کیاپرس /رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه تخمین زده می‌شود در کشور از هر ۱۰ زن، یک نفر به آندومتیوز مبتلاست، بر اهمیت تشخیص زودهنگام این بیماری و توسعه بازآموزی جامعه پزشکی درباره این بیماری تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار کیاپرس، دکتر علیرضا زالی در آیین افتتاحیه پنجمین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی جراحی‌های کم تهاجمی زنان و اندومتریوز که با میزبانی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا در تالار ابوریحان دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد، این پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن سینا را یک مرکز متعالی پزشکی در زمینه درمان ناباروری خواند.

وی ادامه داد: به دلیل سابقه فعالیت و انباشت تجربیات اساتید گرانقدر داخلی و خارجی، این مرکز محوریت فعالیت‌های درمانی و پژوهشی در زمینه بیماری‌های زنان و ناباروری است.

به گفته دکتر زالی، یکی از وظایف مهم پژوهشگاه ابن سینا در کنار اقدامات علمی، بازشناسی عوامل ابتلا به بیماری اندومتریوز و بررسی عوارض چندوجهی روانی و فیزیکی این بیماری مزمن و فرسایشی است.

رییس دانشگاه عدم تشخیص قطعی و شناسایی دیرهنگام این بیماری را از مهمترین چالش‌های درمانی دانست و افزود: تخمین زده می‌شود بین هشت تا ۱۵ سال بین بروز علام و تشخیص بیماری فاصله است و بسیاری از مبتلایان در زمان مراجعه، از سطح پیشرفته‌ای از اندومتریوز رنج می‌برند.

دکتر زالی در ادامه قاعدگی‌های درناک، طولانی، همراه با تاخیر و لکه بینی و تداخلات ادراری را از جمله علایم ابتلا به اندومتریوز اعلام کرد و گفت: این بیماری یک بیماری صرف لگنی نیست و ارگان‌های دیگر را نیز درگیر می‌کند.

رییس دانشگاه با اشاره با اینکه آلاینده‌های هوا نیز از جمله عوامل پرخطر ابتلا و تشدید این بیماری است، اظهار کرد: میزان آلاینده‌های موجود در هوا با ابتلا به اندومتریوز در کشورهای صنعتی رابطه مستقیم دارد. دی اکسین‌ها ترکیبات موجود سمی موجود در آلاینده‌ها که حتی ممکن است از طریق مصرف چربی اشباع در مواد غذایی گوشتی نیز وارد چرخه غذایی افراد شود، در بروز بیماری تاثیر بسزایی دارد.

دکتر زالی تصریح کرد: حدود صد مرکز ناباروری در کشور مشغول به فعالیت است که وجه قابل توجه مراجعات به این مراکز را مبتلایان به اندومتریوز تشکیل می‌دهند. ۵۰ تا ۷۰ درصد بیماران درگیر اندومتریوز به نازایی در سطوحی به نازایی مبتلا می‌شوند. بر همین اساس با درمان مطلوب اندومتریوز می‌توان به درمان ناباروری نیز دست پیدا کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به فعالیت‌های ستودنی پژوهشگاه ابن سینا در حوزه ایمونولوژی، ادامه داد: تغییرات ایمونولوژیک در مسائل مربوط به اندومتریوز اهمیت بسیاری دارد و پیش بینی می‌شود بسیاری از مداخلات ایمونولوژیک و مهار حوادث ایمونوپاتولوژیک منجر به درمان قاطع اندومتریوز شود.

رئیس پژوهشگاه ابن‌سینا ، محمدرضا صادقی‌ گفت: مهم‌ترین علامت بیماری اندومتریوز «درد شدید هنگام قاعدگی است» که متأسفانه اغلب طبیعی قلمداد می‌شود و این نگرش نادرست که حتی در میان برخی پزشکان نیز وجود دارد، باعث می‌شود که این بیماری دیر تشخیص داده شود.

وی با اشاره به ابنکه آندومتریوز یک بیماری خاموش است و حدود ۱۰ سال طول می کشد تا این بیماری تشخیص داده شود و مجموعه ابن سینا با تمام توان وارو این مجموعه شد، اظهار داشت: مجموعه ابن سینا وارد ابن عرصه شو و موفقیت های خوبی کسب کرد.

صادقی ادامه داد: این مجموعه علاوه بر اقدامات درمانی، کارهای تحقیقاتی و پزوهشی خوبی انجام داده که مردم از نتایج آن بهره مند شده اند.

اشتراک این خبر در :