رئیس سازمان انرژی اتمی، محمد اسلامی، از تولید کیت غربالگری ۵۶ بیماری در نوزادان خبر داد و از وزیر بهداشت خواست تا دستور دهد از این کیت برای غربالگری نوزادان در کشور استفاده شود.

به گزارش کیاپرس، اسلامی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه سلامت‌بنیان ۲ (نمایشگاه دارو و تجهیزات پزشکی دانش‌بنیان) در مصلای امام خمینی(ره) اظهار کرد: امروزه فرآیند تبدیل ایده به محصول در رشته‌های گوناگونی که مرتبط با حوزه هسته‌ای است، نتایج بسیار مشهود و چشمگیری را ارائه کرده است. در حال حاضر بیش از ۲۲ محصول از جمله رادیوداروها در فاز تحقیقات بالینی و پیش‌بالینی قرار دارد.

وی با بیان این‌که تولید رادیودارو مستلزم وجود صنعت هسته‌ای است، افزود: بدون غنی‌سازی، صنعت هسته‌ای معنایی ندارد. برخی که ادعا می‌کنند صنعت هسته‌ای باعث عقب‌ماندگی کشور از فرآیند توسعه شده باید به این نکته کلیدی توجه کنند که صنعت هسته‌ای شکافنده مسیر رشد و پیشرفت علم و فناوری است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ساده‌ترین دستاوردی که عرضه شده و مجوزهای لازم را از سازمان غذا و دارو گرفته، کیت غربالگری نوزادان است که یک تحول در حوزه بهداشت و درمان تلقی می‌شود. با استفاده از این کیت، می‌توان ۵۶ نوع بیماری متابولیک را در نوزادان شناسایی کرد.

وی افزود: درخواست ما از آقای عین‌اللهی این است که دستور بدهند استفاده از این کیت برای غربالگری نوزادان در کشور آغاز شود.

اسلامی ادامه داد: نکته سوم بحث حوزه پلاسماست که می‌تواند علاوه بر استفاده از آن در بخش کشاورزی و صنعت، از پلاسماتراپی برای درمان سرطان و زخم‌های بدخیم مانند دیابت، مورداستفاده قرار بگیرد.

اشتراک این خبر در :