌ای یک میلیارد تومان اعتبار داشته باشد، این دلیل نیست که یک میلیارد تومان کار عمرانی در حال انجام است، اگر پیمانکار ۲۵ درصد سود برای خود در نظر بگیرد، یعنی ۲۵۰ میلیون، که با اعتبار باقی‌مانده به‌نوعی در اجرای پروژه دچار آسیب می‌شویم.

وی اضافه کرد: شاید نگاه این باشد که این موضوع پروژه‌خواری ممکن است باشد، در صورتی‌که نیست و همچنین با احتساب سهم دولت، بیمه و مالیات از یک پروژه یک‌میلیارد تومانی تنها ۶۰ درصد باقی می‌ماند.

دبیر مجمع نمایندگان مازندران با اشاره به اینکه موضوعی دیگر اینکه به هر حال فاصله زمانی برای اجرای پروژه‌ها هزینه روی دوش مردم و دولت را افزایش می‌دهد، اضافه کرد: به‌عنوان نمونه پروژه‌ای امسال با یک‌میلیارد تومان به اتمام می‌رسد در سال‌های آینده باید با هزینه بیشتری به اتمام برسد که این امر می‌تواند به‌عنوان ضعف‌ها و آسیب‌های پروژه باشد و به‎عنوان پروژه‎خواری قلمداد شود.

علی‌پور با بیان اینکه به‌واسطه کم‌کاری دستگاه‌ها اعتبار کمی برای پروژه درنظر گرفته می‌شود، بیان کرد: برای مثال دو سازمان دو پروژه‌ای را آغاز می‌کنند که از پیشرفت فیزیکی ۲۰ و ۷۰ درصدی برخوردار است و دولت اعتبار بیشتر را به پروژه‌ای اختصاص می‌دهد که از پیشرفت فیزیکی بیشتری برخوردار است، به همین منظور به‌دلیل کم‌کاری، اعتباری برای پروژه لحاظ نمی‌شود، چرا که نتوانسته انتظارات را برآورده کند که این موضوع نیز از آسیب‌های عدم اجرای پروژه است.

به گزارش فارس، درست است از بحث پروژه‌خواری مفاهیم مختلفی برداشت می‌شود اما ضرورت اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره بر هیچ کسی پوشیده نیست که لازم است با سرعت بیشتری به بهره‌برداری برسد، هرگونه کم‌کاری در این راستا سبب بی‌اعتمادی مردم به مسئولان می‌شود.

/فارس

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1
00
#

اشتراک این خبر در :