کیاپرس/رییس انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران گفت: آمار سزارین در کشور ما بالا است و باید تلاش کنیم این آمار کاهش یابد به عبارتی برنامه ها در جهتی پیش رود تا به آمار جهانی نزدیک شویم.

دکتر سودابه اسکی در حاشیه بیستمین کنگره بین المللی انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران که درسالن همایش برج میلاد برگزار شد درجمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر زایمان سزارین در کشور بین ۵۳ تا ۵۶ درصد متغیر است.

وی ادامه داد: در تمام دنیا گرایش بیشتر به سمت زایمان سزارین ایجاد شده و این موضوع مختص کشور ما نیست و این موضوع مولد مدرنیته است.

وی افزود: هرچند گرایش به سزارین در کل دنیا بالا رفته است، اما در کشور ما با شتاب بیشتری شاهد این موضوع هستیم.

وی بیان داشت: وزارت بهداشت در سال های ۹۳ تا ۹۷ هدف گذاری کرده بود که این آمار کاهش پیدا کند و برنامه های مانند ترویج زایمان طبیعی طراحی و اجرا شد و به همین دلیل مقدار کمی سزارین کاهش یافته اما بعداً به همان آمار برگشته و عملا این برنامه های خیلی موفقیت آمیز نبوده است.

وی گفت: هنوز مادران این مرز و بوم به روش ۳۰ سال پیش دارند زایمان می کنند به عبارتی کجای کرامت مادری در این موضوع رعایت می شود.

در هیچکدام از برنامه های جمعیت، متخصص زنان جایگاه ثابت ندارد

وی با اشاره به اینکه متخصصین زنان به عنوان مبلغان می توانند در افزایش جمعیت کمک کنند، گفت: گلایه ای که ما داریم در هیچکدام از برنامه های سیاست گذاری های جمعیت، متخصص زنان جایگاه ثابت تعریف شده، ندارد.

وی افزود: در قرارگاه های جمعیتی که وزارتخانه بهداشت برای سه دانشگاه علوم پزشکی در شهر تهران تعریف کرده، متخصص زنان به عنوان عضو اصلی حضور ندارد.

وی گفت: در صورتی اغلب برنامه های این مجموعه مربوط به موضوعاتی مانند بارداری، زایمان و مواردی است که کاملا مرتبط با حیطه شغلی متخصص زنان است.

وی با اشاره به اینکه در سیاست گذاری سلامت زنان متخصصین زنان که مسئول اصلی سلامت این قشر جامعه است، جایگاه تعریف شده در سیستم سیاست گذاری و برنامه ریزی ندارد، گفت: هیچ مادری به دلیل درد زایمان و ترس از آن نباید متقاضی زایمان سزارین شود.

اشتراک این خبر در :