کیاپرس /متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که با مداخلاتی می توان از بروز سکته های مغزی پیشگیری کرد ادامه داد: برای مثال ابتلا به فشار خون ارتباط مستقیم با بروز سکته مغزی دارد، هر چه فشار خون بالاتر باشد شانس سکته نیز بیشتر است.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، دکتر آناهیتا ذوقی افزود: دیابت قندی یکی دیگر از دلایل بروز سکته های مغزی است که این عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره کرد و افزود: اگر فردی همزمان فشار خون و دیابت داشته باشد، شانس بروز سکته مغزی در او دوبرابر سایرین  است.

وی با بیان این که چربی خون بالا و سطح کلسترول خون نیز در بروز سکته‌های مغزی اثر گذارند، افزود: به هر میزان که سطح کلسترول خون بالاتر باشد، شانس سکته‌های مغزی بیشتر است.

دکتر ذوقی با بیان این که مصرف سیگار نیز می تواند منجر به سکته مغزی شود ادامه داد: میزان مصرف سیگار با سکته های مغزی، ارتباط دارد به هر میزان که بیشتر از سیگار مصرف شود به همان اندازه احتمال سکته بالاتر می رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: البته اگر پنج سال از ترک سیگار گذشته باشد و فردی دچار حمله سکته شود، علت بروز سکته نمی تواند ارتباطی به مصرف سیگار داشته باشد.

وی افزود: مصرف الکل هم می تواند باعث بروز انواع سکته های مغزی اعم از خونریزی دهنده تا سایر موارد باشد.

متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد که بیماری های قبلی و تنگی عروق گردنی نیز می تواند از ریسک فکتورهای بروز سکته های مغری باشند بنابراین مبتلایان به بیماری هایی ژنتیکی که شانس لخته شدن در آن ها بیشتر است برای پیشگیری از بروز سکته باید تحت نظر پزشک متخصص باشند.

وی پیشگیری ثانویه را در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند، امری حیاتی دانست و عنوان کرد: در این روش می توان با مداخلاتی احتمال بروز سکته مجدد را کم کرد.

دکتر ذوقی با تاکید بر این که برای پیشگیری از بروز سکته بررسی عوامل خطر ضرورت دارد هشدار داد: مبتلایان به بیماری‌های ژنتیکی، فشار خون، قند و چربی باید ضمن درمان زیر نظر پزشک متخصص، اصول صحیح سبک زندگی را مورد توجه قرار دهند.

استفاده از چربی های غیر جامد و گیاهی مثل روغن زیتون، گنجاندن سبزیجات سبز برگ در رژیم غذایی، استفاده از حبوبات، ترک سیگار و الکل و انجام ورزش های هوازی از دیگر مواردی بود که این عضو هیئت علمی دانشگاه ضرورت انجام آن را با هدف کنترل و پیشگیری از سکته های مغزی ضروری دانست.

اشتراک این خبر در :